بررسی کم مصرف‌ترین خودروی بازار ایران

دنیای‌خودرو: بازار خودروهای کوچک شهری در سال‌های اخیر در سراسر جهان رشد فزاینده‌ای داشته است اغلب خودروسازان بزرگ نظیر مرسدس‌بنز و تویوتا مدل‌هایی در این سبک و سیاق را تولید می‌کنند بازار خودروی ایران نیز در سال 1379 برای اولین بار ورود چنین خودرویی را تجربه کرد در این سال، کرمان موتور دوو ماتیز سه سیلندر را روانه بازار کرد تا چشم خریداران به یک خودروی 3 سیلندر نیز روشن شود.  تولید ماتیز تا سال 1383 ادامه داشت و در این سال به دلیل مشکلات فراوان، ماتیز از سبد فروش سازنده‌اش حذف شد اما استقبال خوب خریداران از ماتیز باعث شد تا این بار مدیران‌خودرو به فکر جایگزینی برای این خودرو باشد به همین دلیل رایزنی‌ها برای پیدا کردن جایگزینی در سبک و سیاق ماتیز آغاز شد در این گیر و دار چینی‌ها ورژنی شبیه به ماتیز را تولید می‌کردند که نامش در ایران MVM110 گذاشته شد و شباهت‌های فراوانی با ماتیز داشت. MVM110 در یکصد کیلومتر به صورت ترکیبی کمتر از شش لیتر بنزین می‌سوزاند و موتورش هم سه سیلندر است و نمونه چهار سیلندرش هم وجود داشت پس توانست حکم جانشینی ماتیز را از بازار دریافت کند در این شماره به سراغ یکی از نمونه‌های 3 سیلندر این خودرو رفتیم تا بعد از حدود 50 هزار کیلومتر کارکرد آن را بررسی کنیم.

بگذارید بررسی این خودرو را از نمای ظاهری‌اش شروع کنیم. اولین نکته کیفیت خوب رنگ است. این کیفیت مناسب رنگ در روی سپرها نمود بیشتری دارد. برای پی بردن به این ادعا، کافی است رنگ سپرهای چند نمونه از تولیدات داخلی را به خصوص در قسمت‌های پایین سپر بررسی کنید. اما یکی از نکات منفی مشترک این خودرو با دیگر تولیدات داخلی را باید در فواصل بین قطعات بدنه یافت. مثلاً در بخش جلو فاصله درب‌پوش موتور با گلگیرها به نظر کمی زیاد می‌آید که به دلیل عدم تصادف خودروی تست ما و سالم بودن قطعات بدنه کمی غیرعادی است. این کیفت خوب رنگ حتی در پشت آینه‌ها که همرنگ بدنه هستند هم حفظ شده است. حدود 50 هزار کیلومتر کار کرد نیز نتوانسته زه‌های کناری بدنه را تکان بدهد و آن‌ها نیز بدون رنگ‌پریدگی سر جایشان قرار دارند. در نمای عقب هم هیچ افتی در کیفیت قطعات مشاهده نمی‌شود. حال پای به داخل خودرو می‌گذاریم. در کابین MVM بسیاری از قطعات از جمله روکش زیرآرنجی‌های درب‌ها از پلاستیک خشک ساخته شده‌اند. وقتی آرنج دستتان را برای استراحت رو آن قرار می‌دهید احساس جالبی ندارد اما دقت در مونتاژ این قطعات باعث شده برعکس برخی تولیدات داخلی کاملاً بی‌صدا باشند. کیفیت ابر و روکش صندلی‌ها نیز هیچ تغییری نکرده است.
گذشته از کیفیت قطعات پلاستیکی که در کابین یک خودرو بکار می‌رود، تطبیق این قطعات و مونتاژ دقیق آن‌ها از نکاتی است که گاهی خودروسازان کمتر به آن توجه می‌کنند. به طور مثال؛ دو قطعه پلاستیکی که ستون فرمان این خودرو را پوشش می‌دهند به صورت دقیق بر هم منطبق شده‌اند. البته هر قدر هم کیفیت مونتاژ بالا باشد نمی‌تواند مشکلات ناشی از دقت پایین در ساخت قطعات را پوشش دهد. در زمان حرکت بر روی دست‌اندازهای پر تعداد خیابان‌های تهران نیز هیچ صدای اضافه‌ای از کابین شنیده نمی‌شود. یکی از بخش‌هایی که در تولیدات وطنی موجب ایجاد صدا و نارضایتی خریداران می‌شود، طاقچه عقب خودرو است. این صدا زمانی بیشتر می‌شود که خودرو چند صباحی از کارکردش می‌گذرد و در نهایت مالک مجبور است به تعمیرگاه مراجعه کند. اما در MVM110 واقعاً کمترین صدایی از هیچ نقطه‌ایی از کابین شنیده نمی‌شود. این در حالی است که قطعات تشکیل‌دهنده این خودرو 50 هزار کیلومتر از عمرشان گذشته است.
کمربندها در جلو و عقب سه نقطه‌ای هستند. ترمزها نیز به یمن استفاده از سیستم ضد قفل ABS عملکردی مناسب دارند. البته محور عقب مجهز ترمزهای نوع کفشکی یا کاسه‌ای است. می‌توانید صدای موزیک دلخواهتان را از چهار بلندگوی سیستم صوتی استاندارد خودرو بشنوید. دستگاه پخشی که بر روی این خودرو نصب شده است علاوه بر ورودی USB و قابلیت پخش فرمت MP3 کیفیت مناسبی هم دارد (نسبت به کلاسی که این خودرو در آن جای می‌گیرد). اگر با توجه به ابعاد و مصرف سوخت، پراید 111‌ هاچ‌بک و MVM110 را در یک رده قرار دهیم (هرچند مدل چهار سیلندر MVM110 می‌تواند رقیب سرسخت‌تری برای پراید باشد)، باید گفت از بخش آپشن‌ها، ام وی‌ام یک سر و گردن از پراید بالاتر است. در این خودرو شیشه بالابرها همگی برقی هستند اما در پراید این امکان فقط برای شیشه‌های جلو وجود دارد. در ضمن ام‌وی‌ام به آینه‌های برقی نیز مجهز است. کیفیت روکش فرمان و داشبورد هم به صورتی است که بعد از 50 هزار کیلومتر اثر دست بر روی دکمه‌ها و یا روکش فرمان باقی نمانده است.
نگارنده عقیده دارد کم‌کم نه تنها ما ایرانیان بلکه دیگر خریداران خودرو در سراسر دنیا نیز باید با خودروسازان کشور اژدها کنار بیایند. شاید تا 10سال پیش تصور اینکه روزی خودروسازان چین درصد بالایی از بازار خودروی کشورمان را تصاحب کنند دور از ذهن بود اما حالا دیگر این تصور به حقیقت پیوسته است. بگذریم! روشن شدن موتور همراه با نرمی صورت می‌گیرد. مالک خودرو در این مورد می‌گوید: من قبلاً پژو 206 و پراید مدل 89 داشتم. به رغم اینکه هر دو این خودروها را به صورت صفر کیلومتر خریداری کردم بعد از گذشت حدود 20 هزار کیلومتر صدای موتورشان مشخصاً تغییر کرده بود و این در حالی بود که همه سرویس‌های فنی را طبق توصیه سازنده به موقع انجام داده بودم و هیچ نقص فنی بنا به گفته نمایندگی در موتور نبود. او در مورد تغییر صدای پیشرانه این دو خودرو اضافه کرد: در نهایت به من گفتند دلیل این تغییر صدا استفاده بیشتر از قطعات تولید داخل است! ولی  صدای موتور ام‌وی‌ام از روزی که تحویلش گرفتم تا به حال هیچ تغییری نداشته است.
کم‌کم آماده حرکت می‌شویم. قرار است از پارک خارج شویم پس فقط یک نگاه به آینه کناری بزرگ ام‌وی‌ام کافی است تا از اوضاع خیابان مطلع شوید. دید آینه‌ها واقعاً خوب است و نقطه کوری در آن دیده نمی‌شود. حتی آینه وسط هم دید مناسبی دارد. موتور این خودرو فقط 51 اسب‌بخار نیرو در دور موتور 6 هزار دور بر دقیقه تولید می‌کند و گشتاور هم بیش از 70 نیوتن‌متر در دورهای 3500 تا 4000 نیست. پس با دانستن این اعداد، نباید یک رانندگی پر شتاب را انتظار داشته باشید.
اما یک نکته در مورد رانندگی با این‌گونه خودروها آن هم بعد از 50 هزار کیلومتر کارکرد وجود دارد. خودروهایی که شتاب و قدرت بالایی ندارند معمولاً برای رسیدن به حداکثر توان و کشش بیشتر از یک خودروی با قدرت مناسب تحت فشار قرار می‌گیرند. به همین دلیل قطعات موتور و به خصوص گیربکس زودتر با افت راندمان مواجه می‌شوند. البته سرویس و نگهداری به موقع می‌تواند این افت کیفیت را کمتر کند اما، افت شتاب و ... در این‌گونه خودروها اجتناب‌ناپذیر است. در خودروی مورد بررسی دورگیری موتور و صدای پیشرانه نشان می‌داد افت راندمان بسیار اندک است اما گیربکس پنج سرعته آن که اختصاراً QR512 نام دارد برای رفتن به دنده 3 کمی به انرژی نیاز داشت و مثل بقیه دنده‌ها به نرمی در گیربکس کوپل نمی‌شد. در حالت دنده عقب رفتن نیز صدای گیربکس نسبت به روزهای اولیه تولید بیشتر شده بود. بعد از بررسی صداهای اضافی بخش‌های مختلف که در بررسی هر خودروی می‌تواند موجب امتیاز منفی شود، دور موتور را به منظور حرکت با سرعت‌های بالاتر افزایش دادیم.
دورگیری در مسیرهای اتوبان با شیب کم بدون مشکل و با کمی تامل صورت می‌گیرد ولی اگر قرار باشد شیب رو به بالا کمی بیشتر شود حتی ممکن است مجبور شوید برای افزایش کشش از دو دنده معکوس استفاده کنید. در این قسمت از کار باید گفت برادرش دوو ماتیز کمی بهتر عمل می‌کند اما در میان تولیدات خودروسازان داخلی نزدیک‌ترین رقیبش یعنی پراید 111 با موتوری چهار سیلندر که 63 اسب‌بخار قدرت و 103 نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند حتی از دوو ماتیز هم پیشی می‌گیرد. هر چند 111 به سختی می‌تواند از پس مدل چهار سیلندر ام‌وی‌ام 110 بربیاید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط امیر در پنجشنبه ۱۳۹۲/۰۷/۱۸ و ساعت ۱۶:۳۸ بعد از ظهر |

از ابن شهرآشوب ، از امير المؤ منين (عليه السلام ) روايت شده که در معناى آيه (ان اول بيت وضع للناس ...) به مردى که پرسيد:

آيا راستى کعبه اولين بيت است ؟ فرمود: نه ، قبل از کعبه خانه هايى ديگر نيز بوده ، ليکن کعبه اولين خانه مبارکى است که براى مردم بنا نهاده شد. خانه اى که در آن هدايت و رحمت و برکت است و اولين کسى که آن را بنا نهاد ابراهيم بود، و بعد از او قومى از عرب جرهم آن را بنا کردند، و باز گذشت روزگار آن را ويران کرد، عمالقه براى بار سوم بنايش کردند، و براى نوبت چهارم ، قريش آن را تجديد بنا نمودند.

و در الدرالمنثور است که ابن منذر، و ابن ابى حاتم از طريق شعبى از على بن ابى طالب (عليه السلام ) روايت آورده که در معناى آيه : (ان اول بيت وضع للناس للذى ببکة ...) فرمود: (معنايش اين نيست که قبل از کعبه هيچ خانه اى نبوده ، بلکه منظور اين است که کعبه اولين خانه براى عبادت خدا بود.)

و باز در همان کتاب است که آن حضرت فرمود: (اگر مکه را بکه گفتند، براى اين است که مردم در اين محل بک مى کنند) (يعنى ازدحام مى نمايند.)

و در همان کتاب ، از امام باقر (عليه السلام ) روايت شده ، که فرمود: (اگر مکه را بکه خواندند، براى اين بود که در آن زن و مرد مخلوط و درهمند، مى بينى زنى پيش رويت و زنى ديگر طرف راستت ، و زنى طرف چپت مشغول نمازند و تو شانه به شانه زنى نماز مى خوانى و هيچ عيبى هم ندارد، در حاليکه اين کار در ساير نقاط کراهت دارد.)

و باز در همان کتاب است که امام باقر (عليه السلام ) فرمود: خداى تعالى وقتى مى خواست زمين را خلق کند، بادها را فرمان داد تا به شکم آب بزنند، و آب را به موج در آورند آبها در اثر طوفان کف کرده ، همه کفها يک جا جمع شد، که همان محل فعلى کعبه است ، آنگاه آن را به صورت کوهى از کف ، در آورده ، زمين را از زير (دامنه ) آن کوه بگسترانيد. و آيه شريفه : (ان اول بيت وضع للناس ‍ للذى ببکه مبارکا...) سخن از همين مطلب دارد.

پس اولين بقعه اى که خدا از زمين خلق کرد، کعبه بود. و ساير نقاط از ناحيه کعبه گسترده و کشيده شد.

اخبار در مساءله (دحوالارض ) و کشيده شدن آن از زير کعبه بسيار زياد است . و اين اخبار نه مخالفتى با کتاب خدا دارد و نه برهانى عقلى آن را رد مى کند. تنها حرفى که هست اين است که طبيعى دانان قديم معتقد بودند به اينکه ، زمين عنصرى است بسيط، و قديم ، و اين نظريه با روايات مذکور که آن را حادث و پديد آمده از کف آب مى داند، نمى سازد. ليکن بطلان اعتقاد آنان روشن شده و احتياجى به بيان ندارد.

و در کافى و تفسير عياشى از امام صادق (عليه السلام ) در تفسير جمله : (فيه آيات بينات ) آمده که شخصى از امام صادق (عليه السلام ) پرسيد: اين آيات بينات چيست ؟ فرمود: يکى مقام ابراهيم است که ابراهيم بر بالاى آن ايستاد و جاى پايش در سنگ نشست ، و ديگر حجر الاسود، و سوم منزل اسماعيل است .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط امیر در چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۷/۱۰ و ساعت ۱۷:۲۶ بعد از ظهر |

تدریس خصوصی و عمومی دروس آماری کلیه رشته ها

مشاوره آماری پروژه و پایان نامه های مقاطع کارشناسیِ، کارشناسی ارشد و دکترا

انجام تحقیقات آماری با نرم افزارهای Spss, Splus, R, Lisrel

 

۰۹۱۲۷۷۱۵۹۰۴ 

+ نوشته شده توسط امیر در یکشنبه ۱۳۹۲/۰۱/۰۴ و ساعت ۱۵:۵۵ بعد از ظهر |

شب هنگام محمد باقر – طلبه جوان- در اتاق خود مشغول مطالعه بود که به ناگاه دختری وارد اتاق او شد در را بست و با انگشت به طلبه بیچاره اشاره کرد که سکوت کند و هیچ نگوید.
دختر پرسید: شام چه داری؟؟ طلبه آنچه را که حاضر کرده بود آورد و سپس دختر که شاهزاده بود و به خاطر اختلاف با زنان حرمسرا خارج شده بود در گوشه‌ای از اتاق خوابید.
صبح که دختر از خواب بیدار شد و از اتاق خارج شد ماموران،شاهزاده خانم را همراه طلبه جوان  نزد شاه بردند شاه عصبانی پرسید چرا شب به ما اطلاع ندادی!
محمد باقر گفت: شاهزاده تهدید کرد که اگر به کسی خبر دهم مرا به دست جلاد خواهد داد…

                                             

شاه دستور داد که تحقیق شود که آیا این جوان خطائی کرده یا نه؟ و بعد از تحقیق از محمد باقر پرسید چطور توانستی در برابر نفست مقاومت نمائی؟ محمد باقر ۱۰ انگشت خود را نشان داد و شاه دید که تمام انگشتانش سوخته و …
علت را پرسید. طلبه گفت: چون او به خواب رفت نفس اماره مرا وسوسه می نمود هر بار که نفسم وسوسه می کرد یکی از انگشتان را بر روی شعله سوزان شمع می‌گذاشتم تا طعم آتش جهنم را بچشم و بالاخره از سر شب تا صبح بدین وسیله با نفس مبارزه کردم و به فضل خدا، شیطان نتوانست مرا از راه راست منحرف کند و ایمانم را بسوزاند.
شاه عباس از تقوا و پرهیز کاری او خوشش آمد و دستور داد همین شاهزاده را به عقد میر محمد باقر در آوردند و به او لقب میرداماد داد و امروزه تمام علم دوستان از وی به عظمت و نیکی یاد کرده و نام و یادش را گرامی می دارند. از مهمترین شاگردان وی می توان به ملا صدرا اشاره نمود.

+ نوشته شده توسط امیر در دوشنبه ۱۳۹۱/۱۰/۱۱ و ساعت ۱۷:۸ بعد از ظهر |

فرقشان با باقي معابر اين است كه احتياط راننده بالاتر است و دلشوره و دعاهايي كه پشت سرش است بيشتر. معابر حادثه ساز در ايران كم نيستند. معابري كه هر روز به خاك افتادن يك انسان را به خود مي بيند.

البته تلاش هايي شده است تا «معابر حادثه ساز» و تعداد تلفات آنها كمتر شود؛ با اين وجود كم نيستند جاده هايي كه افراد بسياري را به كام مرگ يا گوشه بيمارستان مي كشند.

اين فهرست، 10 جاده حادثه ساز ايران را معرفي خواهد كرد:

تهران ـ سمنان ـ مشهد: مسافت 900 كيلومتر تهران مشهد از دو زاويه معبر حادثه سازي است. نخست اين كه تردد زيادي در آن صورت مي گيرد. آمار 25 ميليوني گردشگر در مشهد كه حجم كثير آن از طريق جاده به اين شهر مي رسند نشانگر حجم بالاي تردد است. در عين حال، بياباني و يكنواخت بودن مسير هم باعث خستگي، كسلي و خواب آلودگي رانندگان مي شود كه خود عامل بخشي از سوانح است.

تهران ـ قم ـ اصفهان ـ شيراز: براي اين كه از تهران به شيراز برويد بايد از شلوغ ترين معبر ايران يعني اتوبان قم ـ تهران بگذريد. در عين حال اتوبان قم ـ اصفهان هم به دليل سرعت بالاي اتومبيل هاي عبوري، يكي از معابر حادثه ساز در مسير شيراز است. در عين حال بايد از اتوبان شدن اين مسير به عنوان يكي از علل كاهش تصادفات جاده اي در آن ياد كرد.

تهران ـ خوزستان: اگر بخواهيد از تهران به سمت خوزستان برويد؛ گردنه هاي استان چهارمحال و بختياري (محل كشته شدن دانش آموزان بروجني) يكي از مهم ترين تهديدات براي شماست. برخي از افراد به همين خاطر ترجيح مي دهند كه از سمت شيراز به اهواز و آبادان برسند كه البته در نوع خود كم خطر تر نيست.

جاده چالوس: عرض كم، تردد بسيار بالا بخصوص در ايام تعطيل، قديمي بودن مسير، كوهستاني بودن آن و خطر ريزش سنگ و بهمن جاده چالوس را به يكي از ترسناك ترين جاده هاي كشور تبديل كرده است. البته سه محور شمالي ديگر يعني اتوبان رشت، محور فيروزكوه و جاده هراز هم در نوع خود خطرناك هستند، اما ترس از جاده چالوس، خصوصيت خود را دارد.

سيرجان ـ بندرعباس: 300 كيلومتر جاده كه يكي از مهم ترين بنادر كشور را به قلب كشور وصل مي كند. حادثه خيز بودن اين محور به دليل عرض كم آن است. ضمن آن كه بايد حضور كاميون ها و تريلرهاي بزرگ و ترانزيتي را هم دليل ديگري براي حادثه خيز بودن اين محور دانست و البته از تردد بسيار بالاي اين مسير هم نبايد غافل بود.

جاده وهن آباد: وهن آباد نام شهري است در حوالي رباط كريم در استان تهران. محور مواصلاتي اين جاده به اتوبان قم كه تردد بسيار بالايي دارد، يكي از معابر پرخطر اين روزهاي ايران است. عرض كم و تعريض نيمه كاره و همچنين ديد كم در شب به دليل عدم نور كافي از دلايل حادثه خيز بودن محور وهن آباد است.

اتوبان پرديس: اتوبان پرديس تهران كه در سال 1389 به طور رسمي افتتاح شد يكي از معابر حادثه ساز در كشور است. قبل از افتتاح رسمي اين پروژه، عدم وجود معابر و برخي اشكالات فني باعث شده بود اين اتوبان، حتي براي مدتي بسته شود. با اين حال، اين روزها هم خبرهايي از تصادف هاي اين معبر به گوش مي رسد.

بندرعباس ـ لار: تصور كنيد كه در جاده اي 300 كيلومتري بدون هيچ گونه تعميرگاه يا آبادي و حتي پمپ بنزين حركت مي كنيد. جاده اي كه در برخي نقاط آن علائم خط كشي شده وجود ندارد و تيرهاي برق چوبي هم در كناره جاده وجود دارد. همه اينها معبر بندرعباس به لار را به يكي از معابر خطرناك در شب تبديل كرده است.

قم ـ گرمسار: سال گذشته بود كه براي دسترسي بهتر ساكنان نقاط مركزي و جنوبي به معبر منتهي به مشهد، معبر قم به گرمسار افتتاح شد. با اين وجود ميزان تلفات اين معبر به حدي بود كه فرمانده انتظامي قم از اين ميزان ابراز نگراني كرد. استانداردنبودن جاده و نبود پاسگاه هاي پليس به عنوان مهم ترين انتقادات به اين معبر عنوان شده است.

گردنه اسدآباد همدان: گردنه اسدآباد همدان بين دو شهر همدان و كرمانشاه قرار گرفته است و ارتفاع آن به حدود 2000 متر مي رسد.

در اغلب اوقات شرايط نامناسب جوي و نيز كوهستاني بودن اين مسير باعث به وجود آمدن حوادث خونين و مرگباري شده است.

+ نوشته شده توسط امیر در جمعه ۱۳۹۱/۰۸/۰۵ و ساعت ۰:۲۳ قبل از ظهر |

شاگرد پروفسور حسابی بر اساس علم فیزیک، علت اینکه جهت انجام طواف دور خانه خدا خلاف جهت عقربه های ساعت است را تشریح کرد.
حسین اردکانی، دکترای علم فیزیک و از شاگردان پروفسور حسابی گفت: هر آنچه در شارع مقدس وجود دارد دارای مبنای علمی است به طوری که در اعمال حج آمده است که جهت حرکت برای طواف به سمت چپ و خلاف جهت عقربه های ساعت باشد یا اینکه اکثر مراجع تقلید می گویند که بهتر است در ناحیه در خانه خدا تا مقام ابراهیم طواف انجام شود.
وی افزود: تمام اینها از نظر علم فیزیک قابل اثبات است. در نیمکره شمالی که خانه خدا واقع شده است وقتی هر ذره یا جسمی خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخد ۵ نیرو به آن وارد می شود که جمع این نیروها و انرژی ها به سمت داخل است. در بحث طواف هم همین است، ذرات در اینجا انسان ها هستند و مجموع این نیروها نیز به سمت مرکز که همان خانه خداست هدایت می شود.
این فیزیکدان ادامه داد: اگر در طواف، چرخش به سمت راست انجام می شد در علم فیزیک آمده است که گریز از مرکز رخ می داد و طبق قانون فیزیک ذرات که در اینجا انسان ها هستند به سمت بیرون پرتاب می شدند و نیروی آنها به سمت مرکز که همان خانه خداست هدایت نمی شد.

اردکانی گفت: حالا اگر خانه خدا در نیمکره جنوبی واقع می شد حتماً در دین ما تأکید بر این می شد که باید در جهت عقربه‌های ساعت یعنی به سمت راست، طواف خانه خدا انجام شود.
وی درباره تأکید بر طواف بین در خانه خدا و مقام ابراهیم نیز اظهار داشت: هر جسم متحرکی که حرکت دورانی دارد اگر شعاع کم شود، سرعت آن به طور ناخودآگاه زیادتر می شود و تمایل و تمرکز آن به سمت داخل و مرکز بیشتر می شود به همین دلیل اکثر مراجع می گویند که در این فاصله طواف خانه خدا انجام شود چون با این تمرکز، صعود و عروج رخ می دهد.
این دکترای علم فیزیک معتقد است که همه چیز در دنیا بر اساس علم فیزیک قابل بررسی است اما علم انسان در این حد نیست که تمام آنها را دریافت کند.

+ نوشته شده توسط امیر در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۸/۰۲ و ساعت ۱۹:۱ بعد از ظهر |

اول آبان هر سال در تقويم رسمي جمهوري اسلامي ايران روز ملي آمار و برنامه ريزي نام گرفته است. در اين روز و هفته منتهي به آن (27 مهر تا 4 آبان) جنب و جوش مضاعفي بين جامعه آماري كشور رخ مي‌دهد. دليل اين فعاليت مضاعف و نمادين شناساندن علم آمار به عوام مختلف مردم اعم از مسئول و غير مسئول است. چرا كه بارها و بارها گفته شده است كه آمار علم مديريت و كشورداري است و تا از قابليت‌هاي اين علم پرسابقه مسئولين آشنا نشوند به استفاده از آن تمايل نخواهند داشت. اما چه افسوس اندك كساني كه با اين علم آشنايي دارند به راحتي آن را دست آويز سياست‌هاي خود نموده و تا جايي كه بتوانند از آمار به سود خود استفاده مي‌كنند و با سرپوش گذاشتن روي نقاط ضعف و برجسته نمودن نقاط قوت فقط به نيمه پر ليوان نگاه مي‌كنند در صورتي كه در علم آمار نيمه پر و خالي ليوان در كنار هم معني‌دار خواهند بود. بويژه در شرايط نابسامان اقتصادي امروز كه از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب اين كره خاكي تمامي دولت‌ها درگير ركود اقتصادي هستند با استفاده درست و اصولي از علم آمار مي‌توان موجبات رونق و توليد ثروت ملي را فراهم نمود.


يكي از راه‌هاي برون رفت از اين معضل اجراي نظام جامع آماري كشور است كه وعده تاسيس آن كم كم به يك دهه خواهد رسيد، دستور العملي جامع كه بر تمامي توليدات، انتشارات و نرخ‌هاي آماري نظارت خواهد داشت و با استاندارد سازي توليدات آماري نه تنها راه نفوذ و سوء استفاده از آمار را خواهد بست بلكه با جهت دهي مناسب مديران راه‌هاي پيشرفت را نمايان خواهد نمود.


همانطور كه گفته شد آمار علم كشورداري است وليكن در كنار ساير علوم. در قرن 21 علوم به تنهايي كاربرد ندارند و رابطه بين رشته‌ها هر روز بيشتر و بيشتر نمود پيدا مي‌كند، مثال بارز اين سخن را مي‌توان در مقالات ISI  به وضوح مشاهده نمود چرا كه كمتر مقاله‌اي را مي‌توان يافت كه در آن فقط از يك رشته خاص سخن گفته باشد. به همين منظور ادارات مركزي آماري كشورها به عنوان متوليان رسمي آمار نقش مهمي را در احيا و به روز رساني اين علم عظيم برعهده دارند. اين سازمان‌ها براي اين تاسيس نشده‌اند كه عده‌اي در ساختمان‌هاي زيبا و مجللل آنها مشغول به كار شوند و هر ساله بودجه‌هاي ميلياردي را هزينه كنند. بلكه هدف از تاسيس اين ادارات در ساده ترين كلام ارزيابي وضعيت موجود كشورها، مقايسه آن با گذشته و پيش بيني آينده است.  يكي از ابزارهاي مهم اين كار سرشماري است كه تاكنون 7 دوره آن در ايران برگزار شده و هشتمين دوره آن در آبان 1395 انجام خواهد شد. در طول فرآيند تحليل داده‌هاي حاصل از سرشماري مي‌توان شماي كلي از وضعيت موجود كشور را بدست آورد. كاهش نرخ رشد جمعيت، كاهش بعد خانوار، افزايش سن ازدواج، افزايش هرم سني جمعيت، افزايش مهاجرت به شهر‌ها، افزايش نرخ بيكاري و .... عبارت‌هايي هستند كه از دل همين سرشماري بيرون آمده‌اند. حال اگر اين گزارشات در بايگاني مراكز تصميم گيري خاك بخورند پس هدف از هزينه‌هاي ميلياردي كه در قبل، حين و بعد از سرشماري عمومي نفوس و مسكن 1390 انجام شد چيست؟ آيا هدف اين نبود كه بتوان با استفاده از اين تحليل‌ها وضعيت كشور را بهبود بخشيد؟ اما چه افسوس كه اين بار هم آمار دست آويز سياست مرداني خواهد شد تا مردم سياست زده را مدتي بازيچه خود قرار دهند!

يكي از راه‌هاي برون رفت از اين معضل اجراي نظام جامع آماري كشور است كه وعده تاسيس آن كم كم به يك دهه خواهد رسيد، دستور العملي جامع كه بر تمامي توليدات، انتشارات و نرخ‌هاي آماري نظارت خواهد داشت و با استاندارد سازي توليدات آماري نه تنها راه نفوذ و سوء استفاده از آمار را خواهد بست بلكه با جهت دهي مناسب مديران راه‌هاي پيشرفت را نمايان خواهد نمود. تمامي اين نكات مستلزم وجود داده‌هاي آماري دقيق، جامع و به روز است. بنابراين آمار و اطلاعات يكي از عوامل مؤثر و ضروري براي برنامه‌ريزي، ارزيابي عملكردها و تصميم‌گيري در سطوح مختلف مديريت بوده و سياستگذاران، برنامه‌ريزان و كارشناسان براي تدوين راهبردها، سياستگذاري و تعيين خط مشي، برنامه‌ريزي، نظارت، هماهنگي و هدايت برنامه‌ها و نيز فعالان اقتصادي در فرآيند ارتقاء جايگاه كشور در بازارهاي جهاني به داده‌هاي آماري نياز دارند.

ميزان توسعه‌ يافتگي كشورها ارتباط تنگاتنگي با حجم و كيفيت آمار و اطلاعات توليد شده توسط آنها دارد.

كاملاً‌ واضح و روشن است كه آمار و اطلاعات پايه و اساس هر پژوهش، تصميم گيري، برنامه ريزي و سياستگذاري است. به همين جهت سياستگذاران، برنامه ريزان و كارشناسان براي تدوين برنامه‌ها، سياستگذاري‌ها و تصميم گيري‌ها به داده‌هاي آماري ويژه‌اي نياز دارند كه براساس آنها تحليل‌هاي خرد و كلان خود را شكل دهند. برخي فعالان اقتصادي-اجتماعي به داده‌هاي آماري صنعت يا بازار خاصي توجه دارند، حال آنكه برخي ديگر علاوه بر آمارهاي موردي به داده‌هاي آماري متغيرهاي كلان اقتصادي توجه مي‌كنند. همچنين پژوهشگران به طيف گسترده‌اي از داده‌هاي آماري نياز دارند. استفاده از اين ابزار اساسي و مطمئن به نحوي مورد توجه قرار گرفته كه ميزان توسعه‌ يافتگي كشورها ارتباط تنگاتنگي با حجم و كيفيت آمار و اطلاعات توليد شده توسط آنها دارد. تهيه و توليد اطلاعات آماري صحيح و ارائه به هنگام آن‌ها به منظور رفع نيازهاي آماري جامعه به ويژه برنامه‌هاي توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور و همچنين تغذيه پايگاه اطلاعات آماري از جمله مهمترين اهداف نظام آماري كشور مي‌باشد.

+ نوشته شده توسط امیر در یکشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۳۰ و ساعت ۱۹:۹ بعد از ظهر |

شاید این روزها کمتر کسی باشد که کاربرد شماره‌هایی مانند ۱۱۰،۱۱۵،۱۲۵ و غیره را در شرایط اضطراری نداند اما با این وجود ممکن است بسیاری از مشترکان تلفن همراه آشنایی چندانی با شماره ۱۱۲ نداشته باشند.

 فرض کنید در شرایطی قرار گرفته‌اید که جان کسی در خطر است، حادثه‌ای ناگوار رخ داده، می‌خواهید به آتش‌نشانی اطلاع بدهید و یا به کمک فوری پلیس نیاز دارید؛ قطعأ در اولین اقدام از تلفن‌همراه خود برای تماس با مراکز مربوطه نظیر پلیس، آتش‌نشانی و اورژانس استفاده می‌کنید. اما به هر دلیلی ممکن است این اقدام به طور طبیعی میسر نشود.

با بهره‌گیری از یک شماره می‌توانید حتی در زمان‌هایی که تلفن‌همراه شما از شبکه خارج شده باشد و هیچ نوع ارتباطی بین گوشی شما و شبکه تلفن‌همراه برقرار نباشد با مرکز فوریت‌های اضطراری تماس بگیرید.

زمان‌هایی که گوشی شما قفل شده و پسورد آن را به یاد نمی‌آورید. حتی هنگامی که سیم‌ کارت شما سوخته باشد و یا اصلأ سیم‌کارتی در اختیار نداشته باشید و گوشی شما بدون سیم‌ کارت روشن باشد. در این موارد و کلیه موارد نظیر آن با استفاده از این ترفند می‌توانید با مراکز فوریت‌های اضطراری تماس بگیرید.

برای رسیدن به این هدف کافی است در هر یک از شرایط فوق‌ ذکر شده، با شماره ۱۱۲ (بدون پیش‌شماره) تماس بگیرید. این شماره که مدتی است در کشور ما نیز فعال شده، یک شماره بین‌المللی جهت استفاده از تلفن همراه در مواقع اضطراری است. پس از تماس با این شماره به اپراتور مربوطه وصل شده و می‌توانید وضعیت اضطراری خود را تشریح کرده و تقاضای کمک کنید.

همان‌طور که گفته شد برای تماس با این شماره، نیازی به سیم‌کارت و حتی شبکه همراه نیز ندارید. حتی اگر گوشی شما در حالت Lock هم باشد باز هم می‌توانید این شماره را بگیرید.

تنها به چند نکته مهم دقت کنید:

اگر سیم‌ کارت ندارید و یا سیم‌کارت شما همراه اول است، به هیچ عنوان بدون دلیل و جهت آزمایش این شماره با ۱۱۲ تماس نگیرید. چرا که بلافاصله به اپراتور مربوطه وصل شده و با او صحبت می‌کنید. در نتیجه جهت تست و آزمایش، بی‌جهت به این شماره تماس نگیرید.

در سیم‌کارت‌های ایرانسل در صورت تماس با ۱۱۲، به یک سامانه گویا وصل می‌شوید که از شما درخواست می‌کند مرکز مورد نیاز خود را وارد کنید تا به آن وصل شوید.

همچنین دقت کنید در مواقع غیراضطراری که تماس به طور مستقیم با مراکزی نظیر ۱۱۰، ۱۲۵ و ۱۱۵ امکان پذیر است، از ۱۱۲ استفاده نکنید

+ نوشته شده توسط امیر در یکشنبه ۱۳۹۱/۰۶/۰۵ و ساعت ۸:۵۲ قبل از ظهر |
با توجه به نزديك شدن به زمان برگزاري ۱۱" كنفرانس آمار ايران، آدرس وب سايت اين كنفرانس جهت اطلاع علاقه مندان به آمار از اخبار كنفرانس مجدداً درج مي‌گردد.

http://www.iust.ac.ir/isc11/index.php?slc_lang=fa&sid=1

+ نوشته شده توسط امیر در پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۶/۰۲ و ساعت ۱۸:۵۲ بعد از ظهر |
وب سايت رسمي سال بين‌المللي آمار (آمار ۲۰۱۳) با همكاري تمامي مراكز آماري دنيا افتتاح گرديد. علاقه مندان مي‌توانند به آدرس  http://www.statistics2013.org  مراجعه نمايند.
+ نوشته شده توسط امیر در پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۶/۰۲ و ساعت ۱۸:۴۹ بعد از ظهر |

 

خداوندا من در برابر عظمت

 

 تو چه هستم که مغرور

 

 شوم و کجا روم که حکومت

 

 تو نباشد

 

الله اکبر

 

سبحان الله الذی خلق السماوت و العرش فی سته الایام

+ نوشته شده توسط امیر در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۲۴ و ساعت ۱۷:۵۷ بعد از ظهر |

17 رمضان سالگرد معراج پیامبر اکرم(ص) است؛ یکی از معجزات علمی و عملی پیامبر اعظم(ص) که به تصریح قرآن کریم در سایه عبودیت آن حضرت رخ داده، «معراج» است. عروجی که در آن محمد (ع) خاک را در نوردید و فاتح افلاک شد. در اولین آیه سورة اسرا و آیات هشتم تا هجدهم سورة نجم می‌توان اشاراتی را درباره معراج مشاهده کرد.

آغاز ماجرا در سورة مباركه اسرا چنین آمده است:

"پاک و منزه است خدایی که بنده‌اش را در یک شب از مسجدالحرام به مسجدالاقصی برد که گرداگردش را پربرکت ساختیم، تا نشانه‌های خود را به او نشان دهیم. او شنوا و بیناست. "

البته آن گونه که از روایات برمی‌آید معراج در دو مرحله انجام شده است. در مرحله اول همان گونه که در آیه فوق مشاهده کردیم ایشان را شبانه از مسجدالحرام تا مسجدالاقصی سیر می‌دهند و پس از آن تا آسمان هفتم و تا جایی صعود می‌کنند که احدی جز خداوند متعال حضور نداشته است و تمام این ماجرا در بیداری بوده و بنابر نظر اکثر علمای شیعه با همین بدن جسمانی اتفاق افتاده و نه در خواب یا با روح؛ زیرا معراج صرفاً روحانی فضیلت چندانی را برای ایشان اثبات نمی‌کند و چنان عظمتی را که مورد تأکید و روایات است برنمی‌تابد.

مرحله دوم معراج در سوره نجم چنین توصیف شده است:

سپس پیامبر(ص) در شب معراج نزدیک و نزدیک‌تر شد، تا آن که فاصله او با مقام قرب خاص خدا به اندازه طول دو کمان یا کمتر بود. در اینجا، خداوند آنچه را وحی کردنی بود، به بنده‌اش وحی کرد. آن چه را دید، انکار نکرد. آیا با او درباره آنچه دید، مجادله و ستیز می‌کنید؟ و بار دیگر نیز او را نزدیک سدره‌المنتهی که بهشت جاویدان در آنجاست، دیده است. در آن هنگام که چیزی (شکوه و نور خیره کننده‌ای) سدرةالمنتهی را پوشانده بود. چشم او هرگز منحرف نشد و طغیان نکرد. (آنچه دید، واقعیت بود) او در شب معراج، برخی نشانه‌های بزرگ پروردگارش را دید.

هر چند روایات دربارة معراج آن‌قدر متعدد است که به حد تواتر رسیده و مورد قبول همگان است، لیکن راجع به زمان، مکان و تعداد دفعات وقوع آن میان محدثان، مورخان و مفسران اختلاف نظر وجود دارد:


زمان اولین معراج را بهتر است نه ماه یا دوسال پیش از ولادت حضرت زهرا(س) بدانیم؛ زیرا حضرت محمد(ص) روزی در جواب یکی از همسران خود که از شدت محبت به فرزندشان گله کرده بود، تشکیل نطفه ایشان را در آسمان و شب معراج خوانده اند.

مکان آن نیز خانه حضرت خدیجه(س) خانة ام‌هانی خواهر حضرت علی(ع)، شعب ابی طالب، و مسجدالحرام در کنار کعبه گفته شده است.


آن‌گونه که از ظاهر روایات برمی‌آید، احتمالاً معراج بیش از دو مرتبه و طی دفعات متعدد اتفاق افتاده که یکی از آنها بسیار شاخص و معروف شده که گفته شده این معراج در شب هفدهم ماه رمضان سال دهم بعثت اتفاق افتاده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط امیر در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۱۶ و ساعت ۱۶:۱۵ بعد از ظهر |


از جمله ویژگی های مختص امیرالمومنین(علیه السلام) که تنها در مورد ایشان صادق است و مزید شرافت آن حضرت است موضوع نام گذاری حضرت امیر(علیه السلام) است که از عالم غیب برایشان این نام یعنی ((علی)) برگزیده شد.

در واقع قبل از ولادت حضرت علی(علیه السلام) نام او در تمام کتب آسمانی بوده است و هزاران سال قبل از خلقت او در تمام آسمان ها و ابواب جنب و عرض حق تعالی نام ((علی)) ثبت شده بود. نام مبارک امیرالمومنین(علیه السلام) همراه با نام گرامی رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) به عنوان نبی و امام نزد پروردگار عالم و نیز همه کتب آسمانی ثبت و ضبط بوده است و بر این مطلب فریقین از شیعه و اهل سنن گواهی داده اند!


در شب معراج وقتی به بیت المقدس رسیدم بر صخره آن یافتم لا اله الا الله محمد رسول الله ابدته به علی وزیره یعنی لا اله اله الله محمد (صلی الله علیه و آله) رسول خداست او را به علی(علیه السلام) وزیر او تایید نمودم

شواهد روایی

محمد بن جریز طبری در تفسیر کبیر خود و ابن عساکر در تاریخ خود ضمن ترجمه ی حالات امام علی(علیه السلام)، همچنین محمد بن یوسف گنجی شافعی ضمن باب 62 کفایت الطالب و حافظ ابوبغیم در حلیة الاولیاء و شیخ سلیمان بلخی حنفی در نیابیع المودة به نقل از ذخائر العقبی امان الحرم الشریف احمد بن عبدالله طبری شافعی هنگی مسند از ابوهریره نقل نموده اند که رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) فرمودند:

«بر ساق عرش این کلمات مقدس نوشته شده که خدایی نیست مگر ذات ذوالجلال الله که یگانگی بدون شریک است و محمد(صلی الله علیه و آله) بنده و رسول من است که او را به علی بن ابیطالب(علیه السلام) تایید نمودم.»

همچنین جلال الدین سیوطی در خصائص الکبری و در تفسیر در المنثور در اوایل سوره شریفه ی بنی اسرائیل به نقل از ابن عدی و ابن عسکر از انس بن مالک روایت نموده اند که رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمودند:


شب معراج در ساق عرش دیدم نوشته شده است لا اله الا الله محمد رسول الله ایدته به علي

امام علی
قبل از خلقت

هنچنین روایات بسیاری از اهل سنن و شیعه دلالت بر آن دارد که قبل از خلفت انتخاب نام و نام گذاری امیرالمومنین(علیه السلام) رخ داده است. از جمله به نقل از مناقب فقیه واسطی ابن مغاز شافعی و میر سید علی همدانی شافعی و نیز خطیب خوارزمی در مناقب و این شیرویه در فردوس و ابن مغازلی در مناقب هنگی از جابرین عبدالله انصاری نقل نموده اند که رسول الله(صلی الله علیه و آله) قبل أن یخلق السموات و الارض بالفی عام؛ نوشته شده است بر در بهشت لا اله الا الله محمد رسول خدا علی ولی خدا و برادر رسول خدا بوده پیش از آنکه آسمان ها و زمین را به دو هزار سال خلق کند.

شب معراج و  چهار محل اسم امام علی(علیه السلام)

در حدیثی زیبا که میرسید علی فقیه شافعی همدانی در مودة القربی نقل نموده است رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) به امام علی(علیه السلام) فرمودند: در چهار محل اسم تو را با اسم خودم توام دیدم:

1. در شب معراج وقتی به بیت المقدس رسیدم بر صخره آن یافتم لا اله الا الله محمد رسول الله ابدته به علی وزیره؛ یعنی لا اله اله الله محمد(صلی الله علیه و آله) رسول خداست او را به علی(علیه السلام) وزیر او تایید نمودم.

2. به سدرة المنتهی که رسیدم دیدم ثبت شده است: أنی أنا الله لا اله الا انا وحدی و محمد صفوتی من خلقی ایدته به علی وزیره و نصرته به، یعنی به درستی که من خدایی هستم که غیر از من خدای یگانه ای نیست، محمد(صلی الله و علیه و آله) حبیب من است از میان خلق تایید و یاری نموده او را به علی(علیه السلام) وزیر او.

3. وقتی به عرض رب العالمین رسیدم دیدم بر قوائم آن نوشته شده است إنی أنا الله لا اله الا أنا محمد حبیبی من خلقی ایدته به علی(علیه السلام) وزیره و نصرته به.

4. وقتی به بهشت رسیدم دیدم بر در بهشت نوشته شده لا اله الا أنا محمد حبیبی من خلقی ایدته بعلی وزیره و نصرته به.

ابوطالب موحدی الهی بوده است که تقاضای نام فرزندش را از پروردگار می نماید و نیز معلوم می شود که چگونه ابوطالب پاکدل از نامگذاری الهی برای علی(علیه السلام) امیرالمومنین مطلع گردیده است

درباره ی حضرت علی(علیه السلام) آمده است و آنگاه حدیث رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) را نقل نموده اند که حضرت (صلی الله علیه و آله) فرمودند: دیدم بر عرش نوشته شده است خدایی نیست مگر خدای یگانه ای که شریکی ندارد و محمد بنده و رسول من است و تایید و یاری نمودم او را به علی بن ابیطالب(علیه السلام)

امام علی
ابوطالب و نقش او در نامگذاری امام علی(علیه السلام)

ممکن است گفته شود با توجه به این روایات و احادیث معلوم می شود نام "علی" برای امیرالمومنین(علیه السلام) قبل از ولادت ایشان انتخاب شده بود اما رسم است از گذشته که نام فرزند را پدر او انتخاب می کند. با این احوال آیا ابوطالب پدر بزرگوار امیرالمومنین(علیه السلام) در انتخاب نام فرزند خویش نقش نداشته است؟ آیا نام "علی" را او انتخاب کرده یا دیگران ؟ چگونه ابوطالب از انتخاب نام "علی" توسط خداوند متعال برای فرزند دلبندش اطلاع یافته است؟!

برای پاسخ به این پرسش ها و چگونگی نقش ابوطالب در نامگذاری فرزند خویش به نامی که پروردگار متعال آن را برایش انتخاب کرده بود باید به نحوه ی ارتباط ابوطالب با خداوند متعال توجه نمود!

 

لوح آسمانی و نامگذاری امام علی(علیه السلام)

میر سید علی همدانی فقیه شافعی در مودة القربی به نقل از عباس بن عبدالمطلب نقل نموده است که هنگامی که علی (علیه السلام) از مادرش فاطمه متولد شد، فاطمه نام پدرش اسد را بر او گذارد اما ابوطالب از آن نام راضی نبود به فاطمه همسرش فرمود امشب بیا برویم بالای کوه ابوقبیس و خدا را بخوانیم شاید ما را خبر دهد از اسمی که برای این بچه انتخاب شده است. چون شب شد هر دو به کوه ابوقبیس رفتند و به دعا مشغول شدند. ابوطالب در قالب شعری چنین مناجات می کرد:

یا ربّ هذا الغسق الدجی      والقمر المبتلج المضی

بیّن لنامن أمرک الخفّی       ماذا تری فی اسم ذاالصبّی

لما تسمّی لذاک الصبّی

همه این روایات شریفه و نیز بسیاری دیگر از احادیث معتبر در نزد اهل سنن و شیعه نشان می دهند که نام گذاری رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) و علی بن ابیطالب امیرالمومنین (علیه السلام) از جانب پروردگار متعال بوده است. و بر عرش الهی قبل از خلقت ایشان ثبت بوده است

یعنی ای پروردگار ای صاحب شب ظلمانی و ماه و نور دهنده آشکار کن برای ما از خزانه ی اسرار غیب خود اسم این نوزاد را چه بگذاریم.

در آن حین ندایی از طرف آسمان بلند شد و ابوطالب سر بلند نمود. لوحی مانند زبرجد سبز دید که بر آن چهار سطر نوشته اند، لوح را برگرفت و به سینه چسبانید و دید این اشعار بر آن ثبت است:

خصصّنما بلوالد الزکی       و الطاهر المنتخب الرضی

واسمه من قاهر العلیّ       علیّ اشتق من العلی

 

یعنی اختصاص دادم شما را به فرزند پاک و پاکیزه که انتخاب شده است و بی نهایت از او راضی هستم و اسم او از جانب خدای اعلی، "علی" گذارده شده که مشتق از علی اعلی می باشد.

آنگاه ده شتر به شکرانه ی این امر عظیم قربانی نمود. آن لوح را در مسجد الحرام آویختند و بنی هاشم به آن لوح افتخار می نموند. آن لوح موجود بود تا زمان جنگ حجاج با عبدالله بن زبیر در مکه که پس از آن مفقود شد.

این روایت و مشابه آن در بسیاری دیگر از کتب اهل تسنن و نیز شیعه نقل شده است و موید آن است که ابوطالب موحدی الهی بوده است که تقاضای نام فرزندش را از پروردگار می نماید و نیز معلوم می شود که چگونه ابوطالب پاکدل از نامگذاری الهی برای علی (علیه السلام) امیرالمومنین مطلع گردیده است.

+ نوشته شده توسط امیر در شنبه ۱۳۹۱/۰۳/۱۳ و ساعت ۱۵:۳۷ بعد از ظهر |


همه ما از همان کودکی اظهار‌نظرهای اطرافیان را در باره زندگی مشترک خود یا اطرافیان‌ شان شنیده ایم و این باعث شده که در ذهنمان باورها و اعتقاداتی را درباره ازدواج پرورش دهیم که متأسفانه همیشه هم درست نیستند. این افسانه‌های غلط در ذهن ما جا می‌گیرند و هنگامی که ما در بزرگسالی تصمیم به ازدواج و انتخاب همسر می‌گیریم، خود را نشان می‌دهد.

افسانه‌های رایج دربارۀ ازدواج  دلیل خوشبختی افراد متأهل این است که نیمه ‌گمشده‌ شان را یافته‌اند.

حقیقت: همان‌طور که دکتر باربارا دی‌آنجلیس در کتاب خود «آیا تو آن گمشده‌ام هستی؟‌» می‌گوید: اعتقاد به پیدا کردن نیمه گمشده، تنها موجب محدود شدن انتخاب‌های ما می‌شود. نیمه گمشده ما فردی نیست که همه افکار و عقایدش شبیه ما باشد و حتی یک ویژگی منفی نیز نداشته باشد. امکان اینکه ما بتوانیم با فردی که نیمه گمشده‌مان نیست، اما از سلامت روانی و جسمانی لازم برخوردار بوده و با مهارت‌های زندگی آشنایی داشته و در صورت لزوم از آنها استفاده می‌کند، زندگی خوبی داشته و خوشبختی را احساس کنیم، بسیار بیشتر از احتمال موفقیت زندگی مشترک ما با شخصی است که واجد ملاک‌های غیر‌واقع ‌بینانه‌ای است که ما برای نیمه گمشده‌مان تعیین کرده‌ایم. البته زوج‌هایی هستند که هیچ تناسبی با هم ندارد، اما در بیشتر مواقع علت اصلی شکایت ما از اینکه فرد مناسبی را به همسری برنگزیده‌ایم، ریشه در انتظارات غیر‌واقع‌ بینانه ما دارد.

زوج‌های خوشبخت آنهایی نیستند که با یک نگاه همه خواسته‌های همسرشان را تشخیص می‌دهند، بلکه کسانی هستند که بعد از آگاه شدن از آن نیاز، در صورت معقول بودن، برای برآورده ساختن آن تلاش می‌کنند

اگر فردی همسرش را دوسـت داشـته باشـد، از همه نیازهای او با‌خبر است

حقیقت: هر قدر هم که همسرتان به شما علاقه داشته و شما را بشناسد، باز هم به دلیل زندگی در دو خانواده و فرهنگ مختلف و همچنین تفاوت‌های روانی میان زن و مرد گاهی اوقات نمی‌تواند نیاز واقعی شما را تشخیص دهد. در این مواقع به‌جای اینکه با خودتان فکر کنید، اگر زوج خوشبختی بودید، حتماً همسرتان از همه نیازهایتان آگاه بود، سعی کنید با آرامش و به صورت شفاف و مستقیم خواسته‌تان را با همسرتان در میان بگذارید. زوج‌های خوشبخت آنهایی نیستند که با یک نگاه همه خواسته‌های همسرشان را تشخیص می‌دهند، بلکه کسانی هستند که بعد از آگاه شدن از آن نیاز، در صورت معقول بودن، برای برآورده ساختن آن تلاش می‌کنند.

همسران در یک ازدواج خوب با گذشت زمان خودبه‌خود به هم نزدیک‌تر می‌شوند

حقیقت: یک ازدواج خوب محصول پرورش دادن رابطه و مراقبت مداوم از آن است. اگر درباره این مسئله فکر کنید، می‌بینید که این افسانه با آنچه ما درباره به دست آوردن هر چیز خوبی در زندگی می‌دانیم، تعارض دارد. برای مثال، افراد چگونه از نظر جسمانی سالم می‌مانند؟ مسلماً نمی‌توان از طریق خیال ‌پردازی به سلامت جسمانی رسید. داشتن یک بدن سالم نیازمند توجه و کار مداوم است. این مطلب در باره روابط سالم نیز صدق می‌کند.

ازدواج بسیار شبیه یک ارگانیسم زنده است‌: ازدواج نیز مانند موجود زنده همواره در حال تغییر و تحول است. همسران در طول زمــــان همیشه نسبت به هم احساس نزدیکی و محبت نمی‌کنند. زمان‌هایی وجود دارد که شما از دست همسرتان بسیار عصبانی هستید و حتی ممکن است از خودتان بپرسید که اصلاً چرا ازدواج کرده‌اید.

عبور از این نقاط تاریک زندگی، بخش مهمی از فرایند نزدیک شدن بیشتر همسران به همدیگر را تشکیل می‌دهد. اما این فرایند به هیچ‌وجه خودکار نیست.

زن و شـوهر همیشـه با هم‌اند

حقیقت: این باور دقیقاً در تقابل با یكی از مهم‌ترین تضمین ‌كننده‌های ازدواج موفق یعنی تقسیم كار منصفانه است. در مورد خود تقسیم كار هم باورهای سنتی نادرستی مانند اینكه كارهای خانه را باید زن انجام دهد و كارهای بیرون را مرد، مخصوصاً در جامعه در حال گذار ما مشكل‌ساز است. البته این به آن معنا نیست كه تفاوت‌های جنسیتی را در‌نظر‌‌ نگیریم و همه كارها را دقیقاً مساوی انجام دهیم.

افسانه‌های رایج دربارۀ ازدواج

همسران خوشـبخت هرگز با یکدیگـر مشاجره نمی‌کنند

حقیقت: بیشتر افراد با اعتقاد به بد بودن مشاجره ازدواج می‌کنند. آنها انتظار دارند همه‌چیز به‌خوبی و بدون کوچک‌ترین تنشی پیش برود. اما اندکی بعد از ازدواج، آنها درگیر بحث‌های آشنای زن و شوهرها در باره پول، وظایف، رابطه جنسی یا بچه‌ها می‌شوند.

اگر شما ندانید که همه همسران با این مســـائل روبه ‌رویند، ممکن است احساس کنید که ازدواج موفقی نداشته‌اید. در اینجا مسائل اساسی انتظارات غیر‌واقع بینانه فرد است که به احساس یأس و ناامیدی وی منجر می‌شود.

بعضی از همسران ترجیح می‌دهند به جای بحث کردن در باره موضوعات خانوادگی، سکوت کرده و از یکدیگر فاصله بگیرند. این کار نه‌تنها راه‌حل مفیدی به‌شمار نمی‌رود، بلکه ممکن است در دراز‌مدت موجب جدایی عاطفی آنها شود.

دنبال کردن علایق فردی با داشتن یک زندگی زناشویی خوب تضاد دارد

حقیقت: افسانه ی  از این انتظار که زوج‌های خوشبخت باید همه کارهایشان را با هم انجام دهند، نشأت گرفته است. اما این باور درست نیست. اگرچه گفته می‌شود که زن و مرد با ازدواج یکی می‌شوند، اما این به آن معنا نیست که شما باید فردی‌تان را کنار گذاشته، فراموش کنید. شما جدا از نقشی که به عنوان زن یا شوهر دارید، به عنوان یک انسان دارای هویت مستقلی هستید، که اگر می‌خواهید زندگی زناشویی خوبی داشته باشید، باید آن را حفظ کنید. هیچ فرد سالمی از اینکه همسرش نتواند هیچ کاری را به تنهایی انجام دهد و به‌شدت به وی وابسته باشد، خوشحال نمی‌شود. بنابراین، شما هم در صورتی‌که ازدواج کردید، آن‌قدر به همسرتان وابسته نشوید که شما را به مانند غل و زنجیری که به دست و پایش بسته شـده‌اید، ببیند.

هدف ازدواج این است که همسران دقیقاً به آنچه می‌خواهند برسند

حقیقت: این عقیده که ازدواج راهی برای رسیدن به کمال است، باور تقریباً جدیدی است. برای مدت زمانی طولانی، افراد به دلیل نیازهای اقتصادی و بچه‌دار‌شدن ازدواج می‌کردند. اما در حال حاضر بسیاری از افراد به ازدواج به چشم جاده‌ای رو به رضایت فردی نگاه می‌کنند. شاید این شکایت که‌: «من دیگر با او احساس خوشبختی نمی‌کنم، احساس می‌کنم که با این ازدواج به کمال نرسیده‌ام»، برای شما هم آشنا باشد. چنین شکایاتی نتیجه انتظارات افراطی و اغراق شده است.

ممکن است شما نشانه‌های این افسانه را در زندگی اطرافیانتان دیده باشید. یکی از نشانه‌ها زمانی است که همسرتان می‌گوید: «اگر تو مرا دوست داشتی...»

- زمان بیشتری را با خانواده من می‌گذراندی!

- برای تعطیلات به جایی می‌آمدی که من دوست دارم!

- از من انتقاد نمی‌کردی!

- کارهای خانه را خودت انجام می‌دادی!

پیامی که در اینجا مخابره می‌شود، این است: تو تنها در صورتی نشان می‌دهی مرا دوست داری، که دقیقاً کاری را که من می‌خواهم انجام دهی.

روی دیگر سکه این افسانه هنگامی خودش را نشان می‌دهد که یکی از همسران بخواهد که دیگری عشق و علاقه او را بپذیرد، حتی در صورتی ‌که رفتارها و گفتار فرد پیام متضادی را مخابره کند.

برای مثال، اگر همسرتان به خاطر اینکه شما روز تولدش را فراموش کرده‌اید شکایت کند، اینکه به او بگویید: مگر نمی‌دانی که من عاشقت هستم، کافی نیست. هیچ توجیهی برای اینکه ما انتظار داشته باشیم همسرمان تنها به خاطر اینکه ما به او گفته‌ایم که دوستش داریم، بی‌توجهی ما را فراموش کند، وجود ندارد. همه ما از حق برآورده شدن نیازهایمان برخورداریم، اما باید در این‌باره واقع‌بین باشیم. حتی در بهترین ازدواج‌ها همه همسران نمی‌توانند همه نیازهای یکدیگر را برآورده سازند. بقیه احساس رضایت خاطر ما باید از طریق فرزندان، شغلمان یا پیگیری علایق‌مان ایجاد شود.

همسرم باید كامل و بی‌نقص باشد

حقیقت:  چنین تمایلی برای كمال توانایی فرد را برای یافتن راه‌حل‌ها كاهش می‌دهد و می‌تواند به عكس نتیجه دلخواه منجر شود. همه ما در دنیای احتمالات زندگی می‌كنیم. میل به حقیقت كامل تنها به بزرگ‌شدن بیش از حد انتظاراتی منجر می‌شود كه نمی‌تواند رضایت‌بخش باشد و در نتیجه، موجب تردید و اضطراب می‌شود. افرادی كه این باور را دارند اغلب درگیر روابط كوتاه ‌مدت می‌شوند. یعنی به‌جای شناخت درست فرد مقابلشان، آنها را با معیارهای نادرست خود ارزیابی می‌كنند. این افراد سپس الگویی از چند رابطه كوتاه‌مدت در زندگی‌شان ایجاد می‌كنند كه به ناكامی و دلسردی منجر می‌شود. بیهودگی این باور با این نظر تقویت می‌‌شود كه بدانیم افراد طی زمان تغییر می‌كنند. شخصی كه در شروع ازدواج به نظر می‌رسد كه فرد كاملی است، ناگزیر بعداً چنین به نظر نخواهد رسید.

اگر زن و مرد تفاوت‌های خود را با یکدیگر حفظ کنند، روابط آنها می‌تواند همچنان لذت‌بخش باقی بماند. اما اگر زن و شوهر سعی در تشابه‌سازی رفتار یکدیگر داشته باشند، خواهند گفت که ما با هم‌خانه یا دوستمان زندگی می‌کنیم

ما باید با هم یکی و شبیه به هم باشیم

حقیقت: به گفته روان شناسان : «بهتر است به همسرمان اجازه دهیم تا احساس کند فردی متفاوت با دیگری است.» و : «همه ما تلاش می‌کنیم به تساوی برسیم، اما مهم این است که با «تشابه» اشتباه نشود. هیچ‌‌وقت سعی نكنید تفاوت‌های میان خود را از میان بردارید، چرا که این مسئله می‌تواند آغازی بر مرگ روابط میان همسران باشد.»

اگر زن و مرد تفاوت‌های خود را با یکدیگر حفظ کنند، روابط آنها می‌تواند همچنان لذت‌بخش باقی بماند. اما اگر زن و شوهر سعی در تشابه‌سازی رفتار یکدیگر داشته باشند، خواهند گفت که ما با هم‌خانه یا دوستمان زندگی می‌کنیم؛ و چون که این مسئله موجب نزدیک شدن خلق و‌ خوی آنها به هم می‌شود، موجب کاهش روابط جنسی می‌شود. در واقع با زیاد شدن عشق، همان اتفاقی که با زیاد شدن سوخت اتفاق می‌افتد رخ نمی‌دهد. این یعنی فاصله مناسب میان خود را حفظ کنید. عشق تنها در صورتی به وجود خواهد آمد که یکی از دو طرف کاری انجام دهد که دیگری آن را دوست داشته باشد. در این لحظه شما به دیگری تعلق دارید، چرا که به‌جای آنکه با هم خودمانی شوید، لحظه به لحظه برای دیگری تا حدودی اغفال‌ کننده و اسرار‌آمیز می‌شوید.

 انتخاب‌ كردن ساده است

حقیقت: این افسانه كه انتخاب همسر شانسی است، موجب می‌شود كه افراد از پذیرش مسئولیت برای شكست در روابط و همچنین، در كمك به رشد رابطه شانه‌خالی كنند. این باور موجب امتناع افراد از حضور در جلسات مشاوره پیش از ازدواج می‌شود.

افزایش كتاب‌های خودیار و مقالات مجله‌ها درباره انتخاب همسر و همچنین، رشد دوره‌های آمادگی برای ازدواج نشان می‌دهند كه انتخاب همسر مسئله‌ای‌ ساده‌ و شانسی نیست. متخصصان بارها هشدار داده‌اند كه ‌چنین باورهایی می‌تواند به رابطه زوج آسیب بزند. جامعه امروز تغییرات وسیعی در تمامی حوزه‌ها كرده است. تغییر نقش‌های جنسیتی، میزان بالای طلاق، تأثیر مسائل مالی بر خانواده‌ها و افزایش سطح توقعات برای ازدواج موجب شده است كه انتخاب همسر نسبت به گذشته پیچیده‌تر شود. بنابراین، نیاز به آموزش و آگاه‌سازی افراد ضروری به‌ نظر می‌رسد.

+ نوشته شده توسط امیر در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۲/۱۸ و ساعت ۱۹:۳۳ بعد از ظهر |
آیا میدانستید که کهکشان راه شیری تقریبا صد میلیارد ستاره دارد ؟

آیا میدانستید که شن خیس از شن خشک سبک تر است ؟

آیا میدانستید که بهترین زمان خواب از ساعت ۱۰ شب تا اذان صبح است ؟

آیا میدانستید که به اعدادی که بیش از نه رقم دارند، اعداد نجومی گویند ؟

آیا میدانستید که نور خورشید تا عمق ۴۰۰ متری آب دریا نفوذ می کند ؟

آیا میدانستید که اگر زنی به کوررنگی مبتلا باشد، فرزندان پسر او کوررنگ می شوند ؟

آیا میدانستید که پرواز با کایت یک ورزش حرفه ای در تایلند است ؟

آیا میدانستید که ایران برای اولین بار در جهان از ضایعات نخل خرما چوب مصنوعی میسازد؟

آیا میدانستید که ایران دومین تولیدکنندهٔ انجیر جهان است ؟

آیا میدانستید که زرافه میتواند با زبانش گوشهایش را تمیز کند ؟

آیا میدانستید که خرس قطبی هنگامی که روی دو پا می ایستد حدود سه متر است ؟

آیا میدانستید که بلندی شترمرغ به دو متر و نیم و وزنش به ۹۰ کیلو میرسد ؟

آیا میدانستید که اگر تمام رگهای خونی یک انسان را در یک خط بگذاریم تقریبا ۹۷۰۰۰ کیلومتر میشود ؟

آیا میدانستید که قلب میگوها در سر آنها قرار دارد ؟

آیا میدانستید که کانگوروها قادرند ۳ متر به سمت بالا و ۸ متر به سمت جلو بپرند ؟

آیا میدانستید که هر هکتار جنگل قادر است بیش از پنج تن گوگرد و غبار هوا را جذب کند ؟

آیا میدانستید که ۸۵ درصد گیاهان در اقیانوس ها رشد می کنند ؟

آیا میدانستید که آقایان بطور میانگین، روزانه ۴۰ تار مو و خانم ها ۷۰ تا موی خود را از دست می دهند ؟

آیا میدانستید که اسبها در مقابل گاز اشک آور مصون اند ؟

آیا میدانستید که نعناع سکسکه و تنگی نفس را شفا میدهد ؟

آیا میدانستید که جرم زمین هشتاد و یک برابر ماه است ؟

آیا میدانستید که نور میتواند در یک ثانیه ۷.۵ دور دور زمین بچرخد ؟

آیا میدانستید که ماشین ظرفشویی در سال ۱۸۸۹ اختراع شد ؟

آیا میدانستید که مرکز خورشید حدود ۱۵ میلیون درجه سانتی گراد حرارت دارد ؟

آیا میدانستید که بعد از موز، غذای مورد علاقه گوریل های باغ وحش، کرفس است ؟

آیا میدانستید که در هر ثانیه در امریکا بیش از ۵۵۰ هات داگ خورده میشود ؟

آیا میدانستید که اروپا تنها قاره بدون صحرا است ؟

آیا میدانستید که سطح ریه های شما، تقریبا به اندازه یک زمین تنیس است ؟

آیا میدانستید که زنبور عسل می تواند نور فرابنفش را ببینید ؟

آیا میدانستید که در هر اینچ مربع از بدن انسان به طور متوسط ​۳۲میلیون باکتری وجود دارد؟

آیا میدانستید که کوچک ترین استخوان بدن شما، در گوش شماست ؟

آیا میدانستید که اکثر مردم نیمی از جوانه های چشایی خود را از دست داده اند ؟

آیا میدانستید که این مطلب را در ایمیل های پرشین استار میخوانید ؟

آیا میدانستید که وزن مجسمه آزادی در امریکا، بیش از ۲۲۵ تن است ؟

آیا میدانستید که آلبرت انیشتین هرگز نمیتوانست رانندگی کند ؟

آیا میدانستید که قدیمی ترین فسیل سوسک مربوط به ۲۸۰ میلیون سال پیش است ؟

آیا میدانستید که شتر می تواند ۹۴ لیتر (۲۵ گالن) آب را در کمتر از ۳ دقیقه بنوشید ؟

آیا میدانستید که اولین تاکسی سرویس در سال ۱۹۰۷ در نیویورک آغاز شد ؟

آیا میدانستید که اولین پرش چتر نجات از هواپیما در سال ۱۹۱۸ بیش از فرانسه بود ؟

آیا میدانستید که بدن انسان در هر ثانیه ۲،۵۰۰،۰۰۰ سلول قرمز خون تولید میکند ؟

آیا میدانستید که یک گاو به طور متوسط روزانه ۴۰ لیوان شیر تولید میکند ؟

آیا میدانستید که کمترین سوخت و ساز بدن در حیوانات متعلق به نهنگ است ؟

آیا میدانستید که جعبه سیاه هواپیما، در حقیقت نارنجی رنگ است ؟

آیا میدانستید که متوسط یک کوه یخی ۲۰،۰۰۰،۰۰۰ تن است ؟

آیا میدانستید که 132 اتاق در کاخ سفید ایالات متحده وجود دارد ؟

آیا میدانستید که آفتاب پرست می تواند همزمان چشم خود را در دو جهت حرکت دهد ؟

آیا میدانستید که املای کلمه "تاکسی" در زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، سوئدی و پرتغالی یکیست ؟

آیا میدانستید که تمام مارها گوشتخوار هستند ؟

آیا میدانستید که درب بطری بازکن در سال ۱۸۹۰ اختراع شد ؟

آیا میدانستید که زمستان ۱۹۳۲ آنقدر سرد بود که آبشار نیاگارا به طور کامل یخ زد ؟

آیا میدانستید که نام خانوادگی گارسیا، شایع ترین نام در اسپانیا است ؟

آیا میدانستید که بزرگترین منبع درآمد اسپانیا از صنعت گردشگری است ؟

آیا میدانستید که طول عمر خرس های وحشی به طور متوسط ۱۷ سال است ؟

آیا میدانستید که طول عمر متوسط سنجاب ۹ سال است ؟

آیا میدانستید که قهوه محبوب ترین نوشیدنی در سراسر جهان با بیش از ۴۰۰ میلیارد فنجان مصرف در هر سال است ؟

آیا میدانستید که گربه ماهی بیش از 100.000 جوانه های چشایی دارد ؟

آیا میدانستید که قند و شکر تفاله باقیمانده چغندر قند و نیشکراست که مواد ارزشمند آن گرفته و به دامها داده میشود؟

آیا میدانستید که اسید های چرب ترانس در چیپس پس از حرارت مکرر سرطان زا می‌شوند؟

آیا میدانستید که بیماری قند اولین عامل کوری در مردم جهان است ؟

آیا میدانستید که هر عنکبوت تار مخصوص به خود را دارد و تارهای آنها هرگز شبیه به هم نیستند ؟

آیا میدانستید که مار ناشنواست و به وسیله ارتعاشات دریافتی از زمین میتواند محیط اطراف خود را درک کند ؟

آیا میدانستید که نظیر اثرانگشت، اثر زبان هر شخص نیز متفاوت است ؟

+ نوشته شده توسط امیر در جمعه ۱۳۹۱/۰۲/۰۸ و ساعت ۲۳:۱ بعد از ظهر |

با توجه به این ‌که زانو درد مشکل بسیاری از افراد جامعه است و به علل مختلفی نیز ایجاد می‌شود، بهتر است نسبت به عوامل موثر در تشدید درد آگاه باشیم تا با اقدامات موثر، وضعیت را بهبود بخشیم.


آرتروز زانو

دکتر مسعود مهدوی، فوق تخصص روماتولوژی درباره دردهای زانو و روش‌های پیشگیری از آن می‏گوید: دردهایی که در ناحیه زانو احساس می‌شود یا مربوط به مفصل و ناشی از اختلالات و مشکلات داخل مفصل است یا دردهای مربوط به بافت‌های نرم اطراف مفصل. بیماری که با درد زانو روبه‌روست، باید به پزشک مراجعه کند تا پس از معاینات مشخص شود که درد و مشکل او مربوط به خود مفصل است یا بافت‌های اطراف آن.

آرتروز زانو، شایع‌ترین علت درد

آرتروز، شایع‌ترین علت درد مفصلی به ویژه میان افراد مسن است. آرتروز زانو مشکلی شایع است که اغلب مردم از آن به عنوان درد زانو یاد می‌کنند. بروز آرتروز میان خانم‌ها شایع‌تر است و افراد مسن را بیشتر درگیر می‌کند؛ به طوری که افراد بالای پنجاه سال بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.

آرتروز زانو همراه با تورم، گاهی با درد یا خشکی مفصل نمایان می‌شود. آرتروز به زبان ساده به معنای ساییدگی غضروف مفصل است که به علل مختلفی ایجاد می‌شود؛ تا کنون علت اصلی بیماری شناخته نشده، اما عوامل مستعد کننده بیماری مشخص است.

سن، وزن و جنسیت از جمله عوامل موثر در بروز آرتروز است؛ به طوری که با افزایش سن و وزن احتمال روبه‌رو شدن با این بیماری نیز بیشتر می‌شود. همچنین همان‌طور که گفته شد، بیماری میان خانم‌ها نیز شیوع بیشتری دارد.

بیماری‌هایی مانند دیابت یا مشکلاتی که زمینه‌ساز ابتلا به آرتروز است و ضربات مکرری که طی سال‌ها به زانو یا مفصل وارد می‌شود نیز می‌تواند موجب بروز آرتروز شود. به عنوان مثال افرادی که به دلیل نوع شغلشان، بیشتر از مفاصل و زانوها استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.

توصیه‌هایی برای بهبود درد

اگر بیمار با درد و مشکلات ناحیه زانو روبه‌رو باشد، حتماً در پی یافتن راهی برای کاهش این عوارض خواهد بود، اما به چه شیوه‌هایی می‌توان درد و ناراحتی زانوها را کاهش داد؟

درد یکی از مهم‌ترین علائم بیماری است. وقتی نشانه‌ها بروز می‌کند، بیمار به پزشک مراجعه کرده و از او می‌خواهد به شیوه‌ای دردش را کاهش دهد، ولی باید بدانید کاهش درد به ضرر بیمار است چون در صورتی که درد از بین برود، بیمار متوجه شرایط نیست و فشار بیشتری به زانو و مفصل وارد می‌کند. غافل از این که این فشار باعث افزایش آسیب‌دیدگی مفصل می‌شود.

برای كاستن درد و کاهش علائم بیماری، اولین اقدام برای بهبود، کاهش وزن است. همچنین باید حرکاتی را که موجب ایجاد فشار بر مفصل می‌شود، کمتر انجام دهید؛ به عنوان مثال کمتر از پله‌ها بالا و پایین بروید، کمتر پیاده‌روی کنید و بلند کردن اجسام سنگین را نیز کاهش دهید. همچنین باید به جای استفاده از توالت معمولی از توالت فرنگی استفاده کنید. تقویت عضلات اطراف مفصل نیز می‌تواند برای کاهش فشار وارد بر مفصل موثر باشد.

ثابت شده است که به ازای هر یک کیلوگرم کاهش وزن، حدود ده برابر فشار وارد بر مفصل کاسته می‌شود. استفاده از مسکن‌ها و داروهای کاهش دهنده درد نیز فقط در مواردی توصیه می‌شود که درد بیمار به صورت ناگهانی، همراه با تجمع مایع در مفصل و به صورت یک واکنش التهابی ایجاد شده باشد. در غیر این صورت استفاده از این نوع داروها اصلاً توصیه نمی‌شود.

زانو درد پیر و جوان نمی‌شناسد!

درد مفصل زانو میان جوانان ممکن است به علل متفاوت دیگری ایجاد شود؛ از جمله این مسائل می‌توان به دردی که مربوط به کشکک زانوست اشاره کرد یا آسیب‌هایی که طی ورزش‌ها اتفاق می‌افتد. ورزش‌ها باید در حدی باشد که از آسیب دیدن فرد جلوگیری کند و علاوه بر این نکات ایمنی هنگام ورزش نیز رعایت شود. همچنین گرم کردن و کسب آمادگی جسمانی لازم قبل از انجام ورزش نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

برای كاستن درد و کاهش علائم بیماری، اولین اقدام برای بهبود، کاهش وزن است. همچنین باید حرکاتی را که موجب ایجاد فشار بر مفصل می‌شود، کمتر انجام دهید؛ به عنوان مثال کمتر از پله‌ها بالا و پایین بروید، کمتر پیاده‌روی کنید و بلند کردن اجسام سنگین را نیز کاهش دهید.

مهم‌ترین نکته برای جلوگیری از آسیب مفصلی میان جوانان نیز کاهش وزن است و هرگونه افزایش وزن به مفصل فشار وارد می‌کند. به افرادی که برای کاهش وزن پیاده‌روی می‌کنند، توصیه می‌شود در شرایطی پیاده‌روی کنید که ابتدا با استفاده از یک رژیم غذایی مناسب حداقل چند کیلوگرم وزنتان کاهش یافته باشد؛ البته این پیاده‌روی هم باید در شرایط و مکان مناسب و با استفاده از کفش ورزشی انجام شود. بنابراین پیاده‌روی برای شروع برنامه کاهش وزن اشتباه است و باعث آسیب دیدن مفصل و ایجاد دردهای مفصلی می‌شود.

در ادامه شیوه‌های صحیح نشستن و راه رفتن برای کاهش درد زانو، از کفش‌های پاشنه بلند نباید استفاده کنید. همچنین برای پیاده‌روی نیز باید مکانی مناسب انتخاب کنید؛ سطحی که شیب نداشته و شن، ریگ و خاک نیز روی آن نباشد. چهارزانو نشستن، چمباتمه زدن و نشستن روی زمین نیز آسیب بیشتری به مفاصل وارد می‌کند و به همین دلیل بهتر است همیشه روی مبل یا صندلی بنشینید.

شناسایی و تشخیص علت اصلی درد زانو وظیفه پزشک است و به همین دلیل توصیه می‌شود حتماً در صورت روبه‌رو شدن با هرگونه علامت و دردی ابتدا به پزشک متخصص مراجعه و توصیه‌های وی را نیز رعایت کنید البته همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است و از سنین جوانی باید به فکر محافظت از زانوها باشید.

+ نوشته شده توسط امیر در شنبه ۱۳۹۱/۰۱/۲۶ و ساعت ۱۹:۴۴ بعد از ظهر |


در ایران کمربند سرطان مری و دستگاه گوارش از استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران و گلستان می‌گذرد. سرطان مری بیشترین نرخ مرگ‌و‌میر را در دنیا دارد.


سرطان مري

زمین‌شناسی پزشکی علمی است که به بررسی ارتباط بین عوامل زمین‌شناسی با سلامت انسان‌ها و جانوران و تأثیر عوامل زیست‌محیطی بر پراکندگی جغرافیایی بیماری‌های مرتبط می‌پردازد.

بیماری سرطان با بیش از دویست نوعِ مختلف، حاصل رشد و تکثیر بی‌رویه سلول‌های بدن است که تحت‌تأثیر عوامل مختلف از جمله عوامل و آلاینده‌های محیط طبیعی و یا بشر‌ساز و عوامل ژنتیکی ایجاد می‌‌شود. از این رو محققان این حوزه در کشور مطالعاتی را در این زمینه آغاز کرده‌اند.

نتایج این مطالعات نشان داد که کمربندهای فلز‌زایی در ایران وجود دارد که بخشی از کمربند متالوژنی خاورمیانه است. این امر سبب شده است که در برخی از مناطق کشور عناصر سمی چون سرب، روی، ارسنیک، جیوه، طلا، نقره و کادمیوم از فراوانی بیشتری برخوردار شود که برخی بیماری‌ها را برای سکنه به همراه دارد. به گونه‌ای که ایران کمربند برخی سرطان‌ها شناخته شده است.

ایران، کمربند سرطان‌های مری و دستگاه گوارش

ایران کمربند سرطان مری و دستگاه گوارش است. این کمربند استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران و گلستان را شامل می‌شود که از طرف شرق و شمال‌شرقی و غرب و شمال‌غربی ایران، کشورهای دیگر را نیز شامل می‌شود.

بیماری‌های متابولیکی مانند گواتر، فلورسیس (ضایعات مینای دندان) و بیماری‌های ناشی از کمبود مواد مغذی، کمبود آهن و "روی" از دیگر بیماری‌های شایع در کشور هستند. علاوه بر این، کمربند ارسنیک از دیگر کمربندهای مهم کشور است که عاملی برای ایجاد بیماری‌های پوستی و برخی سرطان‌هاست.

استان گلستان در کمربند سرطان‌خیزی آسیای ‌میانه با قابلیت بالای سرطان مری واقع شده است. بر این اساس، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با همکاری سازمان یونسکو پروژه دو ساله‌ای را تعریف کرده که طی آن به بررسی کمربند سرطان‌خیز منطقه پرداخته است.

در این مطالعات، آلاینده‌های ژئوژن در منطقه بررسی شده و هم اکنون مطالعات تکمیلی در استان‌های مازندران و اردبیل و برداشت نمونه برای آغاز پروژه در گیلان در دستور کار قرار گرفته است. امیدواریم با اجرای این پروژه مطالعاتی، نتایج پر‌باری برای ارتقای سلامت جامعه به دست بیاوریم.

همچنین کمربند ارسنیک غرب کشور نیز در استان کردستان با مشارکت سازمان زمین‌شناسی و دانشگاه شیراز در دست بررسی است.

ایران، نماینده تحقیقات زمین‌شناسی پزشکی در خاورمیانه

سرطان مری نهمین سرطان شایع در سطح جهان است. بیشترین نرخ مرگ‌و‌میر این بیماری و شیوع آن نیز در برخی از مناطق قزاقستان، روسیه، گنبدکاووس ایران، زیمبابوه، منطقه "قسیم" عربستان سعودی و چند منطقه در چین، گزارش شده است.

به همین دلیل است كه از سوی انجمن بین‌المللی زمین‌شناسی پزشکی، سازمان زمین‌شناسی ایران به عنوان نماینده تحقیقات زمین‌شناسی پزشکی در خاورمیانه انتخاب شده است.

آگاه کردن جامعه نسبت به مسائل مربوط به سرطان در کشور و ارتباط آن با عناصر موجود در ترکیب طبیعی زمین ضروری است.


برچسب‌ها: زمين شناسي پزشكي
+ نوشته شده توسط امیر در شنبه ۱۳۹۱/۰۱/۲۶ و ساعت ۱۹:۴۳ بعد از ظهر |

در شهر توریستی اسکاگن این زیبایی رو میشه در سجیه دید، این شمالیترین شهر دانمارکیهاست ….. جایی که دریای بالتیک و دریای شمالی بهم میپیوندند. دو دریای مختلف با هم یکی نمیشوند و بنابرین این راستا بوجود میاد

و این همان چیزی است که در قرآن آمده است

سورة مبارکه  الرحمن
مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیانِ (۱۹) بَیْنَهُما بَرْزَخٌ لا یَبْغِیانِ (۲۰)  فَبِأَیِّ آلاءِ رَبِّکُما تُکَذِّبانِ (۲۱) یَخْرُجُ مِنْهُمَا اللُّؤْلُؤُ وَ الْمَرْجانُ (۲۲) 
۱۹٫ دو دریا را به گونه ای روان کرد که با هم برخورد کنند.۲۰٫ اما میان آن دو حد فاصلی است که به هم تجاوز نمی کنند.۲۱٫ پس کدامین نعمتهاى پروردگارتان را انکار مى‏کنید؟
۲۲٫ از آن دو، مروارید و مرجان خارج مى‏شود.
 

سوره مبارکه فرقان آیه ۵۳:
« و هو الذی مَرَجَ البحرینِ هذا عَذبٌ فُراتٌ و هذا مِلحً اُجاجً وَ جَعَلَ بَینَهما بَرزَخا و حِجراً مَهجوراً»
 و اوست کسی که دو دریا را موج زنان به سوی هم روان کرد این یکی شیرین و آن یکی شور و تلخ است ومیان آندو حریمی استوار قرار داد.
 
سوره مبارکه فاطر آیه ۱۲:
وَمَا یَسْتَوِی الْبَحْرَانِ هَذَا عَذْبٌ فُرَاتٌ سَائِغٌ شَرَابُهُ وَهَذَا مِلْحٌ أُجَاجٌ وَمِن کُلٍّ تَأْکُلُونَ لَحْمًا طَرِیًّا وَتَسْتَخْرِجُونَ حِلْیَةً تَلْبَسُونَهَا وَتَرَى الْفُلْکَ فِیهِ مَوَاخِرَ لِتَبْتَغُوا مِن فَضْلِهِ وَلَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ
 این دو دریا یکسان نیستند: یکی آبش شیرین و گواراست و یکی شور و تلخ، از هر دو گوشت تازه می خورید، و از آنها چیزهایی برای آرایش تن خویش بیرون می کشید و می بینی که کشتی ها برای یافتن روزی و غنیمت، آب را می شکافند و پیش می روند، باشد که سپاسگزار باشید.
 
سوره مبارکه نمل آیه ۶۱:
اَمَّنْ جَعَلَ الْاَرْضَ قَرَارًا وَ جَعَلَ خِلالَهَا اَنْهَارًا وَ جَعَلَ لَهَا رَوَاسِیَ وَ جَعَلَ بَینَ الْبَحْرَیْنِ حَاجِزًا ءَاِلهٌ مَعَ اللهِ بَلْ اَکْثَرُهُمْ لَا یَعْلَمُونَ ﴿۶۱
[آیا شریکانى که مى‏پندارند بهتر است‏] یا آن کس که زمین را قرارگاهى ساخت و در آن رودها پدید آورد و براى آن، کوه‏ها را [مانند لنگر] قرار داد، و میان دو دریا برزخى گذاشت؟ آیا معبودى با خداست؟ [نه،] بلکه بیشترشان نمى‏دانند.
+ نوشته شده توسط امیر در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۱/۲۱ و ساعت ۱۸:۳۹ بعد از ظهر |

شرايط: شرايط به اموري گفته مي‌شود که تحقّق ظهور، وابسته به وجود آن‌هاست و تا آ ن‌ها محقّق نشوند ظهوري در کار نخواهد بود. 

علايم: علامت به معني نشانه است و مراد از آن پيدايش پديده‌اي است که با مقصود و مطلوب مرتبط بوده و آدمي را به سوي آن راهنمايي مي‌کند. به عبارت ديگر مراد از علايم ظهور، آن دسته از حوادثي است که بر اساس پيش‌بيني پيشوايان معصوم، قبل و يا در آستانه‌ي ظهور واقع خواهد شد و تحقّق هرکدام نويد نزديک شدن قيام حضرت (عليه السلام) را مي‌دهد.

تفاوت علايم و شرايط

1- علايم فقط جنبه‌ي کاشفيت دارند، يعني تحقّق آن‌ها کاشف اين واقعيت است که ظهور نزديک شده است ولي شرايط محقّقِ ظهور هستند، يعني تا آن‌ها نباشند ظهور محقّق نخواهد شد.

2- علايم لازم نيست در يک زمان جمع باشند و مي‌توانند يکي پس از ديگري تحقّق يابند، ولي شرايط بايد در يک زمان جمع باشند تا پديده‌ي ظهور، تحقّق عيني يابد.

3- علايم به طور پراکنده و بدون ارتباط با يکديگر مي‌توانند بروز کنند ولي شرايط به يکديگر مرتبط‌اند.

4- علايم از بين رفتني است ولي شرايط پايدار و باقي است.

5- علايم قابل شناخت بوده و معمولاً به وجود آن مي‌توان پي برد ولي تحقّق بعضي شرايط چندان قابل شناخت نيست و نمي‌توان به وجود آن آگاهي حتمي و کامل داشت.

+ نوشته شده توسط امیر در سه شنبه ۱۳۹۰/۱۲/۰۲ و ساعت ۲۲:۴۴ بعد از ظهر |

متن توصیه مقام معظم رهبری مد ظله العالی در رابطه با اجرای سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1390

نظر به اجرای سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1390 در آبان ماه سال جاری و سوال رییس مرکز آمار ایران از دفتر مقام معظم رهبری مدظله العالی در خصوص مشارکت هموطنان در سرشماری ، پاسخ دفتر و توصیه های ایشان در خصوص سرشماری به شرح زیر می‌باشد: 

"توصیه می‌کنم به سؤالات آمارگیران پاسخ‌های صحیح و دقیق بدهند تا دولت با اتکاء به آن بتواند برنامه‌ریزی بهتری انجام دهد و اولویت‌ها را در حل مسائل مختلف کشور رعایت کند. پایه‌ی برنامه‌ریزی‌های‌کشور،آمار است که با سرشماری به‌دست‌می‌آید. هر چه سرشماری دقیق‌تر و صحیح‌تر باشد،‌برنامه ها صحیح تر و درست‌تر خواهد بود، بنابراین مردم در امر سرشماری کمک کنند"


Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

همچنین متن سؤال دکتر عادل آذر رییس مرکز آمار ایران به شرح زیر می‌باشد:

محضر مبارک حضرت آیت‌ا... العظمی خامنه‌ای

مقام معظم رهبری مدظله‌العالی

 

با سلام و احترام،

     همانگونه که استحضار دارید، در اختیار داشتن آمار و اطلاعات صحیح و روزآمد یکی از مبانی اساسی برنامه‌ریزی برای اداره جامعه است. به این منظور علاوه بر آمارگیری‌های مختلف سالیانه، با تصویب هیئت محترم وزیران مقرر گردیده است که در مقاطع 5 ساله، سرشماری عمومی نفوس و مسکن توسط مرکز آمار ایران انجام شود. در این سرشماری که در آبان‌ماه 1390 اجرا خواهد شد بسیاری از اطلاعات مورد نیاز بخش‌های مختلف بوسیله پرسشنامه‌هایی مستقیماً با مراجعه به مردم جمع‌آوری و تهیه می‌گردد. از آنجا که همکاری آحاد مردم در پاسخگویی صحیح به مأموران سرشماری اهمیت ویژه‌ای دارد و ارایه پاسخ‌های نادرست موجب برداشت‌های نادرست از وضع موجود و به دنبال آن تصمیم‌گیری‌های نامناسب در امور جاری می‌شود، مستدعی است حکم شرعی این موضوع (ارائه اطلاعات صحیح و دقیق و پرهیز از ارائه اطلاعات نادرست به مأموران سرشماری) را بیان فرمایید.

 

و من ا... التوفیق

 

عادل آذر

رئیس مرکز آمار ایران

                        ورییس ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1390

+ نوشته شده توسط امیر در جمعه ۱۳۹۰/۰۷/۲۹ و ساعت ۱۳:۱۳ بعد از ظهر |
با سه هزار میلیارد تومان چه کارهایی می توان کرد؟
 
خبر کوتاه بود: «اختلاس سه‌هزار میلیارد تومان توسط یک نفر از بانک‌های ایران»!

اگرچه این خبر در ابتدا آنقدر عجیب و غیرقابل باور بود اما با تأیید مسئولان بانکی کشور همگان را در شوک فرو برد که چگونه یک نفر توانسته است در چنین حجم گسترده از منابع کشور اختلاس کند! با نگاهی مقایسه‌ای و برای درک عمق فاجعه می‌توان چرتکه انداخت و فهمید که با ۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومان چه‌ها که نمی‌شود کرد.


- می‌توان ۳۰ هزار واحد آپارتمان ۵۰ متری خریداری کرد.
میانگین قیمت هر متر در تهران دو میلیون تومان است.

- می‌توان در یک دوره به ۷۲میلیون نفر از شهروندان ایران یارانه داد.

- می‌توان ۶۷ میلیون فقره به افراد تحت پوشش کمیته امداد پرداخت کرد.
حقوق ماهانه‌ی هر نحت پوشش ۴۵ هزار تومان است.

- می‌توان ۳۵۳ هزار پراید خریداری کرد.
قیمت هر پراید حدود هشت ‌میلیون و ۵۰۰هزار تومان است.

- می‌توان ۴۲۸ هزار و ۵۷۱ وام خودرو پرداخت کرد.
بانک‌ها اغلب وام هفت‌میلیون تومانی برای خرید خودرو می‌دهند.

- می‌توان ۶۰۰ هزار شغل خانگی ایجاد کرد.
برای اشتغال خانگی پنج‌میلیون تومان وام داده شود

- می‌‌توان ۱۰۰ هزار شغل پایدار ایجاد کرد.
برای ایجاد هر شغل پایدار ۳۰‌میلیون تومان باید هزینه کرد.

- می‌توان به ۹ میلیون و ۸۲ هزار و ۶۵۲ کارگر حقوق پرداخت کرد.
حداقل حقوق کارگران برای سال ۹۰ چیزی نزدیک ۳۳۰هزار و ۴۰۰تومان است

- می‌توان شش‌بار صنعت نساجی را نوسازی کرد.
برای نوسازی صنعت نساجی به ۵۰۰‌میلیون دلار نیاز است.

- می‌توان ۱۲میلیون دانش‌آموز را تحت پوشش قرار داد
سرانه هر دانش‌آموز با محاسبه انرژی ۲۵۰هزار تومان محاسبه شده است

- می‌توان دو سال، شهروندان ایرانی را درمان رایگان کرد.
سرانه درمان برای ایران پنج‌درصد حداقل حقوق کارگران است.

- می‌توان ۲۷میلیون و پانصد هزار بشکه نفت خریداری کرد.(درآمد ۱۴روز فروش نفت ایران)
قیمت هر بشکه نفت صادراتی ایران ۱۰۹ دلار است.

- می‌توان برای ۲۴سال به صادر‌کنندگان جایزه پرداخت کرد.
بدهی دولت برای جوایز صادراتیاز سال ۸۶ تا اکنون به رقم ۴۵۰میلیارد تومان شده است.

- می‌توان ۶۰۰هزار زندانی آزاد کرد.
آن دسته از زندانی‎هایی که تعهدی کمتر از پنج‌میلیون تومان دارند.

- می‌توان ۷۵هزار کلاس درس تحویل آموزش و پرورش داد.
با ۴۰میلیون تومان می‌توان بین ۲۰ تا ۳۰ کلاس درس برای دانش‌آموزان ساخت.

- می‌توان پنج‌میلیون و ۲۰۰هزار سکه خریداری کرد.
در حال حاضر هر سکه حدود ۶۰۰ هزار تومان رسیده است.

- می‌توان ۶۰۰ میلیون پرس غذا خریداری کرد.
قیمت میانگین هر پرس غذا پنج‌هزار تومان است
+ نوشته شده توسط امیر در شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۰۹ و ساعت ۱۲:۸ بعد از ظهر |

کلا 14 نوع بینی در جهان داریم! بینی شما کدامیک از اینهاست؟ + عکس

در تحقیقی جدید شکل و شمایل بینی ها در جهان شناسایی شده و در این بین به 14 نوع مختلف تقسیم شده است.

شاید باورتان نشود که بینی وین رونی فوتبالیست معروف انگلیسی از جذابترین نوع بینی ها (snub ضخیم و کوتاه) در این کشور محسوب می شود. در اولین نظرسنجی جهانی درباره انواع بینی ها 14 نوع مختلف شناسایی شده و برای فهمیدن ویژگی های آن با بینی افراد معروف مقایسه و شبیه سازی شده است.

بینی با لبه های راست یا بینی نقاشی شده، بینی متعلق به پرنسس کمبریج یعنی ملکه بعدی انگلیس - کیت- است که مورد علاقه هنرمندان و زیبا دوستان بوده و در نوع خود جذاب و بی نظیر محسوب می شود. پروفسور آبراهام تامیر با مطالعه و تصویر برداری از 1300 نفر با بینی های مختلف توانسته اولین تحقیق رسمی و اکادمیک را در مورد انواع بینی ها در جهان انجام دهد.
 

وی بینی ها را از نوع "گوشتی" تا نوع "آسمانی" طبقه بندی کرده است. عام ترین بینی در بین مردان در تقسیم بندی انجام شده توسط پروفسور آبراهام تامیر بینی گوشتی است. ( البته این بینی در ایران معروف به بینی نوک عقابی است) که سمبل بینی مطالعه شده بینی پرنس فیلیپ شوهر ملکه الیزابت است که گفته می شود بینی یک چهارم از 1300 فرد بررسی شده مانند بینی پرنس فیلیپ بوده است.

پروفسور آبراهام که مقاله اش در مجله جراحی کرانیو چاپ شده ویژگی هایی مانند سخاوتمند بودن، عاطفی ،کمک کننده و حساس بودن را از جمله ویژگیهای افراد مورد مطالعه با بینی های گوشتی دانسته است. اما در این تحقیق این واقعیت نیز نمود یافته که دارنده بینی های گوشتی و یا مدل شاهینی (Hawk) که باربارا استریسند نمونه آن است، چندان بینی های جذابی نیستند.

9 درصد از تحقیق شوندگان بینی موسوم به بینی رومی  (تام کروز) دارند. جاه طلبی، شجاعت و روشنفکری در افراد با بینی رومی بیشتر از بقیه دیده می شود.
 

سه درصد از تحقیق شوندگان همچنین دارای بینی موسوم به کلاسیک یا یونانی بودند که در این بین بینی فابرگاس بازیگر آرسنال در این دسته جای گرفته است.

پروفسور آبراهام بینی دانیل رادکلیف بازیگر هری پاتر را بعنوان بینی عقابی تعریف کرده است که 9 درصد از پرسش شوندگان دارای چنین دماغی بوده اند. فرد جنگجو و نیز متخصص امور بیزینس دارای چنین بینی هایی هستند.

بینی های آسمانی که 13 درصد دارای چنین بینی هایی هستند از جمله بینی های متعلق به بازیگران خوش نقش مانند کری مولیگان است.

از هر 25 نفر یک نفر نیز مانند لنین دارای بینی گسترده با سوراخهای بزرگ بودند.

 از هر 200 نفر نیز یک نفر دارای دماغ نوک منقاری است که لئو مک کرن از جمله این افراد است.(یک زمانی در تهران این نوع بینی موسوم به بینی کوفته ای- سالکی بود.)
 

بینی پوزه دراز نیز کمیاب بوده و نمونه این بینی را می توان روی تصاویری از صورت نیکسون رییس جمهور فقید امریکا دید. دماغ پالمر تامکینسون در این تحقیق فقط یک نمونه بوده که این نکته نیز جالب توجه بود. بینی هری ردنپ فوتبالیست معروف انگلیسی نیز که از هر 50 نفر یکی دارای چنین بینی است، قابل توجه در این تحقیق بوده است.

سیمون ویتنی از جراحان زیبایی می گوید نتایج بدست آمده که اغلب روی بینی اروپایی ها مصداق دارد، با آنچه در دیگر نقاط جهان روی صورت افراد مختلف وجود دارد، متفاوت است و آن طوری نیست که پروفسور آبراهام گفته است. وی افزود بسیاری مدل بینی آنجلینا جولی را دوست دارند اما در لیست آبراهام نیست!

به گفته وی بینی مستقیم و سر راست در نظر مردان بینی جذابی محسوب می شود و در دید عموم بینی گوشتی خیلی محبوبیت ندارد.

+ نوشته شده توسط امیر در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۵/۱۸ و ساعت ۱۱:۵۶ قبل از ظهر |

حجاب تنها یك دستورالعمل دینی و وظیفه شرعی برای زنان مسلمان نیست، بلكه از ضرورت های اجتماعی جوامع انسانی است كه با وجود آن منافع و تاثیرات شگرفی در جامعه پدیدار شده و عدم رعایت آن، زیان ها و آثار مخربی در فرهنگ عمومی اجتماع و حتی اقتصاد و سیاست بر جای گذاشته است.

راه داشتن جامعه ای امن

ارائه زیبایی ها و مواضع بدن زن، به شهوت و طمع مردان، دامن می زند و آنها را به یک کانون جدّی خطر، مبدّل می سازد که به سلب آرامش زن و امنیّت اجتماعی منتهی می گردد. همانطور که در حادثه ی خمینی شهر اصفهان افرادی که به باغ حمله و به نوامیس تجاوز کزده بودند ، ابراز داشتند که جرقه ی اولیه ی این کار زمانی زده شد که زنان بی حجاب را در حال رقص دیدند و همین تحریک اولیه زمینه ساز چنین فاجعه ای شد. آنچه می تواند از این ناامنی پیشگیری کند، پوشش زن از چشمان گرسنه نامحرمان است که با حجاب کامل اسلامی، عملی خواهد شد.

نفس آدمی دریایی از خواستنی ها و تمایلات است. زمانی که به چیزی رغبت پیدا کند همانند دریا، توفانی می شود و تنها راه آرام شدن جزر و مد این دریا، رسیدن او به خواسته خویش است. لذا برای جلوگیری از چنین موقعیت مهلک و درد طاقت فرسایی، حجاب؛ داروی درمان کننده و موجد امنیّت و صفای روحی است. سلامت روح مرد و جامعه با نوع و کیفیت پوشش زنان، رابطه مستقیم و غیرقابل انکار دارد.

بی‌حجابی، مقدمه بی‌بندوباری است و خود زمینه‌ساز تمتعات شهوانی در غیر چارچوب ازدواج است، بنابراین، باید جلوی آن را از سرچشمه گرفت

 می توان فواید حجاب را برای اجتماع چنین نام برد

 ثبات و سلامت اخلاق جامعه: اسلام برای حفظ سلامت اخلاق در جامعه، برخورد جدی و متین مرد و زن را پیشنهاد داده است. خداوند در مورد سخن گفتن و حتی در مورد راه رفتن به زنان تذكر داده كه به گونه‌ای راه نروند كه توجه مردان را برانگیزند (مضمون آیه 31، سور نور)، بنابراین، سلامت اخلاق جامعه از اهداف والای اسلام است.

پیامبراكرم - صلی‌الله علیه و آله - فرمودند: "من برای تمام كردن مكارم اخلاق،‌ مبعوث شدم". دقت در این بیان حكیمانه رهبر بزرگ اسلام، این نكته را روشن می‌كند كه برای تمام كردن مكارم اخلاقی جامعه، باید از همه زمینه‌ها استفاده شود. قطعا یكی از عوامل مهم زمینه‌ساز، حجاب است.

برای جریحه‌دار نشدن عفاف جامعه همه باید تلاش كنند و همه به سهم خود، وظیفه دارند كه پاسدار عفاف جامعه باشند. به همین خاطر است كه می‌‌گویند پاسداری از عفاف جامعه،‌ یكی از وظایف اجتماعی همه افراد است، البته كه سهم زنان در این بعد سنگین‌تر می‌باشد.

راه داشتن جامعه ای امن

ممكن است كه گفته شود: بی‌حجابی و بی‌بندوباری، دو مقوله جدای از هم است و اگر زنی بدون حجاب باشد، لزوما بی‌بندوبار نیست. چنان كه اگر زنی بی‌بندوبار باشد، حتما لازم نیست كه بی‌حجاب هم باشد.

البته این مطلب تا حدودی مورد قبول است، اما سخن این است كه بی‌حجابی، مقدمه بی‌بندوباری است و خود زمینه‌ساز تمتعات شهوانی در غیر چارچوب ازدواج است، بنابراین، باید جلوی آن را از سرچشمه گرفت. برای اینكه عفاف خانواده‌ها و جامعه جریحه‌دار نشود، چاره‌ای جز این نیست كه از ارزش والای حجاب، پاسداری شود و برای اینكه زن در بعد اجتماعی، حدبالای توفیق را بدست آورد و محیط مقدس خدماتی‌اش به هرزگی‌های شهوانی آلوده نشود، باید حجاب را حفظ كرد.

درست است كه هركسی وظیفه دارد كه چشم خود را از نامحرمان فرو پوشد، اما هركسی نیز وظیفه دارد كه جسم خود را به گونه‌ای شهوت‌انگیز در برابر نگاه دیگران قرار ندهد. از جسم و ظاهر جسمانی نباید به عنوان كالایی شهوت‌انگیز، استفاده كرد و چشم‌های هرزه را به آن متوجه كرد.

 آزادی زن: منظور ما از آزادی، آزادی در راه كار، تلاش، تحصیل، رشد و پیشرفت است.

آنچه نیروی كار و فعالیت اجتماع را تضعیف می‌كند، كشاندن لذت جنسی از محیط خانه به اجتماع و همچنین ترویج بی‌حجابی و روابط آزاد جنسی است. چنین نیست كه حجاب به صورت زندانی كردن و محروم ساختن زن از فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی باشد و با این عمل، استعدادهای او حبس شود. اسلام مانع بیرون رفتن و تحصیل علم و دانش زن نیست، بلكه تحصیل علم و دانش را بر مرد و زن واجب می‌داند. اسلام هیچ‌گاه نمی‌خواهد كه زن بیكار بنشیند .


پوشانیدن بدن مانع هیچ گونه فعالیت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی زنان نمی‌شود و آنچه سبب فلج كردن این نیرو است،‌ آلوده كردن محیط كار به لذت‌جویی‌های شهوانی است


گاهی اوقات مخالفان می‌گویند كه آزادی، حق طبیعی بشر است و حجاب، مانع آزادی است. در پاسخ و توضیح كلمه آزادی باید بگوییم كه این ایراد تنها مختص حجاب نیست،‌بلكه در مورد روزه هم می‌توان مطرح كرد كه حكم روزه مخالف آزادی انسان در غذاخوردن است و همچنین مقررات راهنمایی و رانندگی در دنیا مزاحم رانندگی آزادانه رانندگان است و نیز تمام محرمات وواجبات، آزادی انسان‌ها را محدود می‌كند. البته معلوم است كه در مكتب لائیك همه چیز جایز است. از این رو، سخن ما این است كه وقتی دین و مكتبی را پذیرفتیم،‌ باید به احكام آن پایبندباشیم. ما مسلمان هستیم و پایبند قرآن و سنت می‌باشیم، پس باید با عبودیت و بندگی خدا، آزادی‌های حیوانی خود را طبق فرامین الهی محدود كنیم.


حفظ استقلال سیاسی و فرهنگی: ‌امروزه در بسیاری از جوامع، از لباس بهره‌گیری سیاسی دارند. هندیان را درنظر بگیریم كه چگونه لباس را به صورت یك سند سیاسی درآورده و با همان پوشش خاص در مجامع رسمی بین‌المللی شركت می‌كنند.

در جوامع آفریقایی، مردان و زنان را درنظر بگیریم كه چگونه از لباس سند استقلال می‌سازند و براساس همان سند، خود را از دستبردها و تهاجم‌های فرهنگی غرب حفظ می‌كنند، یا در جوامع اسلامی، زنان با پوشش خاص خود در قالب حجاب یا ستر سعی دارند كه استقلال فكری شان را در قبول اسلام اعلام كنند.

"لباس پرچم بدن به حساب می‌آید كه استقلال فكری، دینی، سیاسی و فرهنگی هم محسوب می‌شود و ازهمین جا می‌توانیم به این نتیجه برسیم كه تغییر لباس نشانگر تغییرات اندیشه است و به تبع آن، تغییر در مشی و رفتار افراد ایجاد می‌شود، كه در آن صورت،‌ استقلال كشور زیر سئوال می‌رود، به ویژه از آن جهت كه وضع برون حكایت از وضع درون آدمی دارد و نشان می‌دهد كه اندیشه وابستگی در درون رخنه كرده و در ظاهر افراد متجلی شده است" 

"به گفته مونتسكیو در حكومت دموكراسی از دست رفتن عفت، بزرگ‌ترین بدبختی‌ها و مفاسد را باعث می‌شود تا جایی كه اساس حكومت را از بین خواهد برد" 

این واقعیتی است كه باید به آن اعتراف كنیم كه گاه گسترش آلودگی‌ها و مفاسد سبب براندازی یك حكومت است و ما مصداق‌های آن را در عرصه‌های گوناگون این جهان بزرگ در آمریكای لاتین،‌خاورمیانه و غیره دیده‌ایم و آیندگان شاهد سقوط بسیاری از جوامع دیگر در آینده خواهند بود.

لباس پرچم بدن به حساب می‌آید كه استقلال فكری، دینی، سیاسی و فرهنگی هم محسوب می‌شود و ازهمین جا می‌توانیم به این نتیجه برسیم كه تغییر لباس نشانگر تغییرات اندیشه است و به تبع آن، تغییر در مشی و رفتار افراد ایجاد می‌شود

 حفظ نیروی كار اقتصادی: "حجاب عامل حفظ نیروی كار است، باعث می‌شود كه اوقات رسمی هركس در همان مسیر كار صرف شود و وسوسه‌های ناشی از دیدن‌ها، چهره‌سازی‌ها، طراحی برای به دام انداختن‌ها و صرف وقت برای عیش و نوش‌ها از میان برداشته شود. كشاندن تمتعات غریزی از محیط خانه به محیط كار سبب آن خواهد شد كه نیروی كار ضعیف گردد و سرمایه‌گذاری‌ها به هدر رود" 

 

از طرفی دیگر، نقش اقتصادی حجاب در رعایت پوشش اسلامی، زمینه را برای انواع مدپرستی‌ها و رقابت‌های ناشی از آن، از بین می‌برد. اگر زنان خود را به خودآرایی و خودنمایی در جامعه مقید نكنند و با لباس ساده و مرتب در حد پوشش لازم در جامعه ظاهر شوند،‌ بسیاری از آفت‌ها و گرفتاری‌های ناشی از مدپرستی، به خودی خود از بین می‌رود.

هزینه‌های سنگین مواد آرایشی و لباس‌های گران قیمت، به خصوص با تغییرات مداوم مدها، بار مالی طاقت‌فرسایی را بر دوش اقتصاد خانواده‌ها و جامعه تحمیل كرده و علاوه بر آن،‌ باعث به هدر رفتن سرمایه‌های جامعه می‌شود.

+ نوشته شده توسط امیر در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۵/۱۸ و ساعت ۱۱:۵۱ قبل از ظهر |

خلاقیت اینترنت را به جایی رسانده است که امروز می بینیم و بخشی از زندگی روزمره ما شده است. در این پست ۱۵ تا از خارق العاده ترین اولین های اینترنت معرفی می شود. اما قبل از همه اینها باید به ۱۰ مارس ۱۸۷۶ برگردیم، یعنی جایی که الکساندر گراهام بل اولین تماس تلفنی را برقرار کرد و گفت: آقای واتسون بیابید اینجا، می خواهم شما را ببینم.

1-اولین ایمیل:
ری تاملینسون در سال ۱۹۷۱ اولین ایمیل را ارسال کرد. همچنین او معروف است به اینکه برای اولین بار کاراکتر @ را به عنوان جدا کننده نام کاربر ایمیلی از نام دستگاه کاربر در آدرسهای الکترونیکی معرفی کرد. در اوایل دهه ۶۰ کاربران یک ابرکامپیوتر می توانستند پیامهای محدودی بین یکدیگر رد و بدل کنند اما تا سال ۱۹۷۱ ایمیل به شکلی که امروزه وجود دارد، یعنی قابل انتشار در شبکه است، وجود نداشت. توجه کنید که در آن زمان اینترنت نیز به شکل امروزی وجود نداشت (و فقط شبکه آرپانت فعالیت میکرد)

2-اولین نام دامنه
اولین نام دامنه‌ای که در اینترنت ثبت شد، "symbolics.com" بود که در ۱۵ مارس ۱۹۸۵ توسط  شرکت کامپیوتری Symbolics  به ثبت رسید.

3-اولین هرزنامه (اسپم)
اولین هرزنامه در تاریخ ۳ می سال ۱۹۸۷ در شبکه آرپانت به ۳۹۳ دریافت کننده ارسال شد. این پیام توسط گری تیورک ارسال شد و حاوی تبلیغاتی از مدل جدید کامپیوترهای DEC بود. به عبارت دیگر گری تیورک افتخار ارسال اولین اسپم تاریخ را داراست به طوریکه نام وی در کتاب رکوردهای گینس هم به ثبت رسیده است.

4-اولین موبایلی که به اینترنت وصل شد
اولین گوشی موبایلی که به اینترنت وصل شد نوکیا ۹۰۰۰ بود که در سال ۱۹۹۶ در فنلاند به اینترنت وصل شد ولی هزینه متصل شدن به اینترنت از طریق آن بسیار گران بود. سه سال بعد در سال ۱۹۹۹، کمپانی ژاپنی NTT DoCoMo موفق شد اولین سرویسهای اینترنتی موبایل (i-Mode) را خلق کند.

اولین‌های وب

1-اولین وب سایت
اولین وب سایت اواخر ۱۹۹۰ به وجود آمد و آدرس آن info.cern.ch بود که روی یک کامپیوتر NeXT در CERN اجرا می شد. آدرس اولین صفحه اینترنتی هم http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html بود که حاوی اطلاعای درباره پروژه شبکه جهانی وب بود. این صفحه در حال حاضر وجود ندارد ولی یک کپی از آن در سایت W3C's موجود است.

2-اولین وب سایت تجارت الکترونیکی (مبادله)
اگرچه آمازون و eBay حقیقتا بزرگ و مشهور هستند، ولی اولین وب سایتهای مختص تجارت الکترونیکی نیستند. خرده فروشی آنلاین NetMarket ادعا می کند که اولین معامله ایمن را در وب انجام داده است. در ۱۱ آگوست ۱۹۹۴ این سایت یک CD از یکی از آلبومهای استینگ (خواننده بریتانیایی) را ۱۲٫۴۸ دلار (بعلاوه هزینه حمل و نقل) به فروش رساند. یکی دیگر از مدعیان این مورد، شبکه خرید اینترنتی است که ادعا می کند، یکماه زودتر معامله ای را از طریق اینترنت به سرانجام رسانده است.

3-اولین بانک آنلاین
اولین موسسه مالی که خدمات بانکداری آنلاین به مشتریانش ارائه داد، اتحادیه اعتباری فدرال استنفورد بود که در اکتبر ۱۹۹۴ به این امر نائل شد.

4-اولین موتور جستجو
موتورهای جستجو حتی قبل از WWW هم وجود داشتند با این تفاوت که تعدادشان محدود بود و صرفا عناوین صفحات را فهرست می کردند. اولین موتور جستجوی تمام صفحه ای وب (مانند آنچه امروزه داریم) WebCrawler بود که در ۱۹۹۴ به وجود آمد.

5-اولین وبلاگ
جاستین هال روزمره نویسی های تحت وب خویش را با نام پیوندهای جاستین از زیرزمین در ۱۹۹۴ آغاز کرد. که در ابتدا به نوعی راهنمای وبگردی بود ولی به مرور زمان شخصی تر شد. مجله نیویورک تایمز از وی به عنوان پدر و بنیانگذار وبلاگهای شخصی نام می برد. البته واژه "بلاگ" تا چند سال بعد از آن ناشناخته بود. (سال ۱۹۹۷ وبلاگ نامیده میشد و از سال ۱۹۹۹ تبدیل به بلاگ شد)

6-اولین پادکست
پس از بحث در اکتبر ۲۰۰۰، یکی از پیشگامان وبلاگنویسی به نام دیو واینر پشتیبانی از محتوای صوتی را به خوراکهای RSS اضافه کرد که وبلاگنویسی صوتی (audioblogging) را ممکن ساخت. واینر در ۱۱ ژانویه سال ۲۰۰۱ در وبلاگ خبرهای نوشتاری خود، قابلیت جدید RSS را با پس زمینه آهنگ Grateful Dead ارائه کرد. در سال ۲۰۰۳ دانلود فایلهای صوتی به iPod محبوبیت زیادی بدست آورد. واژه podcasting در سال ۲۰۰۴ معرفی شد.

اولین‌های خدمات وب

1-اولین اقلام فروخته شده در eBay
در سال ۱۹۹۵ وقتی این سایت تاسیس شد، AuctionWeb نامیده میشد. اولین چیزی که در آن فروخته شد، یک نشانگر لیزری شکسته بود که ۱۴٫۸۳ دلار فروش رفت. وقتی پیر امیدوار (موسسeBay( توسط ایمیلی از خریدار پرسید که اگر میدانست که نشانگر لیزری شکسته بوده، باز هم آنرا می خرید یا نه، خریدار پاسخ داد: من یک مجموعه دار هستم و نشانگرهای شکسته لیزری  را گردآوری میکنم!

2-اولین کتابی که در آمازون فروخته شد
اولین کتابی که در Amazon.com فروش رفت (این سایت از ۱۹۹۵ فعالیت خویش را آغاز کرد) کتابی بود از داگلاس هوفستادر با عنوان: مفاهیم سیال و قیاسهای خلاق: مدلهای کامپیوتری از مکانیزمهای پایه ای ذهن

3-اولین ویرایش در ویکیپدیا
اولین ویرایش در ویکیپدیا یک ویرایش تستی برای جمله سلام جهان (به انگلیسی) بود که توسط موسس ویکیپدیا یعنی جیمی والز انجام شد که در حال حاضر وجود ندارد. قدیمیترین ویرایش حال حاضر ویکیپدیا متعلق به ۱۶ ژانویه ۲۰۰۱ هستند که به لیستی از کشورها داده اضافه می کنند.

4-اولین ویدئو در یوتیوب
اولین ویدئو در یوتیوب توسط یکی از موسسین آن به نام جاوید کریم در ۲۳ آوریل ۲۰۰۵ قرار داده شد. نام این ویدئو "من در باغ وحش" بود که فیلمی از وی در باغ وحش سن دیگو بود. این ویدئو بیش از ۱٫۵ میلیون بار دیده شده است.

5-اولین پیام توئیتری
اولین توئیتی که در توئیتر منتشر شد (و هنوز موجود است) متعلق به جک دارسی می باشد ("just setting up my twttr") و در ۲۱ مارس ۲۰۰۶ نگاشته شده است. جک دارسی کسی است که ایده توئیتر را خلق کرد. twttr  موجود در توئیت وی غلط املایی نبود. توئیتر برای مدت کوتاهی twttr نام داشت که از نامگذاری Flickr الهام گرفته شده بود.

+ نوشته شده توسط امیر در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۵/۱۸ و ساعت ۱۱:۴۲ قبل از ظهر |

بدون شک جامعه ای از سلامت کامل برخوردار است که خانواده به عنوان جزء کوچک آن جامعه از سلامت و استحکام کامل و کافی برخوردار باشد، از این رو، اگر خواهان سلامت و تقویت بنیان جامعه هستیم، باید همه نیروهای خود را در جهت استحکام و تقویت پیوندهای خانوادگی بسیج کنیم. در جامعه ای که برهنگی بر آن حاکم است هر زن و مردی، همواره در حال مقایسه است مقایسه ی آنچه دارد با آنچه ندارد؛ واین موضوع در خیلی موارد کانون خانواده را می سوزاند.

حصاری برای حفظ خانواده
مرزداری لذات

یکی از مواردی که حجاب نقش بسیار سازنده ای دارد ، تاثیر مثبتی است که به حفظ بنیان خانواده می گذارد.به زن و مرد کمک می کند تا جسم و روح شان به یکدیگر متعلق باشد و از کنار هم  بودن لذت ببرند. در زیر به برخی فواید حجاب در تحکیم بنیان خانواده می پردازیم.

 

در فلسفه پوشش زن در اسلام، انحصاری بودن لذات را نیز می‌توان ذكر كرد. اسلام می‌خواهد همه گونه التذاذات جنسی، چه لمسی، چه بصری و چه سمعی، در قالب ضابطه و قانون و در انحصار خانواده باشد، تا زن و مرد با تمام وجود در كنار یكدیگر و در مسیر تشكیل خانواده و تداوم آن در حد سنگر محكم و قابل مسكن باشند تا در آن سنگر با خاطری مطمئن و آرامشی اندیشه‌پرور به سازندگی و رشد خود و نسل‌شان تا حد كمال، كوشش و اقدام نمایند .

 آرایش صحیح و دلپسند در خانواده

 اگر زن چشمه عواطف خود را در كانون خانواده بریزد، زیبایی‌ها و آرایش خود را به خانواده محدود كند و در جامعه با متانت، وقار و پوشیدگی ظاهر شود، هم خانواده خود و هم خانواده‌های دیگر گرم، محفوظ و محكم می‌مانند، ولی اگر زن در جامعه پا را از حریم عفت و حجاب بیرون بگذارد، نه تنها اولین ضربه را به زندگی خانوادگی خود وارد آورده، بلكه خانواده مردان دیگری را هم كه با این خودآرایی و خودنمایی روبه رو می‌شوند، در معرض تباهی قرار می‌دهد، زیرا با مشاهده این صحنه‌ها، به تدریج موقعیت همسران آنها در نظرشان تضعیف می‌شود و از تعلق قلبی‌شان نسبت به خانواده خود كم می‌گردد.

براین اساس می‌توان گفت: حجاب، حصاری معنوی است كه پیرامون خانواده كشیده شده و آن را از بی‌فروغی و از هم پاشیدگی محفوظ می‌دارد.

 

استحكام و ثبات خانواده

 بدون شك سعادت هر جامعه‌ای در گروی سعادت خانواده‌های آن جامعه است. خانواده، كوچك‌ترین و در عین حال، حیاتی‌ترین و ارزشمندترین هسته و عنصر اجتماع است. خانواده، كانون پرورش نسل آینده و پناهگاه روحی و عاطفی برای افراد اجتماع است. اگر خانواده‌ها برای حفظ افراد خود جاذبه كافی نداشته باشند، جامعه روبه از هم پاشیدگی می‌رود. جامعه‌ای كه عنصر خانواده در آن متزلزل است، مثل ساختمانی است كه از آجرهای پوك و پوسیده بنا شده است، كمترین طوفان حادثه‌ای می‌تواند ساختمان جامعه را فرو بریزد، بنابراین، برای حفظ جامعه باید در حفظ و استحكام خانواده كوشید و راز نابسامانی غرب، هم تا حد زیادی در عدم توجه به همین عنصر سازنده است. اختصاص یافتن عواطف جنسی زن و شوهر به یكدیگر در محدوده ازدواج مشروع، مهم‌ترین عامل حفظ، استحكام و ثبات خانواده است.

 


این نكته‌ كه زن‌ها با حجاب خود، هم در تحكیم خانواده شخصی خود نقش دارند و هم در ثبات خانواده دیگری، امری واضح و روشن است. اما نقش حجاب در تحكیم خانواده شخصی زن، به این لحاظ است كه اطمینان و اعتماد شوهر را به پاكی خود جلب می‌كند و قطعا چنین اعتماد و اطمینانی در حفظ خانواده موثر است


 

اما نقش آنها در ثبات خانواده‌های دیگر، بدین لحاظ است كه هرگاه مردها از تمتعات خارج از محدوده زناشویی و خانوادگی محروم باشند، طبعا به همسران خود بیشتر توجه دارندو در نتیجه، خانواده‌ها استوارتر می‌شوند.

"البته این نكته را هم باید توجه داشته باشیم كه حجاب، شرط لازم استحكام خانواده است و نه شرط كافی آن، بنابراین، آنها كه می‌خواهند بنیان خانواده تزلزل نیابد، باید به شرایط دیگر نیز توجه كنند، اما در عین حال، می‌توان گفت: حجاب از موثرترین عوامل تحكیم روابط خانوادگی و بی‌حجابی از مخرب‌ترین عوامل تزلزل خانوادگی است"

حصاری برای حفظ خانواده
سلامت نسل

خداوند حكیم، امیال و نیازهای گوناگونی را در وجود انسان قرار داده است تا بشر به وسیله آنها، حیات مادی و معنوی خود را تكامل بخشد. میل جنسی، یكی از امیال و غرایزی است كه ایزد یكتا در وجود انسان قرار داده است تا به واسطه آن بنیان خانواده شكل گرفته و بقا و سلامت نسل و ادامه حیات جوامع بشری تضمین شود و تعالیم دینی نیز راه‌های معقول و مشروع برآوردن آن را مشخص نموده است. اگر میل جنسی در مسیر صحیح و سالم قرار بگیرد، علاوه بر اینكه سلامت نسل حفظ می‌شود، انسان نیز در مسیر كمال جسمی و روحی و نهایتا آرامش قرار می‌گیرد و اگر در مسیر غلط، انحرافی و افراطی بیفتد، باعث هلاكت و تباهی انسان می‌شود و ضربه‌ای سخت و جبران‌ناپذیر به سلامت نسل بشری وارد می‌آید (خسروی، 1370، ص 182).

 

برخی مانند برتراندراسل پنداشته‌اند كه جلوگیری از معاشرت‌های آزاد، صرفا به خاطر اطمینان مرد نسبت به نسل است، در صورتی كه بحث فقط پاكی نسل نیست، بلكه مسئله مهم دیگر، ایجاد پاك‌ترین عواطف بین زوجین و برقرار كردن یگانگی و اتحاد كامل در كانون خانواده است. تحریكات جنسی كه در حواس پنج‌‌گانه آدمی به وجود می‌آید، بر روی سیستم تولید نسل او نقش موثری دارد.

 

دانشمندان معتقدند تحریكاتی كه در چشم به وجود می‌آید،‌ بر غده هیپوفیز- كه غده كوچكی در زیر مغز است - اثر می‌گذارد. این غده، شش هورمون تولید می‌كند كه سه نوع آن روی سیستم تولید نسل تاثیر دارد. نگاه به زنان بدحجاب، چنین اثری را به همراه دارد و در نهایت به تاثیر منفی در فرزندان واختلالات وراثتی منتهی می‌شود.

+ نوشته شده توسط امیر در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۵/۱۸ و ساعت ۱۱:۳۳ قبل از ظهر |


روده بزرگ یا کولون، از اعضای دستگاه گوارش است که از آپاندیس شروع شده و به راست روده یا رکتوم ختم می‌شود و به شکل یک علامت سوال بزرگ، روده کوچک را احاطه می‌کند. طول کولون بین 100 تا 150 سانتی متر است و شاید به دلیل طول زیاد آن و عوامل متعدد دیگر، سومین سرطان شایع در دنیا و دومین سرطان کشنده پس از ریه می‌باشد.


روده بزرگ و کوچک

وقتی ما غذا می‌خوریم، مواد مغذی و مفید قبل از رسیدن به روده بزرگ جذب شده و مابقی به عنوان مواد زائد وارد روده بزرگ شده و در آنجا تخمیر و سرانجام دفع می‌شوند. هر چه این مواد بیشتر در روده بزرگ بمانند، آب بیشتری از دست داده و دفع آن‌ها سخت‌تر می‌شود.

 

سرطان روده بزرگ

خوشبختانه اگر این سرطان زود تشخیص داده شود، یکی از قابل درمان ترین سرطان‌ها است. سرطان روده معمولا با ایجاد برآمدگی‌هایی به نام پولیپ در دیواره روده به وجود می‌آید. پولیپ ها خیلی شایع هستند، ولی بیشتر آنها به سرطان تبدیل نمی‌شوند، حتی اگر پولیپ های مشکوک زود تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند.

رشد سرطان روده ممکن است سال‌ها به طول بیانجامد و تشخیص به موقع آن شانس بهبودی را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد. بنابراین، انجام تست‌های دوره‌ای در افرادی که در گروه پرخطر قرار دارند، توصیه می‌شود.

علل سرطان روده بزرگ

هر چند علت دقیق بروز سرطان روده هنوز مشخص نیست، اما پزشکان چند عامل را مشخص کرده‌اند که خطر ابتلای فرد به این سرطان را افزایش می‌دهند:

- رسیدن به سن 50 سالگی یا بیشتر

- ابتلا به پولیپ های غیرسرطانی روده و راست روده در جداره داخلی این عضو

- سابقه خانوادگی ابتلا به این سرطان

- وجود فاکتورهای غیرطبیعی ژنتیکی

- کشیدن سیگار

- نوشیدن مشروبات الکلی

- داشتن رژیم غذایی پرچرب و کم فیبر

- برخی ویروس‌ها

- بیماری‌های حاد شکمی مثل ورم مخاط روده بزرگ و سندرم کرون‌

نشانه‌های سرطان روده بزرگ

تومورهای روده تا مراحل پیشرفته بدون علامت هستند و ممکن است در سایر بیماری‌های روده نیز مشاهده شوند. علائم بر اساس محل تومور تفاوت دارند.

تومورهای قسمت راست روده به دلیل قطر زیاد با ضعف، بی حالی، کم خونی و لاغری همراه است. ولی در قسمت چپ روده به دلیل قطر بسیار کم آن، احتمال انسداد شایع‌تر است و با علائمی مانند درد، خونریزی، اسهال، دل پیچه و نفخ همراه می‌باشد.

به طور کلی علائم این بیماری عبارت است از:

- اسهال، یبوست یا هر تغییری که در عادت دفع روزمره به وجود آمده و بعد از چند هفته به حالت اولیه برنگردد

- وجود خون در مدفوع یا مدفوع خیلی تیره رنگ

- کم خونی بدون علت

- درد شکمی

- انسداد روده‌ای

- کاهش وزن بی دلیل

- خستگی مداوم

عوامل جلوگیری کننده از سرطان روده بزرگ

تحرک و ورزش

تعدیل وزن و جلوگیری از چاقی

مصرف آسپیرین و داروهای ضد التهابیNSAID

رژیم غذایی پرفیبر از قبیل سبزیجات و میوه جات و سبوس گندم

مصرف کافی اسید فولیک و متیونین

مصرف کافی کلسیم

کاهش مصرف چربی از 40 درصد کالری روزانه به 30 درصد در روز


برای سلامتی روده‌ها لازم نیست که حتما سبزی و میوه خام مصرف نمایید، بلکه آنها می‌توانند به شکل پخته، خشک شده و یا فریز شده باشند. البته عمل پختن باید در حداقل زمان ممکن و با آب و حرارت کم انجام شود

تشخیص سرطان روده بزرگ

- معاینه راست روده: در این معاینه، پزشک راست روده را معاینه می‌کند تا وجود هر گونه مورد را بررسی کرده و در صورت وجود مواد در داخل راست روده، آن‌ها را از نظر آغشته بودن با خون مورد بررسی قرار دهد.

- پروکتوسکوپی : در این روش از طریق دستگاه‌های خاصی به صورت مستقیم داخل راست روده و قسمت‌های تحتانی روده بزرگ مورد مشاهده قرار می‌گیرد. از طریق این روش، نیمی از سرطان‌ها قابل تشخیص هستند. در این روش ممکن است بیمار احساس فشار کند ،اما دردی را احساس نخواهد کرد.

- کولونوسکوپی: به کمک این روش با ابزارهای خاصی، مشاهده کلی روده بزرگ و راست روده ممکن می‌شود. در این حالت نیز فرد دردی را احساس نخواهد کرد.

- بیوپسی: در صورت وجود هرگونه توده در طول این قسمت‌ها نیاز است که بیمار تحت نمونه برداری از توده مذکور قرار گیرد تا در زیر میکروسکوپ از نظر وجود بافت یا سلول‌های سرطانی مورد بررسی قرار گیرد.

توصیه‌های تغذیه‌ای

- استفاده از غذاهای کم چرب، کم نمک و مصرف پنج وعده میوه و سبزیجات متنوع در روز

- استفاده از غذاهای تازه به جای غذای آماده

- عدم مصرف سوسیس، کالباس و دودی نکردن مواد غذایی مانند ماهی و برنج

- مصرف میوه، سبزیجات و حبوبات به علت دارا بودن فیبر و مقادیر مناسب از آنتی اکسیدان‌ها، ویتامین‌های A، B و C

- استفاده از نان‌هایی که با آرد سبوس دار تهیه شده‌اند مانند سنگک و تافتون، به جای نان‌های که با آرد سفید تهیه می‌شوند.

- استفاده از روغن‌های مایع و غیر اشباع مانند روغن زیتون، ذرت و آفتاب گردان به جای روغن‌های جامد و مارگارین

- افرادی که در خوردن گوشت قرمز زیاده روی می‌کنند، 13 تا 15 درصد بیشتر در خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند

- زیاد مصرف کردن ماهی

- مصرف منیزیم و اسید فولیک کافی

+ نوشته شده توسط امیر در شنبه ۱۳۹۰/۰۵/۰۱ و ساعت ۱۲:۵۷ بعد از ظهر |

شیر برای همه خوب است، برای دختران خوب‌تر


نتیجه یک تحقیق نشان داد، زنان مسنی که در دوران کودکی، روزانه کمتر از یک لیوان شیر مصرف می‌کرده اند، استخوان‌های سست و شکننده‌تری داشته‌اند و احتمال شکستگی استخوان در آن‌ها دو برابر زنانی بوده است که در دوران کودکی روزانه یک لیوان شیر مصرف کرده‌اند.


شیر

اگر چه در دید اول ممکن است این جمله‌ها تبلیغاتی به نظر برسند، اما توجه به یافته‌های جدید دانشمندان علوم تغذیه می‌تواند دیدگاه شما را نسبت به این مسأله تغییر دهد. جدیدترین تحقیقات فواید کلسیم، اهمیت خاص آن در حفظ سلامت را بیش از هر زمان دیگری آشکار کرده است.

اگر چه کلسیم از غذاهای دیگر نیز علاوه بر شیر تأمین می‌شود، اما شیر کماکان عمده‌ترین منبع تأمین کلسیم بدن است. این روزها کارشناسان تغذیه درباره کمبود مصرف شیر زیاد هشدار می‌دهند.

شیر، عمده‌ترین منبع تأمین کلسیم بدن است، چون فقط تعداد اندکی از افراد در طول روز به میزان کافی پنیر یا مواد کلسیم دار غیر لبنی مانند برگ کلم یا کلم بروکلی مصرف می‌کنند، طوری که کلسیم مورد نیاز آن‌ها را تأمین کند.

برای کمبود مصرف شیر، دلایل متفاوتی بیان می‌شود. مصرف شیر در بعضی افراد، نفخ یا اسهال ایجاد می‌کند به خصوص در مصرف شیر با معده خالی این حالت بیشتر ایجاد می‌شود. توصیه کارشناسان به این گونه افراد این است که شیر را همراه با خوراکی‌های دیگر میل کنند.

مصرف شیر را با مقدار کم شروع کنند و مصرف آن را به طور تدریجی افزایش دهند. در این صورت، به مصرف شیر عادت می‌کنند و مشکلی نخواهند داشت. توجه به کودکان در ارتباط با تأمین کلسیم مورد نیاز آنان، به دلیل نقش آن در سلامت استخوان‌ها بسیار ضروری است.

کودکان 4 تا 8 ساله، روزانه به 800 میلی‌گرم کلسیم نیاز دارند، که این نیاز در نوجوانان 13 تا 18 ساله 1300 میلی‌گرم و در افراد 19 تا 50 ساله، روزانه 1000 میلی‌گرم است.

افراد بالای 51 سال نیز به روزانه 1300 میلی‌گرم کلسیم نیاز دارند. بر اساس یافته‌های دکتر الکساندر دوآن - که مدیر موسسه ملی سلامت کودکان است - بدون شیر در رژیم غذایی روزانه، تقریباً غیرممکن است مقدار کلسیم مورد نیاز بدن جذب شود. یک بررسی در اواسط دهه 1990، نشان داد فقط 13.5 درصد دختران و 36 درصد پسران، در سنین 12 تا 19 سال کلسیم کافی دریافت کرده‌اند.


این داده‌ها، اهمیت مصرف مقدار کافی مواد غذایی کلسیم دار به خصوص شیر و سایر فرآورده‌های لبنی مثل ماست و پنیر را به خوبی آشکار می‌کند. کارشناسان توصیه می‌کنند به جای مصرف نوشابه‌های گازدار، شیرکاکائو یا دیگر اشکال مطبوع، شیر جایگزین آن شود.

نتیجه یک تحقیق نشان داد، زنان مسنی که در دوران کودکی، روزانه کمتر از یک لیوان شیر مصرف می‌کرده اند، استخوان‌های سست و شکننده‌تری داشته‌اند و احتمال شکستگی استخوان در آن‌ها دو برابر زنانی بوده است که در دوران کودکی روزانه یک لیوان شیر مصرف کرده‌اند.

دوره نوجوانی در رشد و تکامل استخوان‌ها بسیار مهم است، زیرا نیمی از توده استخوانی افراد بالغ در این زمان شکل می‌گیرد. در دختران، 95 درصد مجموع بافت استخوانی تا سن 17 سالگی ساخته و ذخیره می‌شود.

بنابراین، دختری که در دوره کودکی و نوجوانی کلسیم کافی دریافت نکرده است، هنگامی که وارد میان‌سالی می‌شود، فاقد استخوان‌های قوی و سالم است و با عوارض گوناگونی مانند شکستگی استخوان‌ها روبه رو است.

یک وعده غذایی غنی از کلسیم، مثل شیر یا ماست، دست کم حاوی 300 میلی‌گرم کلسیم است. برخلاف بسیاری از مواد غذایی، شیر حاوی ویتامین "D" است و وجود این ویتامین، برای جذب کلسیم ضروری است.

همچنین قندهای طبیعی موجود در شیر به جذب کلسیم کمک می‌کنند. تحقیقات اخیر، بر تأثیر مثبت کلسیم موجود در شیر بر سلامت قلب دلالت دارد. کلسیم در کاهش فشارخون افراد مبتلا به بیماری‌های فشارخون نیز موثر است.

زنان مبتلا به فشارخون که علاوه بر درمان دارویی، روزانه 1500 میلی‌گرم کلسیم به مدت 4 سال دریافت داشته‌اند، فشارخون‌شان به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است، اما بیمارانی که فقط دارو مصرف کرده‌اند، بعد از این مدت، به طور کلی شاهد افزایش فشارخون بوده‌اند.

کلسیم مقدار کلسترول مفید خون (HDL) را نیز افزایش می‌دهد و کلسترول مضر (LDL) را هم کاهش می‌دهد؛ تغییری که باعث کاهش مشکلات قلبی - عروقی به میزان 20 تا 30 درصد می‌شود. اگر چه نقش کلسیم بر کاهش و مهار سرطان، هنوز در مرحله تحقیق است، اما جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد، کسانی که روزانه 1250 میلی‌گرم کلسیم دریافت کرده‌اند، احتمال پیشرفت سرطان کولون در آن‌ها 30 درصد کاهش می‌یابد.

مطالعات متعدد دیگر نشان می‌دهند که کلسیم ممکن است مقابل کاهش علایم پیش از قاعدگی در زنان و پیشگیری از سندرم کیست‌های تخمدانی موثر باشد.

نوشیدن مقدار مناسب شیر در دختران

دخترانی که روزانه دو لیوان شیر می‌نوشند، نیازی به قرص‌های کلسیم ندارند

یک فوق تخصص روماتولوژی گفت: تحقیقات نشان می‌دهد با نوشیدن دو لیوان (نیم لیتر) شیر در روز، صد درصد کلسیم و فسفر و 50 درصد پروتئین مورد نیاز بدن تأمین می‌شود و افرادی که به این میزان شیر می‌نوشند، هیچ احتیاجی به مصرف قرص‌های کلسیم ندارند.

دکتر علی خلوت، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام این مطلب افزود: شیر علاوه بر داشتن کلسیم لازم برای بدن، دارای ویتامین‌های B3، B2 ، B1، A ، B5، D، B12، B6 اسیدفولیک، کلسیم، فسفر، منیزیم و روی است.

وی یادآور شد: اگر شیر در رژیم غذایی روزانه وجود داشته باشد، هیچ احتیاجی به مکمل‌های ویتامینی و دیگر فاکتورهای مورد اشاره فوق نیست.

کلسیم مهم‌ترین املاح معدنی است که برای ساختار استخوان به کار رفته است و برای سلامت بعضی ارگان‌ها ضروری است. کلسیم در بدن تولید نمی‌شود بلکه باید بدن به طور مرتب آن را دریافت کند. بنابراین بهترین راه دریافت آن در رژیم غذایی روزانه است. رژیم غذایی حاوی شیر، غنی‌ترین منبع کلسیم است که در تمام مراحل زندگی مفید است.

دکتر خلوت یادآور شد: کلسیم برای استخوان‌های در حال رشد و در استخوان‌های تکامل یافته برای نگهداری وضعیت مطلوب و بالاخره در سنین بالا که به دلایلی جذب استخوان شروع می‌شود، برای ترمیم نیز دریافت کلسیم الزامی است.

وی ادامه داد: آنچه باعث حفظ تراکم استخوان، قدرت و سلامت اسکلت بدن می‌شود، رژیم‌های غذایی غنی از کلسیم است که در این مورد شیر در رأس رژیم غذایی روزانه قرار دارد، زیرا بهترین شکل کلسیم توأم با ویتامین D در شیر موجود است. ویتامین D در ماست و پنیر به علت تغییرات آنزیمی از بین می‌رود و این ویتامین تنها در شیر وجود دارد.

مطالعات متعدد دیگر نشان می‌دهند که کلسیم ممکن است مقابل کاهش علایم پیش از قاعدگی در زنان و پیشگیری از سندرم کیست‌های تخمدانی موثر باشد

قرص‌های کلسیم به دلایلی ممکن است با ترکیبات غذایی موجود در روده ترکیب و به صورت غیرقابل جذب از روده دفع شوند. بهترین شکل تأمین کلسیم، مصرف روزانه حداقل نیم لیتر شیر است، زیرا ترکیب شیر حاوی بهترین شکل کلسیم توأم با ویتامین D می‌باشد.

مصرف منظم روزانه شیر، علاوه بر حفظ سلامت بدن و ذخیره کلسیم در ساختار استخوان از هزینه‌های اضافی برای فرد و اقتصاد کشور جلوگیری می‌کند. همچنین عوارض ناخواسته قرص‌های کلسیم را که اغلب بی مورد تجویز می‌شود به همراه نخواهد داشت.

همه زنان یائسه که در معرض استئوپروز (پوکی استخوان) هستند و همه افراد بالاتر از 50 سال که آمادگی زمینه بروز پوکی استخوان را دارند به جای داروهای بی مورد و هزینه‌های گزاف، مصرف شیر را در رژیم غذایی خود قرار دهند.

نخوردن شیر و خطر ابتلا به آسم در دختران

محققان اعلام کردند دختران جوانی که شیر نمی‌خورند در معرض خطر ابتلا به آسم قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری هلث دی که از سوی محققان کانادایی انجام گرفته، نشان می‌دهد دختران جوانی که کمتر از دو بار در هفته شیر می‌خورند، ریسک بیشتری نسبت به سایر همسالان خود در ابتلا به آسم دارند.

یادآور می‌شود، همچنین، محققان کانادایی معتقدند این دختران نسبت به همسالان خود چهار برابر بیشتر مستعد چاقی و اضافه وزن هستند.

وجود همه این حقایق علمی اهمیت مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی را به عنوان عمده‌ترین منبع تأمین کلسیم آشکار می‌کند. توجه به این مسأله در دوران کودکی و نوجوانی، به خصوص در دختران از اهمیت خاص برخوردار است.

+ نوشته شده توسط امیر در شنبه ۱۳۹۰/۰۵/۰۱ و ساعت ۱۲:۵۴ بعد از ظهر |

شادی دل پدر و مادر، سرمایه عظیمی است که در کالبد وجود آدمی، روح تازه‌ای دمیده و زندگی او را مملو از عشق و صفا می‌کند، و به لحظات عمر او چنان لذّتی می‌بخشد که طعم شیرین آن را به خوبی می‌تواند در زندگی تجربه نماید.


پروردگار هستی، نظام زیبای آفرینش را به گونه‌ای طراحی و تنظیم نموده که آدمی در آن بتواند با دست یافتن به رمز موفقیت، در عرصه زندگی، قله‌های پیشرفت و تعالی و کمال را طی نموده و به خوشبختی ابدی دست یابد.

یکی از رموز موفقیت و دست یافتن به پیروزی در عرصه حیات دنیوی و اخروی، از دیدگاه خداوند بی مثال، موضوع احترام و نیکی به پدر و مادر و شاد نمودن دل آن عزیزان است، و لذا اگر ما در پی دست یافتن به این مهّم هستیم، حتماً باید در مدّت عمر خویش، از طریق محبّت و مهرورزی نسبت به آن دو نعمت گران‌سنگ، دل رئوف آن‌ها را شاد و رضایت باطنی ایشان را به سوی خویش جلب نماییم.

شادی دل پدر و مادر، سرمایه عظیمی است که در کالبد وجود آدمی، روح تازه‌ای دمیده و زندگی او را مملو از عشق و صفا می‌کند، و به لحظات عمر او چنان لذّتی می‌بخشد که طعم شیرین آن را به خوبی می‌تواند در زندگی تجربه نماید.

ما در این نوشتار بر آنیم که به آثار درخشان نیکی به پدر و مادر مختصراً اشاره کنیم، به امید آنکه از طریق آشنایی با چنین آثار سودمندی، اندکی به خود آمده و از سستی و کوتاهی در جهت نیکی به آن دو گوهر ارزشمند و خدمت رسانی به آن عزیزان دست برداریم.

آثار درخشان نیکی به والدین

1- نیکی به پدر و مادر کفّاره گناهان است.

مردی خدمت رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) آمد و عرض کرد: کار زشتی نبوده، مگر آنکه من آن را انجام داده‌ام، آیا راهی برای توبه دارم؟ حضرت فرمود: آیا یکی از والدین تو زنده هستند؟! جواب داد: پدرم زنده است. حضرت فرمود: برو به پدرت نیکی کن تا کفّاره گناهانت گردد. وقتی آن شخص رفت فرمود: اگر مادرش زنده بود، نیکی به او بهتر بود

نکته حائز اهمیت در موضوع پدر و مادر آن است که خود ترک نیکی به والدین گناهی است بسیار بزرگ، و نابخشودنی، که پروردگار هستی به هیچ وجه عذر ما را در این زمینه نمی‌پذیرد، و با عذاب دردناکی ما را مجازات خواهد نمود، و لذا اگر بار گناه بر شانه ما سنگینی کرده و فضای روحمان را تاریک و ظلمانی نموده، باید کمر همت را محکم بسته و با خدمت رسانی به پدر و مادر، صفحه قلب خویش را از آلودگی گناه پاک و پیراسته نماییم، تا سبک‌بار شده و زندگی شیرین و لذت بخشی را تجربه نماییم.

2- رسیدن به ثواب حج

زیارت خانه خدا و انجام مناسک نورانی حج، از جمله اموری است که هر مؤمنی در زندگی خویش آرزوی آن را در آسمان ذهن خود می‌پروراند و همواره از خالق هستی، توفیق چنین سفر معنوی با عظمتی را خواهان است. نکته قابل توجّه در این زمینه آن است که پروردگار عالم از میان کارهای نیک و شایسته، برخی را به صورت گلچین انتخاب نموده و برای آن‌ها ثواب حج را در نظر گرفته است، یکی از آن کارهای نیک، محبّت و رأفت نسبت به پدر و مادر است. گل سر سبد عالم وجود، پیامبر عزیز اسلام در این باره می‌فرماید: هرگاه فرزندی به پدر و مادرش نگاه محبت و رحمت کند، به هر نظری که می‌کند، ثواب یک حج مقبول به او داده می‌شود. گفتند: یا رسول الله هر گاه در روز صد مرتبه چنین کند چه؟ فرمود: بله، به هر نگاهی ثواب یک حج دارد. 

3- خشنودی پدر و مادر خشنودی خداست

منت‌های آرزوی هر مؤمنی در زندگی، کسب رضایت خداوند بی همتا است، و لذا در مدّت عمر دنیوی خویش همواره می‌کوشد که در این مسیر قدم برداشته و به آن گنج عظیم دست یابد، از روایات پیشوایان معصوم (صلوات الله علیهم اجمعین) چنین استفاده می‌شود از جمله اموری که باعث رضایت و خشنودی حق تعالی می‌شود، جلب رضایت پدر و مادر است.

پیامبر گرامی اسلام در این باره به زیبایی فرموده: (رضی الله مع رضی الوالدین و سخط الله مع سخط الوالدین) رضایت خدا  رضایت والدین است و خشم او با خشم ایشان.

4- ملائکه به شخصی که به پدر و مادرش نیکی کند دعا می‌کنند!

پیامبر رحمت حضرت خاتم‌الانبیاء محمّد مصطفی(صلی الله علیه و آله) می‌فرماید: خداوند متعال دو فرشته دارد که یکی از آن دو می‌گوید: خدایا نیکی کننده به پدر و مادر را از هر شرّ و آفتی حفظ فرما، و دیگری می‌گوید: خدایا عاقّ والدین را با غضب خویش هلاک فرما.

5- زیاد شدن مال و آبرو

دست یافتن به مالی زیاد و عمری طولانی و در عین حال با برکت از جمله اموری است که هر انسان عاقل و صاحب شعوری آن را دوست داشته و همواره از عمق جانش خواهان آن می‌باشد، رسیدن به این امر نیازمند به کار بستن دستوراتی است که پروردگار هستی و وجود نازنین پیامبر اسلام و خاندان پاک و مطهّرش، که انجام آن‌ها را از ما مطالبه نموده‌اند، یکی از آن دستورات که تأکید فراوان روی آن شده، مسئله احترام به پدر و مادر و نیکی در حق آن عزیزان است.

در روایتی از رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) نقل شده که ایشان فرمود: (من یضمن لی برّ الوالدین وصله الرحم اضمن له کثرة المال و زیادة العمر و المحبة فی العشیرة)

کسی که برای من ضمانت کند صله رحم و نیکی به والدین را من هم ضامن می‌شوم که مال و عمرش زیاد شود و در قبیله‌اش محبوبیّت پیدا کند.

 ترک نیکی به والدین گناهی است بسیار بزرگ، و نابخشودنی، که پروردگار هستی به هیچ وجه عذر ما را در این زمینه نمی‌پذیرد، و با عذاب دردناکی ما را مجازات خواهد نمود، و لذا اگر بار گناه بر شانه ما سنگینی کرده و فضای روحمان را تاریک و ظلمانی نموده، باید کمر همت را محکم بسته و با خدمت رسانی به پدر و مادر، صفحه قلب خویش را از آلودگی گناه پاک و پیراسته نماییم،

خاطره‌ای آموزنده از مقام معظم رهبری (مدظله)

ایشان می‌فرماید: مرحوم پدرم در سنین پیری تقریباً بیست و چند سال قبل از فوتش که مرد 70 ساله‌ای بود به بیماری آب چشم دچار شد، بنده آن وقت در قم بودم، تدریجاً در نامه‌هایی که ایشان برای ما می‌نوشت این روشن شد که ایشان چشمانش درست نمی‌بیند. من به مشهد آمدم و دیدم که ایشان محتاج دکتر است، قدری به دکتر مراجعه کردم، و بعد برای تحصیل به قم برگشتم... در سال 43 بود که من ناچار شدم ایشان را به تهران بیاورم، چون معالجات در مشهد جواب نمی‌داد. به چند دکتر که مراجعه کردم، ما را مأیوس کردند و گفتند هر دو چشم ایشان معیوب شده و قابل معالجه نیست... در آن زمان مطلقاً نمی‌دید و ما باید دستانش را می‌گرفتیم و راه می‌بردیم لذا برای من غصه شده بود که اگر پدرم را رها می‌کردم و به قم می‌آمدم، ایشان مجبور بود گوشه‌ای در خانه بنشیند و قادر به مطالعه و معاشرت و هیچ کاری نبود از طرف دیگر اگر می‌خواستم ایشان را همراهی کنم و از قم دست بردارم، این هم برای من غیر قابل تحمل بود، زیرا با قم انس گرفته بودم و تصمیم گرفته بودم تا آخر عمر در قم بمانم... یک روز خیلی ناراحت بودم، شدیداً در حال تردید و نگرانی و اضطراب به سر می‌بردم. به سراغ یکی از دوستانم رفتم، به او تلفن کردم و گفتم شما وقت دارید که من پیش شما بیایم؟ گفت: بله، من به منزل ایشان رفته و قضیه را گفتم... به او گفتم من دنیا و آخرتم را در قم می‌بینم و از طرفی نمی‌توانم پدرم را با این چشم نابینا تنها بگذارم. او یک تأمّل مختصری کرد و گفت: شما بیا یک کاری بکن و برای خدا از قم دست بکش و برو در مشهد بمان، خدا دنیا و آخرت تو را می‌تواند از قم به مشهد منتقل کند.

من یک تأمّلی کردم و دیدم عجب حرف خوبی است، و لذا برای خاطر خدا پدر را به مشهد می‌برم و پیش او می‌مانم، خدای متعال هم اگر اراده کند می‌تواند دنیا و آخرت من را از قم به مشهد بیاورد.

با حال بشّاش و آسودگی به منزل آمدم، والدین من که چند روزی من را ناراحت دیده بودم و اکنون بشاش و خوشحال، تعجب کردند، گفتم: من تصمیم گرفتم که به مشهد بیایم، آن‌ها اوّل باورشان نمی‌شد، از بس این تصمیم را امر بعیدی می‌دانستند که من از قم دست بکشم. به مشهد رفتم و خدای متعال توفیقات زیادی به ما داد... اگر بنده در زندگی توفیقی داشتم، اعتقادم این است که ناشی از همان برّی(نیکی) است که به پدر بلکه به پدر و مادرم انجام داده‌ام. 

+ نوشته شده توسط امیر در شنبه ۱۳۹۰/۰۵/۰۱ و ساعت ۱۲:۵۰ بعد از ظهر |

50 % از انرژی خورشید که به سطح زمین میرسد بشکل اشعه ما دون قرمز یا همان اشعه گرمایی است، 40% از انرژی خورشید در سطح زمین بشکل نور مرئی ا ست وفقط 10% از انرژی نور خورشید در سطح زمین بشکل اشعه فرا بنفش می باشد. اما همین 10% مخربترین و مضرترین بخش اشعه خورشید می باشد . البته همین بخش مضر اثرات مفیدی نیز دارد. مثلا تشکیل ودرست شدن ویتامین D در پوست .

آشنایی بااشعه فرابنفش(3)

قابلیت خود حفاظتی طبیعی بدن

جهت حفاظت از اثرات مخرب تابش UV ، بدن انسان گاهی (با توجه به نوع پوست و نژاد) ، از خود نوعی پیگمنت ( رنگدانه) قهوه ای رنگ بنام ملانین Melanin آزاد می کند که این عمل با جلوگیری از نفوذ تابش به نسوج عمقی می تواند مفید فایده باشد. در غیر اینصورت، می توان از محصولات جلوگیری کننده از نفوذ تابش UV به بدن مانند لوسیون های ضدآفتاب یا suntan lotions که اکثرا بنام( Sun blocks )معروفند، استفاده شود.

امروزه بعضی از محصولات به اصطلاح Sunscreen دارای ترکیباتی از قبیل دی اکسید تیتانیوم TiO2 و اکسید دوزنگ یا Zinc Oxide و آووبنزونAvobenzone میباشند که کمک بزرگی جهت حمایت بدن درمقابل انواع تابش فرابنفش هستند.

حفاظت از چشم

پوشش حفاظتی چشمان برای کسانی که به مدت طولانی در معرض تابش UV وبخصوص ازنوع طول موج کوتاه قرار می گیرند،قویا توصیه می گردد، مثلا کوهنوردان و اسکی بازان که به جهت اقامت های طولانی در ارتفاعات بالا، عملا با رقیق شدن هوا، عامل اصلی مقاومت در مقابل تابش فرابنفش را ازدست می دهند.

گر چه عینک های آفتابی معمولی به میزان کمی در مقابل تابش UV مقاومند، اما توصیه می گردد که حتی المقدور از لنز های پلاستیکی ترجیحا از جنس پلی کربنات( Polycarbonate ) بجای لنزهای شیشه ای استفاده گردد زیرا همانگونه که اشاره رفت، شیشه معمولی در مقابل UVA فاقد مقاومت بوده و آنرا به راحتی از خود عبور میدهد. عینکها باید قادر باشند از ورود تابش های UV از کناره ها و بالا و پائین آن نیز جلوگیری کنند.

در انتخاب عینک آفتابی باید دقت نمود . در برخی عینک های بدون کیفیت از شیشه های رنگی استفاده می کنند که فقط تا حدی مانع عبور نور مرئی می شود و در نتیجه مردمک چشم به طور خودکار گشاد تر شده و اشعه فرابنفش بیشتری به چشم نفوذ می کند یعنی در واقع عدم استفاده از اینگونه عینک های بی کیفیت بهتر از استفاده از آنهاست! در بسیاری از عینک فروشی ها دستگاههایی برای سنجش میزان عبور اشعه فرابنفش ازشیشه عینک وجود دارد.

در شیشه عینک‌هایی که برای محافظت از اشعه ماورای بنفش استفاده می‌شوند، از مولکول‌هایی به نام “کروموفور” استفاده می‌شود. این مولکول‌ها تاثیر چندانی در رنگ شیشه ندارند، ولی سبب جذب و فیلتره کردن اشعه ماورای بنفش می‌شوند. بنابراین عینک‌هایی با رنگ شیشه تیره، در صورتی که از مولکول‌های کروموفور در آن ها استفاده نشده باشد، خاصیت جلوگیری از اشعه ماورای بنفش را ندارند. شیشه‌های فتوکرومیک که در مجاورت اشعه ماورای‌بنفش تیره می‌شوند، در حداکثر تیرگی خود درصد بسیار بالایی از اشعه ماورای بنفش را جذب می‌کنند.

حفاظت ازپوست

جهت جلو گیری و کاهش اثرات مضر اشعه آفتاب روی پوست می با ید علاوه بر استفاده از کرمهای ضد آفتاب، به محافظت فیزیکی ازآفتاب نیزت وجه کنیم. برای محافظت فیزیکی پوست از نور مضراشعه آفتاب، استفاده از لباس ،کلاه و عینک آفتابی مناسب ضروری است.

 انتخاب لباس مناسب ضدآفتاب

در واقع پوشیدن لباس مناسب، بهترین روش برای مقابله با تشعشعات نور خورشید است. بهتر است افراد از لباس‌های با رنگ تیره استفاده کنند زیرا نور خورشید را بیشتر جذب و از نفوذ آن به بدن جلوگیری می‌کند. پارچه‌هایی با جنس نخی، کتان و ترکیبی از پولیستر و کتان که می‌توانند95درصد از نفوذ نور خورشید را بگیرد، بهترین نوع پارچه برای جلوگیری از تشعشعات خورشیدی است. نوع بافت لباس نیزمهم است. هر چه تراکم بافت لباس بیشتر باشد آن لباس محافظت بیشتری در مقابل آفتاب ایجاد می کند. به این منظور شما میتوانید لباس را بطور مستقیم جلوی نور خورشید بگیرید، اگر نور از لابلای بافت آن یا درز آن دیده نشد یعنی این لباس یک لباس ایده ال برای محافظت پوست بدن از نور است .

انتخاب کلاه

در مواقعی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیریم استفاده از کلاه برای پوشاندن صورت، گردن، گوش‌ها، بینی و چشم‌ها الزامیست. کلاه مناسب باید نقابی بین 7تا 10سانتی متر داشته باشد و اگر کلاه دوردار باشد باید تاج آن عمیق و لبه‌های آن حداقل شش سانتیمتر پهنا داشته باشد.
آشنایی بااشعه فرابنفش(3)

عینک آفتابی

استفاده از عینکهای آفتابی با قابلیت فیلتر کردن اشعه UV مفید است.

 

استفاده از کرمهای ضد آفتاب

استفاده از این کرم‌ها در مواجهه با تشعشعات خورشید، الزامی و بهتر است از کرم‌های ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی((SPF حداقل30استفاده شود.همان طورکه می دانیم اشعه UV خود به دو بخشUVB(طول موج 290—320 نانو متر)وUVA (طول موج 320—400 نانو متر) تقسیم میشود. ضد آفتابی ایده ا ل است که بتواند هر دو بخش اشعهUV را پوشش دهد و فیلتر کند. موادی که درون کرمهای ضد آفتاب موجود در بازار وجود دارد، یافیلتر UVB یافیلتر UVAهستند. برخی مواد درون کرم ضدآفتاب قابلیت فیلترکردن هردوبخش اشعه ماوراء بنفش را دارند. مواد ضد آفتاب فیزیکی قادر به فیلتر کردن هر دو بخش UV می باشند. از 10% انرژی خورشید که بشکل اشعه ماورا بنفش به زمین میرسد. 5/9 % آن بخش UVA وفقط نیم در صد آن بخشUVB میباشد. یعنی عامل اصلی آفتاب سوختگی و قرمزی پوست فقط نیم در صد از اشعه خورشید است که به زمین می رسد. توجه داشته باشید بخش UVB اشعه آفتاب از شیشه های معمولی نمی گذرد. لذا بالا بودن شیشه های اتومبیل حداقل از آفتاب سوختگی و قرمزی جلوگیری می کند. میزان اشعه UVA و UVB در طول روز یکسان نیست. مقدار اشعه UVB از ده صبح تا چهار بعدازظهر بیشتر است. وحداکثر اشعه UVB هنگام ظهر است. لذا دوری از آفتاب بخصوص در این ساعات ازاهمیت بیشتری برخورداراست.مقدار اشعه UVA تقریبا درطول روز ثابت است.

آشنایی بااشعه فرابنفش(3)

اشعه UVB : عامل اصلی آفتابی سوختگی وقرمز شدن پوست درمقابل آفتاب است. ودر طولانی مدت عامل کمک کننده به ایجاد سرطان پوست و عامل اصلی تیرگی لک وبرنزه شدن پوست می باشد.

اشعهUVA : به قسمتهای عمیق تر پوست نفوذ می کنند(در مقایسه باUVB ) بخصوص اثرات خود را با تولید رادیکال های آزاد اکسیژن در بافت همبند زیر پوست و کلاژن پوست اعمال می کند. بنابر این به بافت همبند وکلاژن ورگهای خونی آسیب میرساند.وعامل اصلی پیری و چروک پوست است.همچنین در تیره وبرنزه شدن پوست نیز نقش دارد.


بنابراین یک کرم ضد آفتاب خوب باید قا بلیت فیلتر کردن هر دو بخش مضر UV را داشته باشد. ضد آفتابی که فقط بخش UVB را فیلتر کند، نه تنها مفید نیست، بلکه به دلیل افزایش جذب UVA(چون شخص نمی سوزد وبیشتر در مقابل آفتاب قرار می گیرد)مضر نیز می باشد. در    گذشته کرمهای ضد آفتاب فقط حاوی فیلترهای UVB بودند. بنابراین گاهی اثرات مضرآنها بیش از فواید آنها بود. 


نحوه استفاده از کرم ضدآفتاب: همه افراد اعم از زن و مرد یا بزرگ و کوچک از سن شش ماهگی به بعد نیاز به استفاده از ضد آفتاب دارند. کرم‌های ضد آفتاب، باید 20 تا 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن و قرار گرفتن در معرض اشعه استفاده شود و طوری به پوست مالیده شود که یک لایه از آن بر روی پوست باقی بماند. و سپس تا زمانی که در معرض اشعه هستید هر دو ساعت یک بار تکرار شود. لایه مالیده شده بر روی پوست باید به اندازه کافی ضخامت داشته باشد که معمولاً در این مورد دقت کافی نمی شود. مالیدن کرم ضد آفتاب به لب بسیار حائز اهمیت است زیرا لب‌ قسمتی از پوست بدن است که سرطان در آن شیوع زیادی دارد.

+ نوشته شده توسط امیر در شنبه ۱۳۹۰/۰۵/۰۱ و ساعت ۱۲:۴۳ بعد از ظهر |

در این که آیا این شجره (درخت) که برای آدم، خوردن از آن ممنوع بود، اشاره به یک درخت معمولی خارجی یا یک امر معنوی اخلاقی است در میان مفسّران مورد گفتگوست.


داستان خلقت حضرت آدم و حوا(علیه‌السلام) و توبه نکردن ابلیس در میان تمامی فرشته‌ها یکی از روایاتی است که در کتاب‌های آسمانی از آن سخن به میان آمده و توضیحاتی درباره آن داده شده است. اما یکی از قسمت‌های این ماجرا ، اخراج حضرت آدم و حوا(علیه‌السلام) از بهشت به دلیل نافرمانی از خداوند و خوردن از درخت ممنوعه بوده است. پس از اخراج هر دو نفر آنان به درگاه الهی توبه می‌کنند و در قرآن از به شرح این ماجرا پرداخته شده است : "سپس آدم از پروردگارش کلماتی دریافت داشت و با آن‌ها توبه کرد و خداوند توبه او را پذیرفت؛ زیرا او توبه پذیر و مهربان است." (سوره بقره آیه 37).

یکی از سوالاتی که ممکن است در ذهن خوانندگان این داستان قرآنی قرار بگیرد این که " درختی که حضرت آدم(علیه‌السلام) از نزدیک شدن به آن نهی شده بود چه بود"؟

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به این سوال این‌گونه پاسخ گفته‌اند:

جواب: در این که آیا این شجره (درخت) که برای آدم، خوردن از آن ممنوع بود، اشاره به یک درخت معمولی خارجی یا یک امر معنوی اخلاقی است و اگر مادّی یا معنوی است اشاره به کدام درخت یا کدام صفت از صفات است، در میان مفسّران مورد گفتگوست.

هنگامی که آدم مورد اکرام و احترام خداوند قرار گرفت و فرشتگان برای او سجده کردند و در بهشت جای داده شد، در دل گفت: آیا خداوند موجودی برتر از من آفریده است؟ خداوند مقام محمّد و آل محمّد را به او نشان داد و او در دل آرزو کرد که کاش به جای آنان بود
در قرآن مجید، در شش مورد به شجره ممنوعه اشاره شده، بی آن که در معرّفی آن سخنی به میان آمده باشد، ولی در اخبار و روایات اسلامی و کلمات مفسّران بحث‌های فراوانی در آن شده است. بعضی آن را به شجره گندم (توجّه داشته باشید که واژه شجره به درخت و گیاه هر دو اطلاق می‌شود چه آن که در داستان یونس، به بوته کدو اطلاق شجره شده است) تفسیر کرده‌اند. بعضی به درخت انگور و برخی به انجیر و بعضی به نخل و بعضی به کافور تفسیر کرده‌اند.

در بعد معنوی بعضی آن را به علم آل محمّد، و برخی به حسد، و بعضی به علم به طور مطلق تفسیر نموده‌اند.

در حدیثی از امام علی بن موسی‌الرضا(علیه‌السلام) می‌خوانیم که وقتی از حضرتش درباره اختلاف کلمات و روایات در این باره سؤال کردند فرمود: همه این‌ها درست است، چرا که درختان بهشت با درختان دنیا تفاوت دارد. در آن جا بعضی از درختان دارای انواع میوه‌ها و محصولات است، به علاوه هنگامی که آدم مورد اکرام و احترام خداوند قرار گرفت و فرشتگان برای او سجده کردند و در بهشت جای داده شد، در دل گفت: آیا خداوند موجودی برتر از من آفریده است؟ خداوند مقام محمّد و آل محمّد را به او نشان داد و او در دل آرزو کرد که کاش به جای آنان بود.

 

درخت ممنوعه
شجره ممنوعه در تورات کنونی

ذکر این نکته در این جا لازم است که در تورات کنونی شجره ممنوعه، به عنوان شجره علم و دانش (معرفت نیک و بد) و شجره حیات و زندگی جاودان، معرفّی شده است و خداوند آدم و حوا را از آن نهی کرده بود، مبادا آگاه شوند و حیات جاویدان پیدا کنند و چون خدایان گردند!

این تعبیر از روشن‌ترین قراینی است که گواهی می‌دهد تورات فعلی تورات حقیقی نیست بلکه ساخته مغز بشر کم اطّلاعی بوده که علم و دانش را برای آدم، عیب می‌شمرده و آدم را به گناه علم و دانش، مستحق طرد از بهشت می‌شمرد.

گویی بهشت جای آدمِ فهمیده نیست و به نظر می‌رسد پاره‌ای از روایات که شجره ممنوعه را شجره علم و دانش معرّفی می‌کند از روایات مجعولی است که از تورات تحریف یافته، گرفته شده است.

+ نوشته شده توسط امیر در شنبه ۱۳۹۰/۰۵/۰۱ و ساعت ۱۲:۳۲ بعد از ظهر |


درباره طرح حذف صفرها از پول ملی بسیار شنیده ایم، ولی شاید هنوز هم این سوال مطرح باشد که این طرح طرح خوبی است یا خیر؟ در این نوشتار بعد از مختصر بررسی طرح به ملزومات اجرای چنین طرحی می پردازیم


پول-حذف صفر

در سال های اخیر ارزش پول ملی ایران به شدت كاهش یافته است به گونه ای كه واحد پول ایران (ریال) هیچ مصرفی ندارد، بلكه یكصد ریالی نیز در معاملات قابل استفاده و توجه نیست و در مورد مسكوكات پولی اكنون ارزش واقعی سكه‌ها بیش از ارزش اعتباری آنهاست در نتیجه سوداگران به جمع‌آوری سكه و ذوب آن و قاچاق به خارج كشور روی آورده‌اند. پس باید فکری به حال بهبود وضعیت پول ملی کرد.

 به علاوه صف‌های طولانی بانك‌ها و معطلی ناشی از آن، نصب دستگاه‌های شمارش‌گر در بانك‌ها، تعداد زیاد خودپردازها و صف متقاضیان مقابل آنها، فرسودگی شدید و سریع اسكناس، هزینه چاپ و محور اسكناس، همه حكایت از زیادی تعداد اسكناس در كشور دارد. بر همین اساس کارشناسان بر این باورند که باید تجارت الکترونیک را جایگزین روش حاضر کرد. این راهکار گذشته از اینکه مانع از ترافیک های بیهوده می شود پولشویی را هم کاهش می دهد اما مسئله اینجاست که اجرای کامل آن به فن آوریهای پیشرفته و سیستم امنیتی قوی دارد.

یکی از راه هایی که دولتها برای کاهش پول در دست مردم و مانند آن به آن متوصل می شوند حذف صفرهای پول است. در بسته سیاستی- نظارتی بانك مركزی اقداماتی در جهت ثبات، كاهش هزینه ها و افزایش بهره وری در حوزه بانكی و پولی كشور پیش بینی شده كه بر همین اساس در سال جاری می توان بیشتر بر روی سیاست حذف سه صفر تمركز كرد و مسئله ای كه دولت را برای اجرای این سیاست به تعمل وا داشته آن است كه ابتدا باید حداكثر ثبات و آرامش را در قیمت ها ایجاد و سپس سه صفر را از پول ملی حذف كرد تا به نتایجی ماندگار دست یافت.


كشورهای موفق در اجرای این سیاست را می‌توان آلمان، هلند و تركیه برشمرد.تركیه در تجربه اول خود ناموفق بود ولی در تجربه دوم به دلیل تثبیت اقتصادی موفق شد .

به عبارتی حذف صفر از پول ملی قطعا به سود اقتصاد کشور خواهد بود. اما مسئله این است که آیا شرایط موجود برای اجرای این طرح مناسب است یا نه؟

از یک نظر می توان گفت اجرای این طرح زمانی نتیجه بخش است که ثبات اقتصادی بر کشور حاکم باشد. یعنی در شرایطی که هنوز در ابتدای راه هدفمند سازی یارانه ها هستیم و قیمت ها هنوز به درستی تثبیت نشده نمی توان درباره اثر بخشی این طرح اظهار نظری کرد. به علاوه وقتی میزان صادرات و واردات با محدودیتهایی روبروست ، اگر این شرایط و نرخ ارز تغییر کند صفرها مجددا به جای خود باز خواهند گشت و اثر اجرای طرح از بین خواهد رفت.

از طرف دیگر اجرای چنین طرحی نیاز به همراهی جدی مردم دارد و در شرایطی که اطلاعات کامل نیست و بازار از شفافیت کافی برخوردار نیست نمی توان از مردم انتظار همراهی داشت.

از طرف دیگر بسیار مهم است که مردم و فعالان اقتصادی نسبت به اجرای این طرح احساس آرامش و امنیت کنند و نسبت به نتایج متعاقب آن آگاهی داشته باشند. این مسئله کمک می کند که خود را با سرعت بیشتری با شرایط جدید تطبیق دهند. در حالت کلی گفته می شود که شاید در کوتاه مدت تصور شود که ارزش پول ملی و قدرت خرید تغییر کرده ولی در بلندمدت اوضاع به شرایط عادی برخواهد گشت.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اجرای این طرح عملا اثری بر قیمت ها و قدرت خرید مردم نخواد داشت چون باعث می شود که میزان درآمد ها و هزینه به یک میزان تغییر کند و به عبارتی همان قدر که ممکن است حس کنیم پول کمتری در جیب داریم ، پول کمتری هم برای خرید مایحتاج خود از فروشگاه ها و مراکز خرید، خواهیم پرداخت. به عبارت دیگر تورم را افزایش سطح عمومی قیمت ها می دانند. با کاهش سطح عمومی قیمت ها هزینه ها بالا می رود بدون اینکه افزایش درآمدی همزمان با این افزایش هزینه ها وجود داشته باشد و به همین علت افراد مجبورند از بعضی فعالیت ها صرف نظر کنند و یا همان حجم فعالیتها را با تقبل هزینه بیشتر برآورده سازند. از آنجا که حذف صفرهای پول تنها منجر به افزایش هزینه ها نمی شود اثری هم بر تورم ندارد.

در حال حاضر، كاهش تورم ، هدفمندی یارانه ها و صرفه جویی مردم و دولت، كنترل نقدینگی و ثبات قیمت مسكن و رشد شاخص بورس، بهترین شرایط را برای حذف صفرها و اعتبار دادن به پول ملی در مقابل پول های دیگر ایجاد كرده است از این رو به عقیده برخی امسال بهترین زمان ممكن برای این اصلاح ساختاری در 20 سال اخیر ارزیابی می شود.

در سال های اخیر ارزش پول ملی ایران به شدت كاهش یافته است به گونه ای كه واحد پول ایران (ریال) هیچ مصرفی ندارد، بلكه یكصد ریالی نیز در معاملات قابل استفاده و توجه نیست

شکی نیست که توجه به تجربیات سایر کشورها در اجرای درست طرح بسیار مهم است. كشورهای مختلفی سیاست حذف صفر را اجرا كردند كه عدد آنها به 71 كشور می رسد، برخی از این كشورها موفق و برخی دیگر ناموفق بوده‌اند. این سیاست معمولا در كشورهایی صورت می‌گیرد كه سال‌های طولانی تورم‌های دورقمی را تجربه كرده‌اند.

برزیل یكی از كشورهایی است كه در زمینه حذف صفر پیشرو بوده و به دلیل تورم‌های شدیدی كه در سال‌های متمادی دچار آن بود بارها واحد پولی خود را تغییر داد. در سال‌های 1930 تا 1942 برزیل دوبار واحد پولی خود را تغییر داد و همچنین در سال 67 برای اولین بار 3 صفر از پول ملی خود را حذف كرد اما این اقدام باز هم نتوانست آبی بر روی شعله‌های آتش تورم این كشور بریزد به طوری كه در سال 1981 بار دیگر تورم به 151 درصد رسید.


به گفته بهمنی در این طرح یک ریال جدید (که برابر 10 هزار ریال کنونی است)‌ از نظر ارزشی با یک دلار برابر می‌شود. وی افزود: با توجه به اینکه ریال واحد پول کشور است و تغییری نمی‌کند،‌ با تحقق این برنامه، واحد پول خرد بعد از ریال همانند سال‌های گذشته دینار خواهد بود که در این صورت یک ریال برابر با 100 دینار خواهد شد.


پس از آن چندین بار دیگر برزیل صفرهای پول خود را حذف كرد به طوری كه از سال 1930 یعنی زمانی كه نرخ تورم برزیل به دو هزار درصد رسیده بود تاكنون، در شش مرحله در مجموع 18 صفر از پول ملی خود را حذف و هشت بار اقدام به تغییر واحد پولی كرده است. به این ترتیب می‌توان برزیل را یكی از كشورهای ناموفق در این زمینه دانست.

كشورهای موفق در اجرای این سیاست را می‌توان آلمان، هلند و تركیه برشمرد.تركیه در تجربه اول خود ناموفق بود ولی در تجربه دوم به دلیل تثبیت اقتصادی موفق شد . نكته قابل توجه و مشتركی كه در این كشورها می‌توان برشمرد حذف صفرها به همراه سیاست‌های پولی و مالی مناسب در جهت كنترل تورم بوده است. نكته‌ دیگری كه در این بین به چشم می‌خورد وجود تورم بالا یا ابر تورم در كشورهای اجرا كننده این سیاست بوده است به طوری كه برخی از آنها دچار تورم بالای 100 درصد بوده‌اند؛ مساله‌ای كه در اقتصاد ایران سابقه نداشته است.

امید است بانك مركزی با بررسی كارشناسی و درس گرفتن از تجربیات كشورهای اجرا كننده این طرح و انتخاب راهبردی واحد و فارغ از دخالت‌های نهادهای تصمیم‌گیر در عرصه اقتصاد طرح حذف صفر را با كمترین مشكل به سرانجام برساند.

+ نوشته شده توسط امیر در یکشنبه ۱۳۹۰/۰۱/۲۸ و ساعت ۱۶:۳۲ بعد از ظهر |


نتایج پژوهش‌های مختلف نشان می‌دهد رابطه‌ای مستقیم میان تحصیلات و افزایش سن ازدواج وجود دارد، چرا که در نتیجه افزایش تحصیلات، سطح توقعات و انتظارهای افراد افزایش می‌یابد و ایده‏آل‏های آنها تغییر می‏كند.


دختران مقصرند یا پسران؟

براساس آمارهای موجود، میانگین سن ازدواج دختران در بسیاری از جوامع به خصوص جوامع صنعتی رو به افزایش است. در واقع پیش از انقلاب صنعتی، ازدواج بیشتر یك قرارداد اقتصادی محسوب می‏شد و تا حد زیادی به دنبال نیازهای اقتصادی صورت می‏گرفت. در آن شرایط، ازدواج برای یک دختر ارتقای نقش محسوب می‏شد، زیرا او در خانه پدر، جایگاه اجتماعی مشخصی نداشت اما بعد از ازدواج به «كدبانوی منزل» تبدیل می‌شد و در این صورت، پایگاه اجتماعی خود را به دست می‏آورد و فرصت می‏یافت تا اساسی‏ترین نقش خود را به عنوان زن در خانه و جامعه ایفا كند.

اما امروزه عوامل گوناگونی موجب افزایش سن ازدواج در بیشتر جوامع شده است که از آن جمله می‌توان به افزایش تحصیلات زنان و موقعیت بهتر آنها در جامعه و همچنین استقلال مالی و اقتصادی آنها اشاره کرد. نتایج پژوهش‌های مختلف نشان می‌دهد رابطه‌ای مستقیم میان تحصیلات و افزایش سن ازدواج وجود دارد، چرا که در نتیجه افزایش تحصیلات، سطح توقعات و انتظارهای افراد افزایش می‌یابد و ایده‏آل‏های آنها تغییر می‏كند. به بیان دیگر، حضور زنان برای تحصیل در دانشگاه‏ها و كسب پست‏های اجتماعی موجب شده است كه ازدواج در عین حال كه جزو اولویت‏های زندگی آنها به شمار می‌آید، تنها اولویت نباشد، زیرا زنان تحصیلكرده به لحاظ تغییر نگرش، با ازدواج به گونه دیگری برخورد می‏كنند و نسبت به آن سخت‏گیرتر شده‏ اند.

به نظر می‏رسد یكی از مهم‏ترین عواملی كه در این تغییر نگرش مؤثر بوده ، استقلال مالی و اقتصادی زنان است و از این جهت، زنان دیگر به مرد به عنوان قیم و سالار نمی‏نگرند و تنها دیدگاه مالی نسبت به مرد مد نظر آنها نیست، بلكه برای زنان تحصیل كرده، علاوه بر وضعیت اقتصادی، معیارهای دیگری نیز مطرح است كه موجب می‏شود آنها گزینش سخت‏تری را در مورد ازدواج پیش روی خود داشته باشد.

واقعیت آن است که نگرش دختران تحصیلكرده نسبت به تشكیل خانواده، متفاوت از دختران با تحصیلات كم است و با افزایش تحصیلات، تمایلات درونی برای دختران اهمیت بیشتر می‏‏یابد زیرا خود قادر به تأمین جنبه‌های مادی زندگی خود هستند. به عبارت دیگر، نگاه دختران تحصیلكرده به ازدواج تنها تأهل نیست، بلكه ازدواج را در جهت رسیدن به آرامش روانی می‏طلبند. به این ترتیب، این قشر از دختران در صورتی تن به ازدواج می‏دهند كه گمان كنند می‏توانند در جریان ازدواج به آرامش دست یابند و در غیر این صورت، تجرد را به ازدواج ترجیح می‏دهند.


نگرش دختران تحصیلكرده نسبت به تشكیل خانواده، متفاوت از دختران با تحصیلات كم است و با افزایش تحصیلات، تمایلات درونی برای دختران اهمیت بیشتر می‏‏یابد زیرا خود قادر به تأمین جنبه‌های مادی زندگی خود هستند

كمتر دختری است كه پس از گرفتن دیپلم در فكر رفتن به دانشگاه و كسب موقعیت اجتماعی نباشد و برخی دختران نیز با دریافت نشانه‌های اشتباه بر این باورند كه با ازدواج از ادامه تحصیلی و پیشرفت اجتماعی باز می‌مانند؛ این وضعیت زمانی بدتر می‌شود كه طرز تفكر خانواده‌ها نیز به این سمت گرایش می‌یابد و ازدواج فرزندان خود را در اولویت‌هایی پس از تحصیل و مسائلی از این دست قرار می‌دهند.

درمیان مهمترین فاكتورها می توان به گسترش فرصت های تحصیلی ، تغییرات در نیروی كار و فعالیتهای شغلی، اشتغال زنان وشهرنشینی اشاره كرد. افرادی كه درمناطق شهری زندگی می كنند به دلیل شیوه های زندگی متفاوت ونیزكنترل اجتماعی ضعیف ترنسبت به مناطق روستایی ازدواج شان باتاخیرصورت می گیرد. جوانان امروزبه خاطرهجوم وسایل ارتباط جمعی تاثیربیشتری ازقالبهای دنیا مدرن می پذیرد ودرانتخاب همسر، معیارها و ملاكهای دنیای متمدن را بیش ازالگوهای ارزشی والدینشان درنظرمی گیرند. امروزه برای زنان معیارهایی ازقبیل نقش اجتماعی، تحصیلات دانشگاهی، تساوی حقوق با مردان، اشتغال دركارهای خارج ازمنزل و... ازمسائلی است كه مورد توجه آنان در انتخاب شوهرانشان است وبرای مردان جوان نیزتصمیم گیری درپذیرش ویا عدم پذیرش خواسته های دختران جوان در امورمذكورنقش تعیین كننده ای درانتخاب همرانشان دارد.

ازطرف دیگروالدین درایران هنوزنقش تعیین كننده ای درمشاوره با فرزندانشان درانتخاب همسر دارند و بعضا الگوهای ارزشیشان متفاوت با فرزندانشان است كه موجب چالش بین معیارهای والدین وفرزندان می شود

دختران مقصرند یا پسران؟

افزایش میزان تحصیلات مردان هم  با افزایش سن ازدواج همراه است. تفاوت درسن ازدواج مردان درمقاطع تحصیلی متوسطه وبالاتر همانند زنان، بیشتراست. اهمیت تحصیلات قبل ازدوره متوسطه، درسن ازدواج برای مردان بیشتراست، زیرا مردان بعد ازترك تحصیل تا زمان بعد ازازدواج دوره ای را معمولابرای خدمت سربازی، یافتن شغل واندوختن پس اندازكافی برای اداره زنذگی به صورت مجرد می گذرانند. آمارها نشان می دهد مردان شهرنشین درمقایسه با مردان روستایی ازسنین ازدواج بالاتری برخوردارهستند. علت آن را می توان درتفاوت آمادگی برای ازدواج مردان وزنان درشهروروستا دانست.

داشتن رابطه خویشاوندی بین زن وشوهر، موجب كاهش سن ازدواج مردان می شود، زیرا سهولت درانتخاب همسر از میان خویشاوندان موجب ازدواج، زودتر می شود و این امر به علت دخالت والدین درانتخاب همسراست .از سوی دیگر بعد از ازدواج پدر پسر وظیفه تامین هزینه زندگی عروس را حداقل تا زمانی كه آنها در یك خانه زندگی می كنند به عهده می گیرد ولی امروزه اكثر جوانها به تشكیل زندگی مستقل تمایل دارند كه این عامل تبعات خاص خود را به همراه دارد.

 در جامعه ایران مردان به خاطراینكه مسئولیت تهیه مسكن وتامین هزینه زندگی را برعهده دارند، بنابراین درصورت عدم تامین آنها هیچ اقدامی برای ازدواج نمی شود. واین درصورتی است كه مردان درایران پیشنهاد دهنده ازدواج هستند نه زنان. به خاطر همین بالارفتن سن ازدواج برای مردان به طورمستقیم به بالارفتن سن زنان منجرمی شود. با توجه به دگرگونی نظام های اقتصادی واجتماعی واینكه درابتدای مرحله صنعتی شدن، به علت تغییرنظام خانوادگی وافزایش خانواده هسته ای ومشكل سكونت ومسكن، آماده كردن مقدمات زندگی مستقل مشكل ترازپیش شده است، لذا برای دستیابی به موقعیت بالاتر، به تاخیرانداختن ازدواج اقدام دوراندیشانه ای است ، اقدامی كه ترغیب و تشویق والدین و اطرافیان را نیزموجب شده است عدم آمادگی مردان برای تشكیل زندگی خود باعث گرایش دختران به تحصیلات می شود ادامه تحصیل وبه دنبال آن تشكیل خانواده درسنین بالاترمی تواند تبعات مختلفی را به همراه داشته باشد همان طوركه بیان شد مهمترین اثرآن ازنظرجمعیت شناختی، ایجاد دگرگونی درالگوهای زاد وولد است.


در جامعه ایران مردان به خاطراینكه مسئولیت تهیه مسكن وتامین هزینه زندگی را برعهده دارند، بنابراین درصورت عدم تامین آنها هیچ اقدامی برای ازدواج نمی شود. واین درصورتی است كه مردان درایران پیشنهاد دهنده ازدواج هستند نه زنان

كاهش فراگیرباروری كشورهای مختلف ازجمله ایران، بیشترنتیجه ازدواج درسنین بالاتر است، همچنین همین عامل می تواند به تربیت صحیح فرزندان وبالارفتن سطح رفاه خانواده منجرشود. درمقایسه بین دو جنس این گونه به نظرمی رسد كه سن ازدواج زنان نسبت به جنس مخالف ازرشد قابل توجهی برخورداربوده واین می تواند ازنحوه نگرش زنان نسبت به ازدواج ووضعیت های مرتبط با آن باشد. نگرش های ناظربربهبود موقعیت زنان وافزایش نسبی برابری جنسیتی، قطعا درزمانی كه نابرابری زیادی ازنظراقتصادی واجتماعی بین زنان ومردان وجود دارد، ممكن است با ازدواج های دیررس ترهمراه باشد.

امروزه دختران تمایل بیشتری به ادامه تحصیل دررده های بالاتری دارند علت مهم آن ممكن است آن باشد كه دررده های تحصیلی بالاتر، ارزش فرصت های از دست رفته برای زنان بیشترخواهد شد، بنابراین زنان برای تثبیت موقعیت خود، افزایش تحصیلات را برازدواج ترجیح خواهند داد. افزایش تحصیلات افراد، بسیاری از عوامل مهم مرتبط با ازدواج نظیر انتظار از روابط زناشویی و ازدواج ونحوه انتخاب همسر را تحت تاثیر قرار داده است. مثلابرای زنان با تحصیلات بالاتر، امكان حضور فعال در بخشهای بیشتر فراهم می شود، درنتیجه آنها برای خود موقعیتی مشابه با موقعیت مردان را طلب می كنند.

تلاش برای دستیابی به این موقعیت وایجاد امنیت كافی برای پایدار بودن آن درطول زندگی، هم زمان وهم فرآیند تشكیل خانواده را دچاردگرگونی می كند. یافتن همسری مناسب كه بتواند این موقعیت مورد انتظاررا به رسمیت بشناسد و در حفظ وتداوم آن كوشا باشد، چندان ساده نیست، علاوه براین میزان دستیابی به همسر مناسب برای افراد با سطح تحصیلی بالاتر نیز ممكن است مشكل ترباشد. تحصیلات درسطح بالا ممكن است به طور مستقیم باعث تاخیر در سن ازدواج شود به عبارتی دیگر دستاوردهای تحصیلی باعث مشاركت در نیروی كارشده و در نتیجه جذابیت ازدواج كاهش داده و انگیزه اقتصادی ازدواج زود هنگام را با كمك به افزایش حقوق و دسترسی به فرصتهای بهتر كاهش می دهد.

+ نوشته شده توسط امیر در شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۲۰ و ساعت ۱۴:۸ بعد از ظهر |

در آمار دنباله ای از متغیرهای تصادفی که دارای واریانس های متفاوتی باشد واریانس ناهمسان نامیده میشود . در مقابل به یک دنباله از متغیرهای تصادفی واریانس همسان می گویند اگر دارای واریانس ثابتی باشند .معادل لاتین واریانس ناهمسانی “heterosedacticity “میباشد که ریشه در واژگان یونانی “هترو” به معنی “تفاوت” و “اسکداسیز” به معنی “پراکندگی” دارد .

فرض کنیم یک دنباله از متغیر های تصادفی در اختیار داریم :.‎{Yt}t=1n .ویک دنباله از بردارهای متغیر های تصادفی:.‎{Xt}t=1n. با استفاده از امید ریاضی ‎Yt.به شرط  ‎Xt. دنباله ی.‎{Yt}t=1n. واریانس ناهمسان نامیده میشود اگر واریانس ‎Yt به شرط  ‎Xtبا تغییر t تغییر نماید .برخی از منابع از این تعریف تحت عنوان “واریانس ناهمسانی مشروط “ یاد میکنند، که این موضوع جهت تاکیید بر این واقعیت است که "دنباله ای از واریانس های شرطی" میباشند که متفاوت بوده و تغییر مییابند و نه واریانس های غیر شرطی .در واقع ممکن است واریانس ناهمسانی مشروط داشته باشیم در حالی که متغیر های تصادفی بشکل غیر شرطی واریانس همسان اند. باید توجه داشت عکس این موضوع صادق نمیباشد .

 وقتی که از روش های آماری از قبیل روش حداقل مربعات جهت برآورد های آماری استفاده مینماییم تعدادی از فروض را به شکل ضمنی لحاظ نموده ایم .یکی از این فروض این است که جملات خطا دارای واریانس یکسان اند . حتی اگر فرض کنیم که جملات خطا متعلق به توزیع های آماری مشابهی باشند این فرض ممکن است صحیح نباشد. برای مثال جملات خطا میتوانند به ازای هر مشاهده تغییر یافته و فرضا افزایش یابند . این مسئله برای مشاهداتی که از داده های مقطعی بدست آمده اند کاملا رایج است . واریانس ناهمسانی عموما بعنوان یکی از موضوعات مورد بحث در اقتصاد سنجی شناخته میشود . در میان اقتصاد سنجی دان ها رابرت انگل در سال 2003 بخاطر مطالعاتی که پیرامون تحلیل رگرسیون با فرض وجود واریانس ناهمسانی داشت موفق به کسب جایزه ی نوبل گردید. حاصل مطالعات وی روشی جهت تخمین رگرسیون در شرایط واریانس ناهمسانی حاصل نمود که تحت عنوان روش مدل سازی ARCH در تحلیل سری های زمانی شناخته میشود .

بایستی توجه داشت که با وجود مشکل واریانس ناهمسانی برآورد های ما از ضرایب بکمک روش حداقل مربعات همچنان بدون تورش باقی میماند .اما واریانس برآورد شده با روش حداقل مربعات برای ضرایب در این شرایط تورش دار خواهد بود .یعنی در این شرایط واریانس برآوردی ضرایب مقادیری بیشتر و یا کمتر از واریانس حقیقی جامعه را ارائه میدهد .لذا استنتاج هایی که به روش حداقل مربعات در این شرایط صورت میگیرد ممکن است صحیح نباشد . بعنوان مثال فرض کنیم واریانس بر آورد شده مقداری کوچکتر از واریانس جامعه را ارائه دهد در این صورت مقداری که برای ]]آماره ی تی[[ محاسبه میشود مقدار بزرگتری از مقدار واقعی آماره را نمایان میسازد واین امکان را ایجاد میکند که بشکل غیر واقعی مقدار آماره در ناحیه ی بحرانی قرار بگیرد .ولذا فرضیه صفر که دلالت بر معنادار نبودن ضریب برآورد شده دارد رد میگردد، حال آنکه ممکن است ضریب مذکور بی معنا بوده باشد . از دیگر نتایجی که واریانس ناهمسانی بهمراه دارد عدم اعتبار فاصله ی اطمینان میباشد .از آنجا که برآورد صحیحی از واریانس نداریم طبیعتا فاصله ی اطمینان نیز که بر اساس این واریانس ساخته می شود قابل اعتماد نیست .همچینین در این شرایط آزمون های معنا داری ضرایب همانند آزمون اف ویا آزمون ال-ام نتایج صحیحی را حاصل نمی کنند .


آزمون هایی جهت شناسایی مشکل واریانس ناهمسانی پیشنهاد شده اند از جمله : آزمون پارک, آزمون گلچسر, آزمون وایت, آزمون بروش-پاگان, آزمون گلدفلد-کوانت روشی که معمولا در این آزمون ها از آن بهره گرفته میشود استفاده از یک رگرسیون کمکی است . به این ترتیب که پس از براورد مدل جملات پسماند (به عنوان نزدیک ترین متغیری که می تواند جملات خطا را نمایندگی نماید) استخراج شده ومجذور آنها روی متغیر های توضیح دهنده ی مدل رگرس میگردد در صورتی که رگرسیون حاصل بطور کلی معنا دار باشد شاهدی بر وجود واریانس ناهمسانی خواهد بود.

در اینجا چند روش برای بدست آوردن واریانس ها پیشنهاد می گردد.

۱.استفاده از روش حداقل مربعات تعمیم یافته بجای روش حداقل مربعات معمولی .(استفاده از این روش مستلزم شناسایی شکل واریانس ناهمسانی و متغیر توضیح دهنده ایست که مشکل را ایجاد کرده است.)

2.بازنگری در تصریح مدل

 3.استفاده از مقادیر لگاریتمی متغیر توضیح دهنده بجای مقادیر ساده ی آن متغیر .

4.استفاده از برآورد همسان انحراف معیار وایت.

نمونه هایی از واریانس ناهمسانی

در غالب پدیده های انسانی و اجتماعی شاهد یک فرآیند یادگیری میباشیم به این معنی که افراد بر اساس تجربه های گذشته خود رفتار های آتی را اصلاح مینمایند این ویژگی میتواند ایجاد واریانس نا همسانی نماید .یک مثال متداول از این موضوع بررسی رابطه ی بین میزان خطا و ساعات تمرین میباشد طبیعی است اگر انتظار داشته باشیم در ساعات اولیه ی تمرین یک فعل افراد بنا بر استعداد های متفاوتی که دارند میزان خطای کاملا متفاوتی دارند اما با افزایش ساعات تمرین از دامنه ی خطا کاسته میشود.

بعنوان مثالی دیگر میتوان به تفاوت در واریانس سطح مصرف بر اساس سطوح مختلف در آمدی در یک مجموعه داده مقطعی اشاره نمود . معمولا در در آمد های پایین افراد انتخاب های مصرفی چندان متنوعی نداشته و دامنه ی نوسان در مصرف محدود است اما بتدریج که به مشاهدات با در آمد های بالا میرسیم دامنه نوسان در مصرف افزایش می یابد .

+ نوشته شده توسط امیر در شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۲۰ و ساعت ۱۲:۳۸ بعد از ظهر |
برنامه برگزاری هشتمین سمینار احتمال و فرآیندهای تصادفی با تشکیل دبیرخانه این همایش اعلام شد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به سایت این همایش مراجعه نمایید.

هشتمین سمینار احتمال و فرآیندهای تصادفی

+ نوشته شده توسط امیر در دوشنبه ۱۳۸۹/۱۲/۰۹ و ساعت ۱۲:۵۶ بعد از ظهر |
برنامه یازدهمین کنفرانس آمار ایران با تشکیل دبیرخانه این کنفرانس اعلام شد.

بنابر اطلاعیه این دبیرخانه یازدهمین کنفرانس آمار ایران ۶-۸ شهریور ۱۳۹۰ در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار می گردد.

برای دریافت اطلاعیه شماره یک رو لینک زیر کلیک کنید. 

اطلاعیه شماره 1 یازدهمین کنفرانس آمار ایران

+ نوشته شده توسط امیر در دوشنبه ۱۳۸۹/۱۲/۰۹ و ساعت ۱۲:۴۶ بعد از ظهر |

سربازی


کشورهای جهان بر اساس وضعیت نظام وظیفه به 6 دسته تقسیم می شوند که ایران در ششمین و آخرین گروه قرار دارد


 

 

 

اخیرا با حذف خدمت سربازی در کشور آلمان (http://hamshahrionline.ir/news-124825.aspx) و نیز در صربستان و سوئد، وضعیت نظام وظیفه در کشورهای مختلف جهان در کانون توجهات قرار گرفته است. آنچه در ادامه می آید مقایسه وضعیت نظام وظیفه در 200 کشور جهان است. لازم به ذکر است که در مقایسه با آمار ارائه شده از وضعیت سربازی در جهان در سال 1387 در همین سایت (http://www.tabnak.ir/pages/?cid=12078) تعداد کشورهایی که خدمت سربازی را لغو نموده اند از 106 کشور به 123 کشور رسیده است.

کشورهای جهان بر اساس وضعیت نظام وظیفه به 6 دسته تقسیم می شوند که ایران در ششمین و آخرین گروه قرار دارد:

الف- كشورهایی كه سربازی اجباری ندارند.(123 کشور، 61%)

ب- کشورهایی که سربازی اجباری یک سال و یا کمتر دارند. (24 كشور، 11%)

ج- کشورهایی که صرفا در امور مدنی یا به صورت  نظامی غیر مسلح سربازی دارند.(7 كشور، 4%)

د- کشورهای که سربازی انتخابی دارند.(14 كشور، 7%)   

ه- اسامی کشورهایی که از ترکیب نیروهای داوطلب و اجباری استفاده می کنند. (15 کشور،8%)

و- کشورهایی که سربازی اجباری 18ماه و یا بیشتر، غیر انتخابی و همراه با به کار گیری در امور عملیاتی نظامی دارند. (17 كشور،9%)

الف- كشورهایی كه سربازی اجباری ندارند.(123 کشور، 61%)

.آرژانتین (در 1999 حذف شد) 2. آفریقای جنوبی (از 1994 حذف شد.) 3. آنتیگوآ و باربودا 4. آندورا 5. اتیوپی(سربازی اجباری صرفا در شرایط اضطراری مجاز است.) 6. اردن (درسال 1999 حذف شد اما در سال 2007 یک دوره آموزشی کوتاه که اکثرا مشتمل بر مهارتهای شغلی است درنظر گرفته شد.) 7. اروگوئه (در زمان صلح اختیاری است و در زمان جنگ دولت در صورت نیاز می‌تواند اجباری سازد.) 8. افغانستان (در 2005 حذف شد) 9. استرالیا (در 1972 لغو شد.) 10. اسلواکی (از 2006 حذف شد) 11. اسلوونی (از 2003 حذف شد) 12. امارات متحده عربی 13. انگلستان (از 1963 حذف شد.) 14. ایالات متحده آمریکا (از 1986 تاکنون کسی به اجبار به سربازی نرفته است و کسی هم به خاطر عدم معرفی خود مجازات نشده است.) 15. ایسلند 16. باربادوس 17. باهاما 18. بحرین 19. برمه(میانمار) 20. برونئی دارالسلام 21. بلژیک (به حالت تعلیق در آمده است.) 22. بلغارستان (نیروی دریایی و هوایی كاملا حرفه‌ای شده اند و نیروی زمینی نیز در سال 2008 حرفه‌ای شده و سربازی اجباری لغو گردید.) 23. بلیز (در صورت به حد نصاب نرسیدن داوطلبین اجباری می شود اما تا کنون اجباری نشده است و حتی تعداد داوطلبان سه برابر نیاز است.) 24. بنگلادش(سربازی اجباری صرفا در شرایط اضطراری مجاز است ولی تاکنون اجرا نشده است.) 25. بوتان 26. بوتساوانا 27. بوسنی و هرزگوین (از اول ژانویه 2006 حذف شد.) 28. بولیوی (در صورت به حد نصاب نرسیدن داوطلبین اجباری می شود.) 29. پاکستان 30. پالائو 31. پاناما 32. پرتقال (از 2004 حذف شد) 33. پرو 34. تانزانیا 35. ترینیاد و توباگو 36. تونگو 37. تووالو 38. تیمور شرقی 39. جامائیکا (سربازی اجباری تنها با اجازه والدین ممکن است.) 40. جزایر سلیمان 41. جزایر مارشال 42. جمهوری کنگو(کنگو برازاویل) 43. جمهوری دموکراتیک کنگو(زئیر) 44. جیبوتی 45. چک (لغو آن از 2004 آغاز و در 2007 کاملا لغوشد.) 46. دومینیكا (عضو كشورهای مشترك المنافع) 47. سنت مارتن 48. روآندا 49. رومانی (از 2006 حذف شد و سربازان قراردادی 5 ساله جایگزین سربازان اجباری شدند.) 50. زامبیا 51. ژاپن 52. ساموآ 53. سن مورینو 54. سوآزیلند(پادشاهی) 55. سیشیل 56. سیرالئون 57. سریلانکا 58. سورینام 59. سنت کیتس و نویس 60. شیلی (دولت این حق را برای خود محفوظ داشته که در موقع ضرورت سرباز اجباری به کار بگیرد.) 61. عراق 62. عربستان سعودی 63. عمان 64. غنا 65. فدراتیو میکرونزی 66. فرانسه (از 1996 حذف شد.) 67. فیجی 68. قطر 69. کاستاریکا (از 1948 حذف شده است.) 70. کامرون 71. کانادا (تاکنون در زمان صلح سربازی اجباری نداشته است.) 72. کریباتی(کریباس) 73. کنیا 74. گامبیا 75. گرنادا 76. گویان 77. لسوتو(پادشاهی) 78. لبنان 79. لتونی (از 2007 حذف شد.) 80. لوکزامبورگ (از 1967 حذف شده است) 81. لیبریا(جمهوری) 82. لیختنشتاین 83. مالاوی 84. مالت 85. مالدیو 86. ماداگاسکار 87. مجارستان(در 2004 حذف شد) 88. مراکش (از 2006 حذف شد.) 89. مقدونیه (از 2006 حذف شد) 90. موریس 91. موناکو 92. مونتنگرو (از 2006 حذف شد) 93. نائورو 94. نامیبیا(جمهوری) 95. نپال 96. نیجریه 97. نیکاراگوئه 98. نیوزیلند (از 1972 حذف شد.) 99. واتیکان 100. هائیتی 101. هلند (به طور رسمی سربازی اجباری را لغو نکرده ولی از سال 1996 به بعد از سرباز استفاده نکرده و ارتش کاملا حرفه ای دارد.) 102. هلند آنتلیس 103. هند (هیچ گاه سربازی اجباری نداشته حتی در زمان استعمار انگلیس) 104. هندوراس 105. هنگ کنگ 106. یمن (از 2001 حذف شد) 107. وانوآتو 108. کوراکائو 109-ایتالیا (در 2005 حذف شد) 110. آلبانی (حذف سربازی و حرفه ای شدن ارتش آغاز شده و تا سال 2010 کاملا حرفه ای می گردد.) 111. پاپوآ گینه نو(سربازی داوطلبانه نیز به رضایت والدین نیاز دارد.)  112. اوگاندا 113. ایرلند(دوره سربازی اجباری حذف شده ولی دوره ذخیره هنوز ملغی نشده است.) 114. بروندی 115. کویت(بر اساس قانون امکان سربازگیری اجباری وجود دارد ولی از سال 2001 به حالت تعلیق درآمده است)116. کومور (مجمع الجزایر قمر) 117. سوئد (در جولای 2010 لغو گردید. دولت در موارد اضطراری می توان مجددا سربازگیری اجباری نماید.) 118. بورکینافاسو 119. لهستان (از ژانویه 2011 لغو خواهد شد.) 120. لیتوانی (از سپتامبر 2008 لغو شد.) 121. کرواسی (از 2008 حذف شد.) 122- صربستان (از ژانویه 2011 حذف خواهد شد.) 123. آلمان(از سال 2011 حذف خواهد شد.)

ب ـ کشورهایی که سربازی اجباری یک سال و یا کمتر دارند. (24 كشور، 11%)

1. فنلاند (خدمت در امور نظامی مسلحانه 6ماه، نظامی غیر مسلحانه 11 ماه و غیر نظامی 12 ماه) 2. اتریش (از ابتدای 2007 از 8ماه به 6ماه كاهش یافت) 3. آذربایجان (برای فارغ التحصیلان دانشگاهی 12 ماه و سایرین 18ماه) 4. برزیل (بسته به محل خدمت 12-9ماه) 5. بولیوی (12ماه) 6. دانمارک (بسته به محل خدمت 12-4 ماه وصرفا در امور مدنی یا به صورت  نظامی غیر مسلح) 7. اکوادور (سربازی انتخابی است.) 8. السالوادور (11-8 ماه، سربازی انتخابی است.) 9. استونی (بسته به محل خدمت 11-8 ماه وصرفا در امور مدنی و یا به صورت  نظامی غیر مسلح در سال 2011 نیز سربازی اجباری لغو می‌شود) 10. اوکراین (بسته به نوع خدمت 18-12ماه، در 2 یا 3 سال آینده ارتش كاملا حرفه‌ای شده و سربازی اجباری ملغی می‌گردد.) 11. تونس (12ماه) 12. ازبکستان (12ماه) 13. قرقیزستان(12ماه، به دنبال شکست سربازان وظیفه از یک گروه کوچک شورشی مرزی، تصمیم به حرفه ای کردن ارتش گرفته است. از ابتدای سال 2009 خرید خدمت قانونی شد که بر اساس آن هزینه پرداخت شد? کسانی که خدمت را می خرند به افراد به خدمت رفته پرداخت می شود.) 14. یونان (12 ماه و در آینده به 6ماه كاهش می‌یابد.)15. گوآتمالا (بسته به نوع و محل خدمت 24-12 ماه)  16. مکزیک (12ماه، سربازی انتخابی، نیروهای هوایی و دریایی كاملا حرفه‌ای شده‌اند.) 17. مولداوی (12ماه) 18. مغولستان (12ماه) 19. نروژ (12ماه وصرفا در امور مدنی و یا به صورت  نظامی غیر مسلح) 20. پارائوگه (بسته به محل خدمت 24-12ماه، استفاده از ترکیب سربازان داوطلب و اجباری.) 21. روسیه (ترکیب اجباری و داوطلبانه به کار گرفته شده است. از ابتدای سال 2008، 12ماه شد و برای متاهلان دارای فرزند، معلمان و پزشكان روستایی نیز حذف شد.) 22. سوییس (260 روز) 23.  تایوان (12ماه،امكان انتخاب برای مشمولان وجود دارد، هر سال 10% از تعداد سربازان اجباری حذف می شود تا به مرور سربازی اجباری ملغی شود.) 24. تركیه (12 ماه برای امور نظامی و 15 ماه برای امور مدنی)

ج- کشورهایی که صرفا در امور مدنی یا به صورت  نظامی غیر مسلح سربازی دارند.(7 كشور، 4%)

سربازی

1.آنگولا (24ماه) 2-الجزایر (18ماه: 6ماه آموزش و 12 ماه فعالیت مدنی، ضمنا به زودی شرط انجام خدمت سربازی از شرایط استخدام كارمندی در الجزایر حذف میشود.) 3-روسیه سفید (بلاروس، 18ماه و برای فارغ التحصیلان دانشگاهی 12ماه) 4-قبرس 5-سنت لوسیا 6- سنت وینسنت و گراندین 7-اسپانیا

پنج کشور دیگر نیز از سربازان به صورت نظامی غیر مسلح استفاده می کنند که در بخش قبلی ذکر شد.

این کشورها معتقدند ورود به عملیاتهای نظامی و مسلحانه مستلزم طی کردن آموزشهای ویژه است که در مدت کوتاه سربازی یاددادن این مهارتها مقرون به صرفه نیست و عدم آموزش آنها نیز موجب افزایش تلفات می گردد. لذا سربازان را در پستهایی که احتمال درگیری مسلحانه یا نظامی زیاد است؛ وارد نمی کنند.

د- کشورهای که سربازی انتخابی دارند.(14 كشور، 7%)

1.اندونزی(استفاده از ترکیب سربازان داوطلب و اجباری.) 2.بنین(از ترکیب سربازان داوطلبانه و اجباری استفاده می شود.) 3. تایلند(به صورت رندم به تعداد مورد نیاز سرباز استخدام می شود.) 4. توگو(استفاده از ترکیب سربازان داوطلب و اجباری.) 5. جمهوری آفریقای مرکزی(استفاده از ترکیب سربازان داوطلب و اجباری.) 6. چاد 7. چین(تمام افسران، سربازان داوطلب هستند.) 8. مالزی(مشمولین بر اساس قرعه انتخاب می شوند.) 9. سنگال(استفاده از ترکیب سربازان داوطلب و اجباری.)  10. نیجر 11. كیپ ورد 12. گینه بیسائو (نیروی هوایی حرفه ای و داوطلبانه شده است.) 13. گینه استوایی (اکوئیتوریال) 14. موزامبیک

سربازان در این کشورها از این حق برخوردارند که برخی از موارد مربوط به سربازی مانند مکان و محل خدمت یا نوع خدمت (هوایی، دریایی و زمینی) را خودشان انتخاب کنند.

ه- اسامی کشورهایی که از ترکیب نیروهای داوطلب و اجباری استفاده می کنند. (15 کشور،8% )

1.برمودا(بخش عمده ای از نیروهای ارتش، حرفه ای بوده و تنها بخش اندکی به صورت اجباری تامین می گردد.) 2. رژیم اشغالگر قدس (اسراییل، سربازی برای یهودیان و دروزی ها اجباری و برای مسیحیان و مسلمانان داوطلبانه است.) 3. ساحل عاج 4. سنگاپور  5. سودان 6. فیلیپین 7. کره جنوبی 8. کلمبیا 9. گرجستان 10. گابون 11. مالی 12.  موریتانی(نیروی هوایی و دریایی کاملا حرفه ای شده اند و از سرباز اجباری تنها در نیروی زمینی استفاده می شود.) 13. گینه 14. ونزوئلا 15. دومینیكن (جمهوری)

از آنجایی که تحقق ارتش حرفه ای به صورت ناگهانی ممکن نیست؛ از روشهای مختلفی استفاده می شود. یکی از روشها این است که سربازی داوطلبانه را همزمان با اجباری آغاز می کنند و با افزایش سربازان داوطلب به مرور سربازی اجباری حذف می گردد. در ایران استفاده از سرباز پیمانی و داوطلب نیز وجود دارد ولی به قدری میزان سربازان داوطلب نسبت به اجباری کم است که نمی توان ایران را در زمره این کشورها قرار داد.

و- کشورهایی که سربازی اجباری بیش از یک سال، غیر انتخابی و همراه با به کار گیری در امور عملیاتی نظامی دارند. (17 كشور،9%)

1.ارمنستان 2. اریتره (16ماه) 3. ویتنام(18ماه)  4. تاجیکستان 5. ترکمنستان 6. زیمباوه 7. سائوتام و پرینسیپ 8. سوریه(21 ماه) 9. سومالی(از سال 2005 از سوی سازمان ملل به عنوان نقض کننده حقوق کودکان و به کارگیرنده آنان در سربازی معرفی شده است.) 10. کامبوج (18ماه) 11. قزاقستان 12. کره شمالی 13. کوبا 14. لائوس (18ماه) 15. لیبی(18ماه) 16. مصر 17. ایران(18 ماه)

متاسفانه نام كشور ایران در ششمین گروه و آخرین گروه قرار گرفته است كه نشان می‌دهد علی رغم برخی بهبودها که صورت پذیرفته، هنوز تا وضعیت مطلوب فاصله وجود دارد.

+ نوشته شده توسط امیر در دوشنبه ۱۳۸۹/۱۱/۱۸ و ساعت ۱۳:۵۰ بعد از ظهر |

*  در این شکل، 3 ساختمان مهم آمریکا دیده می شود؛ اگر از  ساختمان  کنگره (کاپیتول) به کاخ سفید خطی رسم کنیم (البته این خط در امتداد خیابانی قرار  می گیرد  که  این 2 ساختمان را به هم وصل  کرده  است.)،  و  خطی  هم  از کنگره به بنای  یادبود جفرسون Jefferson Memorial   وصل  کنیم (جفرسون نیز ماسون بوده است)، علامت پرگار  به  وجود   می آید.   همچنین  اگر  دو  خط  عمود  بر  هم  از  بنای  یادبود لینکلن (Lincoln Memorial) به  کاخ سفید  و  بنای یادبود جفرسون وصل کنیم، علامت گونیا حاصل می شود. (لازم به ذکر  است که لینکلن ماسون  نبوده است،   اما  بنای یادبودش  را  نیز  خودش  نساخته است، بلکه یک رییس جمهور ماسون بنای مذکور را احداث کرده است.) تصویر زیر که مطلب فوق را نشان  می دهد،  توسط  برنامه ی  Google Earth  تهیه شده است.

                 

              وضعیت قرار گیری ساختمان دولتی و ماسونی شهر واشنگتن

* همچنین زاویه ی به وجود آمده بین  2  خط  فرضی  که  یکی  از  بنای  یادبود جفرسون و کاخ سفید می گذرد و  دیگری  از  پنتاگون  به  کاخ سفید  کشیده می شود، 33 درجه می باشد. البته  این  نکته  را  باید  خاطر  نشان  کرد  که زاویه ی 33 درجه ی مذکور را تنها هنگامی که تصویر شهر واشنگتن با مقیاس واقعی تهیه شود، می بینیم. و در صورتی که مقیاس را رعایت نکنیم، زاویه ی مذکور را نمی بینیم.  تصویر زیر که مطلب فوق را نشان می دهد و نمای شهر  را با  مقیاس  واقعی  ارایه  می نماید،  توسط  برنامه ی  Google Earth  تهیه شده است.

              

                وضعیت قرار گیری ساختمان دولتی و ماسونی شهر واشنگتن

+ نوشته شده توسط امیر در دوشنبه ۱۳۸۹/۱۱/۱۸ و ساعت ۱۳:۴۲ بعد از ظهر |

ادامه فراماسونری۱

2 – طرح های اولیه ارائه شده  برای  پرچم  آمریکا،  به  وضوح  دارای  علامت ها   و نمادهای فراماسونری بودند. از جمله چشم جهان بین  یا  چشم نورافشان،  که به نظر می رسد به دلیل نوپا بودن آمریکا در  آن  زمان،  مؤسسین  آمریکا  از ریسک در این زمینه اجتناب کردند، زیرا به دلیل وجود  جو مذهبی  در  مردم  آن زمان، ممکن بود علایم واضح ماسونی، مردم را از نیات  شیطانی سیاستمداران آگاه نماید و بدین ترتیب، حکومت نوپای ماسونی آمریکا سرنگون گردد.
           

           طرح های اولیه پیشنهادی برای پرچم آمریکا(به چشم جهان بین توجه فرمایید.) 

 3 – اکثر روسای جمهوری آمریکا در گروه های مخفی و ماسونی  شامل  Masonry، Freemasonry، Occult، Illuminati، Secret Society  و ...   عضو   بوده اند؛   به نحوی که 14 تن از آن ها تنها عضو فراماسونری بودند و قریب به همین تعداد نیز در گروه های Illuminati و ... عضویت داشته اند. به جرأت می توان گفت که بالغ بر 95 – 90 در صد آنها عضو این گروه ها بوده اند  و  در  این  زمینه  نیز اسناد  و مدارک  زیادی  به  دست  آمده است. در این مورد هیچ تفاوتی بین جمهوریخواه ها و دموکرات ها وجود ندارد؛  حتی گهگاه ارتباط دموکراتها با لابی های صهیونیستی آمریکا مثل ایپک، قوی تر از جمهوریخواه ها بوده است.
 تنها  چند  رئیس جمهور  آمریکا  قطعاً  غیر  ماسونی  یا  ضد  ماسونی  بوده اند  که مهمترین آن ها عبارتند از:

 1 – Abraham Lincoln  (ترور شد.)
2 – Ulysses S .Grant (جزء روسای جمهور قدیم است.)
3 – John F. Kennedy (ترور شد.)  « کندی،  تنها رییس جمهور کاتولیک  آمریکا بوده است. »

چند مثال از روسای جمهور ماسونی:

                     

      جمهوریخواه: جرج بوش پدر, جرج بوش پسر                دموکرات : لیندون جانسون, بیل کلینتون
                   (هر دو عضو گروه اسکلت و جمجمه بوده اند.)

                 
رونالد ریگان رییس جمهور جومهوری خواه سابق آمریکا در مراسم کسب گواهینامه ماسونی یک فراماسونر در کاخ سفید

روسای جمهور ضد ماسونی:
    
           آبراهام لینکلن                          اولیسس گرانت                جان.اف.کندی

نکته ی مهم و بحث برانگیزی که جلب توجه می کند، این  است  که  چرا  از  بین  3رئیس جمهور ضد ماسون ، 2 نفرشان ترور شدند در  حالی که از بین روسای جمهور ماسون، کسی ترور نشده است؟!

 4 – نحوه ی ساخت بناها و ساختمان های شهر واشنگتن (پایتخت آمریکا).

 این شهر در بین  مسیحی های  غیر اوانجلیکال  مثل  کاتولیک ها  و  فرقه های   دیگر  پروتستان،   به  دلیل   وجود  علامت ها  و  نمادهای   شیطانی  به  شهر  شیطان  ملقب شده است.

    * اولین ساختمان   مورد   بحث،   پنتاگون  (وزارت جنگ آمریکا)  است.  پنتاگون  به شکل 5 ضلعی ساخته شده، که اگر اقطار آن را به هم وصل  کنیم،  ستاره ی پنج گوش در وسط آن به  وجود  می آید  که  نسبت  به  کاخ سفید،  معکوس است و تشکیل Baphomet می دهد.
          
عکس راست: نماد های مختلف از Pentagon, و موقعیت آن نسبت به کاخ سفید. همان گونه که ملاحظه می فرمایید ,اقطار Pentagon نسبت به کاخ سفید ,حالت ستاره 5 گوشه ی معکوس یا Baphomet دارد_ عکس چپ: تصویر فوق همان تصویر مجاور است که چرخانده شده تا حالت Baphomet اقطار پنتاگون نسبت به کاخ سفید , بهتر مشخص شود.

    *  نحوه ی قرار گیری ساختمان های مهم دولتی و ماسونی از جمله  کاخ سفید و کنگره (کاپیتول) نسبت به یکدیگر:

     * اگر کاخ سفید و میدانهای اطرافش را به هم وصل کنیم، نسبت به کاخ سفید، شکل ستاره ی 5 پر معکوس یا Baphomet   به دست می آید.تصویر زیر که  مطلب  فوق را  نشان  می دهد،  توسط  برنامه ی  Google Earth  تهیه شده است.
        
 
نحوه قرار گرفتن میادین اطراف کاخ سفید (تشکیل Baphomet )

 *  در این تصویر، نقشه ی  اولیه ی  واشنگتن  دیده  می شود.  با  دقت  در  این نقشه خواهیم دید که طراحی خیابانها و میادین  به  گونه ای  بوده  است  که نماد Baphomet  در گوشه ای از آن رؤیت شود.

                
نقشه ی اولیه شهر واشنگتن. در داخل دایره قرمز , شما میتوانید Baphomet را به وضوح ببینید که فقط نصف یک ضلع آن ناقص است که این نقص در داخل بیضی آبی نشان داده شده است. به نظر میرسد که طراحان ماسونی شهر واشنگتن برای ممانعت از مخالفت جامعه ی آن زمان آمریکا(که به شدت مذهبی بود). قسمت کوچکی از Baphomet را طراحی نکرده اند تا از وضوح آن بکاهند.
 
ادامه دارد..
+ نوشته شده توسط امیر در دوشنبه ۱۳۸۹/۱۱/۱۸ و ساعت ۱۳:۳۸ بعد از ظهر |

چراغ سبز شورای عالی انقلاب فرهنگی به افزایش تعطیلات در کشور

هر روز تعطیل اضافه 1262 میلیارد

 تومان هزینه دارد

تعطیلی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی معتقد است وضعیت تعطیلات در ایران در مقایسه با وضعیت تعطیلات با سایر كشورهای جهان در سطح كمی قرار دارد.

 

 

 

 

مخبر دزفولی این سخنان را نتیجه جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان می کند،جلسه ای که در آن وضعیت تعطیلات در کشور بررسی شده و نهایتا مسئولان به این نتیجه رسیده اند " علی‌رغم برداشتی كه از میزان تعطیلات در كشور است، بررسی‌های مقایسه‌ای و تطبیقی نشان می‌دهد كه مجموع تعطیلات رسمی و آخر هفته در ایران، پس از كشور یمن از نظر میزان كم بودن در رده دوم جهان است.."

این نتیجه گیری در حالی قرار است به عنوان یک راهبرد در مسائل مربوط به ساماندهی تعطیلات کشور مدنظر قرار بگیرد که طی سالهای اخیر آمار تصاعدی افزایش تعطیلات در کشور نگرانی های زیادی را بوجود آورده است.


در حالی که کشورمان ایران دارای بیشترین تعطیلات رسمی در جهان به شمار می رود، همه ساله تعطیلات ناگهانی و منطقه ای به دلایل شرایط جوی و... نیز به تعطیلات رسمی کشور اضافه می شود. موضوع زمانی شکل بغرنجی پیدا می کند که این تعطیلات منطقه ای در ابرشهر تهران که مرکز تصمیم گیری سیسی و اقتصادی کشور است،واقع شود.

اظهار نظر در مورد خسارت اقتصادی ناشی از تعطیلات بر کشور کار آسانی نیست. بنا بر اظهار نظر حیدرپور، نماینده مجلس هشتم و عضو کمیسیون امنیت ملی هر روز تعطیلی به کشور ۲ هزار میلیارد تومان خسارت وارد می کند.

از سوی دیگر، محاسبه زیان حاصل از افزایش تعطیلات در عرصه های اقتصادی برمبنای روش های مرسوم حسابداری کار آسانی نیست و البته در این زمینه نیز ارقام مختلفی بیان شده است ولی معمول ترین روش تقسیم میزان تولید ناخالص کشور به ایام کاری رسمی است که از این طریق می توان گفت در سال جاری میزان هزینه تحمیلی هر روز تعطیلات اضافه به کشور معادل ۱۲۶۲ میلیارد تومان خواهد بود.

گفتنی است تعطیلات کشور از مدت ها قبل قرار است ساماندهی شود. گاهی مجلس شورای اسلامی در این زمینه وارد عمل می شود و گاه دولت. سال۸۴ کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی طرح ساماندهی تعطیلات رسمی کشور را در دستور کار قرار داد که بدون هیچ نتیجه ای از دستور کار خارج شد. بار دیگر اما شورای فرهنگ عمومی دست به کار شد و پیش نویس طرح ساماندهی تعطیلات کشور را تهیه کرد که معلوم نیست با تصمیمات اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی چه سرنوشتی در انتظارش باشد.

به گفته یک مقام مسئول، شورای فرهنگ عمومی در این زمینه به منظور این که مقاومت ایجاد نشود قبل از این که به دنبال کم کردن تعطیلات باشد بیشتر به دنبال ساماندهی تعطیلات در کشور است.

اما سال ۸۴ بود که مرکز پژوهشهای مجلس طی گزارشی طرح قانونی خود برای ساماندهی تعطیلات در کشور را ارائه کرده بود.

بر اساس این طرح تعداد تعطیلات رسمی كشور از ۲۵ روز كنونی به ۱۶ روز كاملا تعطیل و ۴ روز نیمه تعطیل تبدیل می‌شد.

مركز پژوهشها در گزارش خود تصریح كرده بود كه تقریبا تمامی قوانین و مصوبات پس از انقلاب اسلامی در جهت افزایش روزهای تعطیل رسمی بوده است و این باعث افزایش تعطیلات رسمی از ۱۵ روز در سال ۱۳۵۸ به ۲۵ روز در حال حاضر (معادل ۶۷ درصد ) شده كه این افزایش قطعا تبعات فراوان اقتصادی – اجتماعی به دنبال داشته است.

آخرین جنجالها در خصوص تعطیلات در کشور بر می گردد به عیدفطر امسال که برخی نمایندگان با ارائه طرحی در صدد بودند تعطیلی عیدفطر را به ۳ روز افزایش دهند که دوفوریت این طرح رای نیاورد و به بایگانی سپرده شد.

آن روز ابوترابی نایب رییس مجلس وعده جالبی داد که تاکنون محقق نشده است"طراحان با توجه به اینکه در روند بررسی این طرح، امکان استفاده از تعطیلات در امسال را غیر ممکن یافتند، ادامه بررسی آن را مفید ندانستند. طراحان به اقدام اصولی دست زدند و بررسی موضوع افزایش تعطیلات عید فطر را تا بررسی طرح ساماندهی تعطیلات متوقف کردند."

با این همه تنها اهرم قانونی برای کنترل و ساماندهی تعطیلات در کشور طرح ساماندهی تعطیلات است که کارشناسان امید دارند از بایگانی خارج شده و مورد بررسی و تصویب نمایندگان مجلس هشتم قرار بگیرد.

اگرچه وقتی طرحی پس از گذشت ۲سال و نیم امکان طرح پیدا نمی کند یقینا در یکسال و نیم باقی مانده نیز فرصتی برای خودنمایی پیدا نخواهد کرد.

ولی به نظر می رسد انتشار گزارش شورای عالی انقلاب فرهنگی زمینه برای طرح مجدد این طرح را فراهم کند.گزارشی که وضعیت تعطیلات در کشور را خوب ارزیابی کرده و از تعداد زیاد روزهای تعطیل در کشور هیچ نگرانی به خود راه نمی دهد.

+ نوشته شده توسط امیر در دوشنبه ۱۳۸۹/۱۱/۱۸ و ساعت ۱۳:۲ بعد از ظهر |
سلام

بعد از مدتی دوباره فرصت شد تا به وبلاگ بیایم و سری به دوستان بزنم. دلیل این پست یک خبر خیلی مهم و جالب است و اونهم اعلام منابع آزمون دکتری  تخصصی سال ۱۳۹۰ اما جالب تر از اون منابع آزمون می باشد که دقیقاْ با منابع آزمون کارشناسی ارشد یکی است یعنی استعداد تحصیلی، زبان انگلیسی، ریاضی عمومی، احتمال وکاربرد، و آمار ریاضی ۱و۲

حالا با این اوصاف کسانی که میخواهند آزمون دکتری بدهند بروند حال کنند چون از شر خواندن احتمال و استنباط راحت شدند.

+ نوشته شده توسط امیر در دوشنبه ۱۳۸۹/۰۹/۲۲ و ساعت ۱۹:۳ بعد از ظهر |

تدریس خصوصی دروسی آماری تمامی رشته های تحصیلی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد توسط فارغ التحصیلان برجسته دانشگاه‌های تهران و کشور

انجام تحقیقات آماری پایان نامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد تمامی رشته‌ها

spss-s_plus-minitab-R-پروپوزال نويسي

جهت كسب اطلاعات بيشتر در قسمت نظرات خصوصي شماره تماس خود را گذاشته تا در اولين فرصت با شما تماس بگيريم

+ نوشته شده توسط امیر در شنبه ۱۳۸۹/۰۸/۲۹ و ساعت ۱۵:۴۶ بعد از ظهر |

حکیمی که خادم 400 پیامبر بود!

لقمان

یكی از حكمای راستین و بزرگ تاریخ، حضرت لقمان(ع) است كه نامش در قرآن دو بار با عظمت یاد شده و یك سوره قرآن (سی و یكمین سوره) به نام او است. خداوند او را در قرآن براین اساس یاد كرده كه فرزندش را به ده اندرز بسیار مهم و سرنوشت ساز نصیحت كرده، و این نصایح در ضمن پنج آیه سوره لقمان ذكر شده است.

مطرح شدن لقمان و حكمت های دهگانه او در قرآن، و یك سوره به نام او، در كتابی كه جاودانی و جهانی است بیانگر آن است كه خداوند می خواهد نام لقمان و روش و نصایح حكیمانه او را در پیشانی ابدیت ثبت كرده ، و تابلو قرار دهد، تا شیفتگان حق و عرفان در هر نقطه و عصری، در پرتو آن هدایت یابند، و از فیوضات آن برای پاك سازی و بِه سازی بهره جویند. بر همین اساس نخستین سؤال در این راستا این است كه لقمان كیست؟ اهل كجاست؟ و در چه عصر می زیسته؟ آیا پیغمبر است یا نه؟ و...

برای دریافت پاسخ به این سؤالات، نظر شما را به مطالب زیر جلب می كنیم:

او از نژاد مردم افریقا بود و بعضی او را از اهالی «اِیْله» كه شهری بندری در كنار دریا، نزدیك مصر، در سرزمین فلسطین بوده دانسته اند.

لقمان نظر به این كه عمر طولانی كرد، با پیامبران بسیار (كه طبق بعضی از احادیث تا چهارصد پیامبر) را دیدار كرده است4 و نظر صحیح این است كه او پیامبر نبود، چنانكه خاطرنشان می شود.


از نصایح لقمان:

ای پسرجان! من چهار صد پیامبر را خدمت كردم، و از گفتار آنها چهار سخن را برگزیدم: 1ـ هنگامی كه در نماز هستی، حضور قلبت را حفظ كن 2ـ هنگامی كه در كنار سفره نشستی گلویت را (از مال حرام) حفظ كن 3ـ هنگامی كه به خانه دیگری رفتی، چشم خود را (از نگاه به نامحرم) حفظ كن 4 ـ و هنگامی كه بین انسان ها رفتی، زبانت را حفظ كن.»


به عقیده بعضی چند سال قبل از تأسیس حكومت حضرت داود(ع)، و به نظر بعضی ده سال پس از حكومت داود(ع) متولد شد، و عمر او تا عصر پیامبری حضرت یونس(ع) ادامه یافت، او در عصر نبوّت و حكومت حضرت داود (ع) همراه آن حضرت به جنگ جالوت رفت، و در كشتن جالوت كه طاغوت آن عصر بود، شركت داشت.

سلسله نسب لقمان را چنین نوشته اند: «لقمان بن عنقی بن مزید بن صارون» و به گفته بعضی او پسرخاله یا خواهرزاده ایّوب(ع) بود، و سلسله نسبش به ناحور بن تارَخ (برادر ابراهیم خلیل«ع») می رسد.

او عمر طولانی كرد، كه عمرش را از دویست تا 560 سال، و از هزار تا 3500 سال نوشته اند، در عین حال بسیار زاهد بود، و دنیا را به اندازه عبور از سایه ای به سایه دیگر در نزدیك آن می دانست.

او مدّتی چوپان و برده قَیْن بن حسر (از ثروتمندان بنی اسرائیل) بود، سپس بر اثر بروز حكمت های سرشار نظری و عملی از او، از طرف اربابش آزاد شد.

به نظر می رسد لقمان(ع) بیشتر عمرش را در خاورمیانه، به خصوص در فلسطین و بیت المقدس گذرانده است، و نقل شده كه قبرش در اِیله (یكی از بندرهای فلسطین) است.

از گفتنی ها این كه او دارای فرزندان بسیار بود، آنها را به گرد خود جمع می كرد، و نصیحت می نمود. و به گفته بعضی گرچه با گفتن «یا بُنَیّ؛ ای پسرك من» تنها پسر بزرگش به نام باران را مورد خطاب خود قرار می داد، ولی خطاب او در حقیقت به همه پسران و فرزندانش، بلكه به همه انسان ها بود، و با این تعبیر مهرانگیز می خواست عواطف آنها را جلب كند، و به آنها بفهماند كه من همانند پدر دل سوز برای شما هستم، نصایح دل سوزانه مرا كه از روی خیرخواهی است بپذیرید.

چنان كه این شیوه در نصایح امیرمؤمنان حضرت علی(ع) به دو فرزندش امام حسن(ع) و امام حسین(ع) به طور فراوان دیده می شود.

استاد محقق آیت الله جوادی آملی می نویسد: «تصغیر كلمه «اِبْن» به صورت «بُنَیّ» برای تفقد و دل جویی و اظهار محبّت است، چنانكه در نامه حضرت علی(ع) به امام مجتبی(ع) (نامه 31 نهج البلاغه) همین تعبیر مشاهده می شود، كه انگیزه عاطفی و مهربانی او را همراهی می كند از این رو وصایای سودمندی كه چهره رحمت و عطوفت را ارائه می دهد، در كلمات لقمان و در گفتار حضرت علی(ع) مشهود است»

مطلب دیگر این كه در قرآن تنها بخش كوچكی از نصایح لقمان(ع) آمده، وگرنه او نصایح و پندهای بسیار دارد كه در كتب روایی ما از امامان(ع) و پیامبر(ص) روایت شده، كه گردآوری همه آنها دارای چند جلد كتاب خواهد شد.

برای این كه باز لقمان را بیشتر بشناسیم نظر شما را به این حدیث جلب می كنیم، او خطاب به فرزندش چنین گفت:

«یا بُنَیَّ اِنّی خَدَّمْتُ اَرْبَعَمِأَةَ نَبِیٍ و اخذْتُ مِنْ كَلامِهِمْ أرْبَعَ كلماتٍ، و هِیَ : إذا كُنْتَ فی الصّلوةِ فاحْفَظْ قَلْبَكَ، وَ إذا كُنْتَ عَلَی المائدةِ فَاحفَظْ حلقَكَ، و إذا كُنْتَ فی بَیْتِ الْغَیْرِ فاحْفَظْ عینَك، وإذا كُنْتَ بَیْنَ الخَلقِ فاحْفَظْ لِسانَكَ؛

ای پسرجان! من چهار صد پیامبر را خدمت كردم، و از گفتار آنها چهار سخن را برگزیدم: 1ـ هنگامی كه در نماز هستی، حضور قلبت را حفظ كن 2ـ هنگامی كه در كنار سفره نشستی گلویت را (از مال حرام) حفظ كن 3ـ هنگامی كه به خانه دیگری رفتی، چشم خود را (از نگاه به نامحرم) حفظ كن 4 ـ و هنگامی كه بین انسان ها رفتی، زبانت را حفظ كن.» 10

از ویژگی های لقمان این كه، مسافرت های بسیار نمود، با انسان های مختلف مانند پیامبران، علماء، فقهاء و.. حشر و نشر داشت، و با توجه به عمر طولانی، و حالت عبرت پذیری ای كه داشت، تجربیات بسیار آموخت ، در حدی كه مصداق این شعر مولوی شد:

حاصل عمرم سه سخن بیش نیست             خام بُدم پخته شدم سوختم

1ـ نام او لقمان، و كنیه او ابوالاسود است ، او در سرزمین نَوبَه (واقع در كشور سودان یكی از مناطق افریقا) چشم به جهان گشود. بنابراین قیافه تیره و متمایل به سیاه داشت، و تاریخ نویسان او را به عنوان سیاه چهره با لب های ستبر و درشت، و قدم های بلند و گشاد یاد كرده اند.

+ نوشته شده توسط امیر در چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۱۴ و ساعت ۱۴:۱۸ بعد از ظهر |

چگونه می‌شود استخوان های لگن را قوی کرد؟

اسکلت بدن انسان

پوکی استخوان، عارضه‌ای که در آن استخوان‌ها ضعیف و باریک می‌شوند،

هر سال پوکی استخوان باعث تعداد بسیاری از شکستگی‌های استخوانی می‌شود و اغلب این شکستگی‌ها در استخوان‌های لگن، ستون فقرات و مچ رخ می‌دهند.

احتمال ابتلا به پوکی استخوان بسته به سن، نوع بدن، میزان هورمون استروژن، ترکیب ژنتیکی، نژاد، سبک زندگی، میزان فعالیت جسمی، رژیم غذایی و ابتلا به برخی از بیماری‌ها متفاوت است. زنان به طور خاص بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند، زیرا در چند سال ابتدای پس از یائسگی به میزان سریعی دچار تحلیل استخوان‌ها می‌شوند. پیشگیری باید مدت‌ها پیش از یائسگی شروع شود، اما علاوه بر مصرف کافی کلسیم و ویتامین D ، ورزش کردن اساس پیشگیری از پوکی استخوان است.

ورزش نه تنها مانع از تحلیل ‌رفتن استخوان ها می شود، بلکه توانایی حفظ تعادل بدن را بهبود می‌بخشد و عضلاتی را که ما برای قائم ایستادن به آنها تکیه می‌کنیم، تقویت می‌کند. این اثرات مثبت ورزش، به پیشگیری از سقوط که یکی از علل اصلی شکستگی‌ها است کمک می‌کند. شکستن لگن، به خصوص در زنان سالمند، ممکن است به معلولیت دایمی، افسردگی و نیاز به مراقبت طولانی‌ مدت منجر شود.

این هشت تمرین ورزشی می‌توانند باعث استحکام استخوان‌های لگن شوند:

1- ایستادن روی صندلی

یک صندلی را به دیوار تکیه دهید. در جلوی صندلی بنشینید. زانوها‌ی‌تان را خم کنید و کف پاهای‌تان را روی زمین بگذارید. در وضعیت نیمه خمیده، به طوری که بازوهای‌تان متقاطع و دست‌های‌تان روی شانه باشد، به پشت صندلی تکیه دهید. در حالی که سر و گردن و کمرتان را صاف نگه ‌داشته‌اید، بالاتنه‌تان را جلو بیاورید و به تدریج از روی صندلی بلند شوید. مدتی در این حالت بمانید. بعد دوباره به آهستگی روی صندلی بنشینید و به وضعیت اولیه خود بازگردید. این حرکت را 8 تا 15 بار تکرار کنید. استراحت کنید و بار دوم تمرین‌ها را انجام دهید. هنگامی که آمادگی بدنی بیشتری پیدا کردید، در هر دست‌تان یک وزنه بگیرید و دست‌های‌‌تان را به صورت متقاطع روی سینه قرار دهید.

2- فشار رو به جلوی لگن

بایستید و پاهای‌تان را به اندازه عرض لگن از هم باز کنید. برای اطمینان از اینکه می‌توانید تعادل‌تان را حفظ کنید، یک میز یا پیشخوان را با دستتان بگیرید. پای راست‌تان را جلو بگذارید و پاشنه پای راست‌تان را روی زمین محکم کنید. زانوی راست‌تان باید به طور مستقیم بالای قوزک پای‌تان باشد،‌ نه جلوتر از آن. پای عقبی‌تان را با پنجه‌اش روی زمین قرار دهید. سر، گردن، پشت و لگن‌تان را به صورت قائم و در یک خط قرار دهید. بدن‌تان را پایین بیاورید تا زمانی که ران راست شما تقریبا موازی با کف زمین قرار بگیرد (زانوی پای عقبی‌تان پایین‌تر قرار خواهد گرفت). نگذارید که مفصل راست لگن‌تان پایین سطح زانوی راست قرار گیرد. مدتی در این حال بمانید. با فشار به عقب، به وضعیت اول بازگردید. همین کار را با طرف چپ بدن‌تان انجام دهید. بعد دوباره این حرکات را تکرار کنید تا زمانی که با هر طرف بدن 8 بار آن را انجام دهید. وقتی که آمادگی بدنی بیشتری پیدا کردید، بازوهای‌تان را در کناره بدن‌تان یا در جلو نگه‌دارید، یا سعی کنید در دست‌تان وزنه بگیرید.

3- چمباتمبه زدن با دمبل

بایستید، به طوری که پاهای‌تان به اندازه عرض شانه‌های‌تان از هم فاصله بگیرد. در حالی که بازوهای‌تان در کنار بدن‌تان و کف دست‌های تان رو به بدن‌تان قرار دارد، در هر دست‌تان یک وزنه بگیرید. به آرامی روی زانوهای‌تان خم شوید و باسن‌تان را به اندازه 20 سانتی‌متر یا بیشتر پایین بیاورید (اما نگذارید که لگن‌تان پایین‌تر از سطح زانوها قرار بگیرد). مدتی در این حالت بمانید. به آرامی به وضعیت شروع بازگردید. 8 تا 15 بار این حرکت را تکرار کنید. استراحت کنید و بعد دوباره این تعداد حرکات را انجام دهید. هنگامی که آمادگی بدنی بیشتری پیدا کردید، وزن وزنه‌ها را افزایش دهید. همچنین می‌توانید این تمرین را با نگه‌ داشتن وزنه‌ها در سطح گوش‌ها و بالای شانه‌ها انجام دهید.

4- باز کردن لگن

در 40 سانتی‌متری پشت صندلی بایستید. برای حفظ تعادل، دست‌ هایتان را به پشتی صندلی بگیرید.‌ تنه‌تان را به اندازه 45 درجه خم کنید و به آهستگی پای راست‌تان را به ‌طور مستقیم از پشت‌تان بالا ببرید. تا جایی که می‌‌توانید بدون خم کردن زانوی‌تان، پا را بالا ببرید، یا اینکه روی صندلی بیشتر خم شوید. به آرامی پای‌تان را پایین بیاورید و به وضعیت شروع بازگردید. این حرکت را 8 تا 15 بار انجام دهید. همین کار را با پای چپ‌تان انجام دهید. استراحت کنید و یک دور دیگر این حرکات را انجام دهید.

5- بلند کردن پا از پهلو

پشت صندلی‌تان بایستید، در حالی که پاهای‌تان کنار هم قرار گرفته اند. برای حفظ تعادل، پشتی صندلی را با دست بگیرید. در حالی که پاهای‌تان روبه‌رو‌ی‌تان قرار دارند، به آرامی پای راست‌تان را از پهلو بالا ببرید، تا زمانی که حدود 20 سانتی‌متر از زمین فاصله بگیرد. 8 تا 15 بار این کار را تکرار کنید. همین کار را با پای چپ‌تان انجام دهید. استراحت کنید و یک دور دیگر تمرین‌ها را انجام دهید.

6- خم کردن لگن

روی یک تشک به پشت دراز بکشید، طوری که زانوهای‌تان خم شده و کف هر دو پای‌تان صاف روی کف زمین قرار داشته باشد. کف دست‌های‌تان را روی استخوان‌های لگن قرار دهید. عضلات شکم‌تان را سفت کنید و به آرامی زانوی راست‌تان را به سمت قفسه سینه‌تان بالا ببرید، تا زمانی که پای راست‌تان حدود 30 سانتی‌متر از کف زمین فاصله بگیرد. به آرامی پای‌تان را پایین بیاورید. مفاصل لگن دو طرف را در یک سطح قرار دهید (این کار به فعال شدن عضلات شکم کمک می‌کند) و کمرتان را به تشک بچسبانید. 8 تا 15 بار این حرکت را تکرار کنید. همین حرکت را با طرف چپ بدن هم انجام دهید. استراحت کنید و یک دور دیگر این حرکات را انجام دهید.

هنگامی که آمادگی بدنی‌تان بیشتر شد، این تمرین را بدون خم کردن زانو و با نگه‌داشتن ساق پا در حالت مستقیم انجام دهید. به این شکل: در حالی که زانوی پای راست‌تان خم شده است و کف پای راست‌تان روی کف زمین قرار دارد، ساق پای چپ‌تان را راست کنید، به طوری که روی کف زمین قرار بگیرد. بعد در حالی که ساق پای چپ‌تان در حالت مستقیم قرار دارد، آن را بلند کنید تا زمانی که زانوی این پا به سطح زانوی خم‌شده برسد.

7- بالا آوردن پشت

به صورت روی تشک دراز بکشید، به‌طوری که زانوهای‌تان راست باشد و ران‌های‌تان روی تشک قرار گرفته باشد. بازوی راست‌تان را موازی بدن‌تان قرار دهید، به طوری که کف دست‌تان رو به بالا باشد. بازوی چپ‌تان را باز کنید و به طور صاف بالای سرتان قرار دهید، به طوری که کف دست‌تان رو به پایین باشد. در حالی که بینی‌تان را به سمت پایین نگه‌داشته‌اید، به آرامی ساق پای راست‌تان و بازوی چپ‌تان را از زمین جدا کنید ( و تا جایی که می‌توانید آنها را بالا ببرید). سعی کنید که دست و گردن‌تان با بازوی‌تان در یک خط قرار گیرد. مدتی به این حالت بمانید و بعد به آرامی به وضعیت شروع بازگردید. 8 تا 15 بار این کار را تکرار کنید. همین تمرین را با ساق پای چپ و بازوی راست‌تان تکرار کنید. مدتی استراحت کنید و یک دور دیگر این حرکات را انجام دهید. هنگامی که آمادگی بدنی بیشتری پیدا کردید، سعی کنید هنگام بلند کردن بازو و ساق پا، شانه‌ها و بخش بالایی قفسه سینه‌تان را هم بالا ببرید.

8- کشش لگن

روی پشت‌تان دراز بکشید، در حالی که زانوهای‌تان خم شده است و کف پاهای‌تان صاف روی زمین قرار گرفته است. در همه مدت شانه‌های‌تان را روی زمین نگه ‌دارید. به آرامی هر دو ساق پای‌تان را به یک طرف پایین بیاورید، در حالی که زانوهای‌تان در کنار هم قرار دارد ‌و سرتان را به طرف مخالف بچرخانید. باید کشش را در طول عضلات لگن‌ و پهلوی‌تان حس کنید. 20 تا 30 ثانیه در این حالت بمانید. زانوهای‌تان را دوباره به خط وسط بازگردانید و این کار را در طرف دیگر بدن تکرار کنید.

منبع: هفته نامه سلامت

+ نوشته شده توسط امیر در چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۱۴ و ساعت ۱۴:۷ بعد از ظهر |

پیشنهاد بی شرمانه کشیش آمریکایی مبنی بر نام نهادن یازدهم سپتامبر، سالگرد حملات تروریستی به برج های دوقلوی نیویورک به عنوان روز جهانی "قرآن سوزی" دوباره بحث اسلام هراسی یا Islamophobia را سر زبان ها انداخت.

اسلام هراسی هدفمند در جوامع غربی که هر بار توسط سیاستمداران کشورهای غربی با انکار روبرو می شد این بار آنقدر واضح و عریان بود که نه تنها تمام دنیای اسلام را بسیج نمود بلکه واکنش هایی را در جوامع غیر مسلمان نیز در بر داشت. پیش از این نیز بارها در کنار جنگ نرم روزانه رسانه های غربی علیه تفکر اسلام گرایانه، مواردی این چنینی که شاهد بر رواج بسیار زیاد اسلام ستیزی در دنیای غرب است دیده می شود. مواردی چون اخراج زنان محجبه از مدارس و مراکز آموزش عالی، ممنوعیت ساخت مناره برای مساجد، انتشار کاریکاتورهای موهن از پیامبر اکرم (ص)، ساخت کاباره به شکل مسجد و با نام مکه، ساخت بازی های رایانه ای همچون بازی "وداع با مساجد"  و همچنین انتشار فیلم هایی که حاوی اسلام ستیزی هستند که البته هیچ کدام از آن ها را نمی توان با " قرآن سوزی" آن هم از سوی کلیسا مقایسه نمود.


اسلام هراسی (‌Islamophobia) اصطلاحی است که به پدیده تبعیض و مقابله با اسلام و فرهنگ اسلامی اطلاق می شود که از اواخر دهه 1980 میلادی رواج پیدا کرد. اسلام هراسی از بدو تولد اسلام به عنوانی دینی نوظهور شکل گرفت اما در دوران معاصر رشد کمی و کیفی بسیار سریعی به خود گرفته است و گرایش به اسلام هراسی موجب رواج اسلام ستیزی شده است. علت این امر را می توان احساس خطر جوامع اروپایی و آمریکایی از "سونامی اسلامی" دانست. گرایش روز افزون به دین اسلام در جوامع اروپایی و آمریکایی تا حدی پیش رفته است که واتیکان رسما اعلام کرده است که اینک جمعیت مسلمانان در جهان، از جمعیت کاتولیک های مسیحی بیشتر است و در ظرف چندین سال آینده اسلام بزرگترین دین جهان خواهد بود. پیش بینی شده است تا سال 2025 از هر 5 فرانسوی یک نفر مسلمان خواهد بود و اگر نرخ رشد جمعیت مسلمانان به همین منوال ادامه یابد فرانسه تا سال 2025 به یک کشور اسلامی تبدیل خواهد شد.

اتهام خشونت طلبی به مسلمانان، ایجاد درگیری و اختلاف میان مسلمانان، برجسته کردن ضعف های درون جوامع اسلامی و‌ تقویت افراطی گری در دنیای اسلام را می توان از موارد اسلام هراسی و اسلام ستیزی غربی دانست

جمعیت مسلمانان در انگلیس 30 سال قبل، 82 هزار نفر بوده اما هم اکنون جمعیت مسلمان این کشور 000/500/2 نفر است. در آمریکا نیز وضع به همین منوال است. "هنری کسینجر" نظریه پرداز و دیپلمات کهنه کار آمریکایی در مقاله ای که در سال 1990 نگاشته بود می نویسد: "در ده سال آینده افزایش چشمگیر جمعیت مسلمانان، بزرگ ترین خطر برای آمریکا خواهد بود. "

با توجه به موارد ذکر شده به وضوح می توان دلیل موج گسترده اسلام هراسی را در جوامع غربی مشاهده کرد. موضوعی که نه تنها نتوانسته است از رشد جمعیت مسلمانان این جوامع نسبت به دیگر ادیان بکاهد بلکه در مواردی شاهد افزایش گرایش این جوامع به اسلام بوده ایم. اتهام خشونت طلبی به مسلمانان، ایجاد درگیری و اختلاف میان مسلمانان، برجسته کردن ضعف های درون جوامع اسلامی و‌ تقویت افراطی گری در دنیای اسلام را می توان از موارد اسلام هراسی و اسلام ستیزی غربی دانست.

اسلام ستیزی اسلام هراسی

در اسلام هراسی و اسلام ستیزی سیاسی رسانه ها نقش ویژه ای را بر عهده دارند. در سال های اخیر با رشد صنعت سینما، اسلام هراسی بیش از پیش به فیلم های تلویزیونی و سینمایی راه پیدا نموده است. فیلم هایی که در آن ها مسلمانان اغلب به عنوان تروریست معرفی می شوند و گه گاه قصد نابودی تمدن غربی را دارند. این مسلمانان از کوچکترین مبانی اخلاقی و انسانی پیروی نمی کنند، دست به کشتار می زنند، به دیگر ادیان احترام نمی گذارند و برای حقوق آن ها ارزشی قائل نیستند.

البته در کنار نقش پر رنگ رسانه های غربی در اسلام ستیزی نباید از افراط گرایی قومی برخی از فرقه های به ظاهر مسلمان مانند وهابیون که سوژه این رسانه ها هستند نیز به سادگی عبور نمود. اقداماتی نظیر برادرکشی، فتاوی عجیب و غریب درباره زنان و تکفیر شیعیان را می توان از مواردی دانست که سال های اخیر خوراک مناسبی برای رسانه ها در جهت ترویج اسلام ستیزی بوده اند. همچنین خشونت های صورت گرفته توسط گروه های تروریستی به ظاهر مسلمان مانند القاعده که توسط دولت های غربی پشتیبانی می شوند نیز بهانه ثابت سال های گذشته این رسانه ها برای معرفی اسلام به عنوان دین شمشیر و مخالف جدی صلح طلبی بوده است اما این رسانه ها هیچگاه به این موضوع اشاره نکرده اند که قرآن بارها و بارها پیامبر اکرم (ص)‌ و پیروانش را به صلح سفارش نموده است.

به نظر می رسد عدم شناخت مناسب دنیای غرب از اسلام سبب شده است که پیروان سایر ادیان به همنوایی با اسلام ستیزی سیاسی سردمداران خود بپردازند. معرفی صلح طلبی، گفتگو خواهی و پیشنهادات مترقی اسلام با استفاده از منطق قرآن کریم می تواند گام مهمی در خنثی سازی این پروژه باشد. به عنوان مثال در منطق اسلام و قرآن کریم یک اصل بسیار مترقی و عقلایی برای تعامل و ارتباط بین ادیان و مذاهب مختلف طراحی شده است. "توافق و تعامل بر اساس نقاط مشترک" استراتژی است که اسلام برای گفتگو و تعامل با دیگر ادیان پیش پای مسلمانان و سایر ادیان گذاشته است. بی شک استفاده از منطق قرآن بهترین راه برای خنثی سازی سیاستهای ضد اسلامی برنامه ریزی شده غرب است و مطالعه‌ای دقیق و کارشناسانه می تواند باعث دریافت راه های مناسب جهت مقابله با این پدیده باشد.

منبع:تبیان ۱۴/۷/۸۹

+ نوشته شده توسط امیر در چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۱۴ و ساعت ۱۴:۱ بعد از ظهر |

هالیوود

در پیوند میان یهودیت و مسیحیت گفته شد، اولین هدف آن ها تجمع یهودیان سراسر جهان در کشوری واحد به نام فلسطین (اورشلیم سابق) است . هدف ثانوی آن ها که برخاسته از اعتقادشان است، تخریب مسجدالاقصی و ایجاد بنایی به نام معبد سلیمان در همان مختصات است . اعتقاد سوم بر پایی یک جنگ بسیار بزرگ جهانی به نام آرماگدون است که برخی از آن تعبیر جنگ هسته ای را هم ارائه داده اند. اینان بر این باورند که این جنگ لازم الوقوع است تا در انتهای این جنگ عظیم، منجی آنها،حضرت مسیح، ظهور کند. آنان مقدمات این جنگ را فراهم کرده و محل وقوع آن را در فاصله ای بین نیل و فرات پیش بینی کرده اند. جالب است بدانیم دو خط آبی پرچم اسراییل مبین رودهای نیل و فرات است.

یکی از نویسندگان معاصر در این باره این چنین بیان می کند:

((رهبران این جنبش اعتقاد دارند تخریب این دو بنای ناپاک یعنی مسجدالاقصی و مسجد صخره { در نزدیکی هم } صدها میلیون مسلمان را به جهاد فرا می خواند و این آتش جنگی را بر خواهد افروخت که تمام جهانیان در آن مشارکت دارند . آنها اعتقاد دارند در این جنگ یاجوج و ماجوج حضور دارند و پیروزی اسراییل حتمی است . این جنگ که آرماگدون است زمینه ساز ظهور مسیح خواهد بود. ))

در حال حاضر تقریبا اکثر فیلم هایی که با موضوع آخرالزمان ساخته شده اند، از صدا و سیمای ایران پخش شده است . در بعضی از این فیلم ها به طور کاملا مخفیانه و موذیانه اهداف سازندگان پیاده شده است. ولی در بعضی دیگر به طور صریح  بروز پیدا کرده است

با توجه به مطالبی که ذکر شد می توان اینطور گفت که طبق نگرش این بنیادگرایان، اکنون جامعه بشری باید آماده شود و به وقوع پیوستن چنین حوادثی را بپذیرد . باید بداند که آخرالزمان نزدیک است و قوم نجات بخش تنها یهود است و برای تحقق این منظور افرادی مثل ترومن تا ریگان و نیکسون را برای تحقق این باورها به استخدام خود گرفته اند .

حتی اوباما که در رسانه های جهان از اسلام گرایی او صحبت به میان می آید نیز یک مسیحی صهیونیست است و جالب است بدانید که بر طبق یک نظریه جالبی که مورد بررسی عده ای از کارشناسان قرار گرفته، نژادهای روسای جمهوری آمریکا همگی به یک نقطه ختم می شود که نشان می دهد همه آنها از خاندان سلطنتی این کشور بوده اند . اکنون می توانیم حضور نظامی آمریکا را در منطقه خاورمیانه به خصوص در عراق توجیه کنیم.

هالیوود

طبق آنچه گفته شد مسیحیان صهیونیست، در جستجوی آماده سازی مردم سراسر دنیا برای پذیرش عقاید آخرالزمانی خود هستند. در این رابطه بیان این مطلب لازم است که بدانیم امروزه از مهم ترین مراکز شیعه شناسی دنیا در اورشلیم است . یهودیان سالهاست که به تحقیق و پژوهش در دین ما پرداخته اند. روایات ما را خوانده اند ، از اعتقاد ما درباره مهدویت خبر دارند ،آنان می دانند که ما در اعتقادمان زیر و رو شدن زمین ، وقوع باران و سیل را باور داریم و از آن ها در فیلم هایشان الهام گرفته اند تا آخرالزمان های طبیعی ، تکنولوژیک و اسطوره ای را خلق کنند.  جالب است بدانیم دجال با همین لفظ در ادبیات دینی آن ها تعریف شده است . در بعضی از فیلم ها دجال شیطان است.

در حال حاضر تقریبا اکثر فیلم هایی که با موضوع آخرالزمان ساخته شده اند، از صدا و سیمای ایران پخش شده است . در بعضی از این فیلم ها به طور کاملا مخفیانه و موذیانه اهداف سازندگان پیاده شده است. ولی در بعضی دیگر به طور صریح  بروز پیدا کرده است (از جمله فیلم هایی که صراحت لهجه در آنها مشهود است OMEGA CODE نام دارد . در این فیلم لشگری از شرق عالم ظاهر می شود که لشگر دجال است و فرمانده آن شیطان. بنیادگرایان می خواهند از غرب عالم به رهبری آمریکا با آنان مقابله کنند . هنگامی که در حال قبول شکست هستند آن منجی اصلی که حضرت مسیح است می آید و شیطان را از بین می برد .)

در سال 2009 فیلم  2012 ساخته می شود که زوال دنیا در سال 2012 را نشان میدهد و این رویه را با ساختن مستند هایی درباره ی 2012 ادامه میدهند. و جدید ترین خبرساخت فیلم (مرد عنکبوتی 4 ) با رویکرد آخرالزمانی است

توضیحی در مورد اعداد استفاده شده در فیلم ها :

در اعتقادهای یهودی وقتی جنگهای صلیبی اتفاق می افتد و بیت المقدس به دست نیروهای مسیحی می افتد 9 نفر هستند که از آنها به شوالیه های معبد یاد می شود. افرادی که باید از معبد سلیمان دفاع کنند. پس عدد 9 را در خاطر داشته باشید . در این بحث ها عدد 10 عدد خداست و عدد 11 یعنی یکی بعد از خدا و به معنای عبور از خدا. 11 سپتامبر به لحاظ تاریخی 11/9 بود و در فیلم 2012 حادثه ای که اتفاق افتاد 21 دسامبر است و دسامبر ماه یازدهم است.

در Harry Potter ناجیان اصلی آن دنیا 9 نفر هستند. در سه گانه ارباب حلقه ها نیز گروهی که جمع می شوند تا حلقه را از بین ببرند 9 نفر هستند . در فیلم Nine ، 9 عروسک هستند که باید دنیا را نجات بدهند . در Matrix افرادی که قرار است دنیا را نجات بدهند 9 نفر هستند. در Narnia آن کودکان نیز 9 نفر هستند. نمی توان اینطور تصور کرد که تعداد افراد در این فیلم ها تصادفی بوده است.

هالیوود

اینان معتقدند که حضرت مسیح می میرد و عروجی دوباره دارد . در قسمتی از هری پاتر وی می میرد و در قسمتی دیگر دوباره  برمی گردد و منجی می شود. در ارباب حلقه ها، گاندولف ( آن جادوگر) در انتهای قسمت دوم می میرد و در قسمت بعد باز می گردد . در نارنیا آن شیر به تخت بسته شده است که یادآور تصلیب حضرت عیسی است و در قسمت های بعدی بازمی گردد. یعنی این باور مرگ منجی و ظهور دوباره آن را به راحتی می توان در این فیلم ها تشخیص داد. از سوی دیگر در فیلم Knowing پدربزرگ Kaleb که فردی اوانجلیست است قبل از تخریب جهان به پسرش می گوید این تمام دنیا نیست . زیرا آن دو کودکی که به آسمان رفته اند برمی گردند و دنیا را نجات می دهند .

به بررسی اعتقاد بنیادگرایان بازمی گردیم . آنها معتقدند پس از جنگ آرماگدون هزاره خوشبختی شروع می شود و رجعت حضرت مسیح آغازگر این هزاره است . در فیلم ارباب حلقه ها وقتی حلقه از بین می رود می گویند : الان شروع حکومت هزارساله است.   در ماتریکس نیز یک دوره هزارساله وجود دارد.

نکته دیگر که در تمام این فیلم ها وجود دارد، بحث اسلام ستیزی است. به طوری که آنان در موضوع آرماگدون مسلمانان را دشمن اصلی خود می دانند ، دشمنی که در مقابل نیروی خیر(منجی) می ایستد .

در سال 2001 فیلمی به نام next  (سال بعد ) ساخته شد. یکی از شخصیت های این فیلم مردی است که آینده را می بیند و می تواند از وقایع آخرالزمان خبر بدهد. در همان سال، فیلم دیگری به نام ( من یک افسانه هستم ) ساخته میشود که در آن دنیای از بین رفته توسط یک انسان نجات می یابد.

در سال 2006 خبر از تقویمی می دهند که توسط قوم مایا نگاشته شده وآن تقویم پایان دنیا را پیش بینی کرده است. فیلم های متعددی از روی همان تقویم ساخته میشود که نمونه ی بارز آن فیلم 2012 است.

سپس خبر از پیدا شدن نقاشی های نستراداموس (پیشگوی بزرگ) در کتابخانه ای در شهر آتن میدهند. این هفت نقاشی حاوی نشانه هایی از پایان دنیا و وقوع آخرالزمان است. البته جای تعجب دارد که چگونه در 600 سال گذشته این آثار کشف نشده است!!

 دشمن باور دارد که آخرالزمان در حال روی دادن است. اما ما شیعیان، هنوز باور نداریم که ظهور می تواند نزدیک باشد

نتیجه گیری:

 آن اعتقادی که امروزه در کل دنیا به یک باور همگانی بدل شده است و در رسانه ها ترویج می شود، چیزی نیست  جز این که آخرالزمان در حال وقوع است. این هشداری برای ماست که غافلیم. دشمن باور دارد که آخرالزمان در حال روی دادن است. اما ما شیعیان، هنوز باور نداریم که ظهور می تواند نزدیک باشد. اما برای  قوم یهود و مسیحیان صهیونیست این باور وجود دارد و برای ترویج آن از هیچ اقدامی کوتاه نمی آیند و برای اعتقادشان هزینه می کنند و هر اقدامی انجام می دهند.آنها منجی خود یعنی آمریکا ،حضرت مسیح و تکنولوژی و ... را به جهانیان معرفی می کنند. اما ما برای معرفی آن منجی حقیقی به جهان چه کرده ایم؟ ما تا چه میزان بر عقیده مان پافشاری و تحکم داریم و برای اثبات این حقانیت چه کرده ایم؟؟؟؟؟؟

منبع: تبیان ۱۳/۷/۸۹

+ نوشته شده توسط امیر در چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۱۴ و ساعت ۱۳:۵۴ بعد از ظهر |
اين روزها حرف‌هاي زيادي درباره راكتور هسته‌اي بوشهر بر  سر زبان‌هاست به همين خاطر در اين پست با ساختار كلي نيروگاه‌هاي هسته‌اي آشنا مي‌شويم

دید کلی

راکتورهای هسته‌ای دستگاه‌هایی هستند که در آنها شکافت هسته‌ای کنترل شده رخ می‌دهد. راکتورها برای تولید انرژی الکتریکی و نیز تولید نوترون‌ها بکار می‌روند. اندازه و طرح راکتور بر حسب کار آن متغیر است. فرآیند شکافت که یک نوترون بوسیله یک هسته سنگین (با جرم زیاد) جذب شده و به دنبال آن به دو هسته کوچکتر همراه با آزاد سازی انرژی و چند نوترون دیگر شکافته می‌شود

تاریخچه

اولین انرژی کنترل شده ناشی از شکافت هسته در دسامبر 1942 بدست آمد. با رهبری فرمی ساخت و راه اندازی یک پیل از آجرهای گرافیتی ، اورانیوم و سوخت اکسید اورانیوم با موفقیت به نتیجه رسید. این پیل هسته‌ای ، در زیر میدان فوتبال دانشگاه شیکاگو ساخته شد و اولین راکتور هسته‌ای فعال بود.

ساختمان راکتور

با وجود تنوع در راکتور‌ها ، تقریبا همه آنها از اجزای یکسانی تشکیل شده‌اند. این اجزا شامل سوخت ، پوشش برای سوخت ، کند کننده نوترونهای حاصله از شکافت ، خنک کننده‌ای برای حمل انرژی حرارتی حاصله از فرآیند شکافت ماده کنترل کننده برای کنترل نمودن میزان شکافت می‌باشد.

سوخت هسته‌ای

سوخت راکتورهای هسته‌ای باید به گونه‌ای باشد که متحمل شکافت حاصله از نوترون بشود. پنج نوکلئید شکافت پذیر وجود دارند که در حال حاضر در راکتورها بکار می‌روند. 232Th ، 233U ، 235U ، 238U ، 239Pu . برخی از این نوکلئیدها برای شکافت حاصله از نوترونهای حرارتی و برخی نیز برای شکافت حاصل از نوترونهای سریع می‌باشند. تفاوت بین سوخت یک خاصیت در دسته‌بندی راکتورها است

در کنار قابلیت شکافت ، سوخت بکار رفته در راکتور هسته‌ای باید بتواند نیازهای دیگری را نیز تأمین کند. سوخت باید از نظر مکانیکی قوی ، از نظر شیمیایی پایدار و در مقابل تخریب تشعشعی مقاوم باشد، تا تحت تغییرات فیزیکی و شیمیایی محیط راکتور قرار نگیرد. هدایت حرارتی ماده باید بالا باشد بطوری که بتواند حرارت را خیلی راحت جابجا کند. همچنین امکان بدست آوردن ، ساخت راحت ، هزینه نسبتا پایین و خطرناک نبودن از نظر شیمیایی از دیگر فایده‌های سوخت است.

غلاف سوخت راکتور

سوختهای هسته‌ای مستقیما در داخل راکتور قرار داده نمی‌شوند، بلکه همواره بصورت پوشیده شده مورد استفاده قرار می‌گیرند. پوشش یا غلاف سوخت ، کند کننده و یا خنک کننده از آن جدا می‌سازد. این امر از خوردگی سوخت محافظت کرده و از گسترش محصولات شکافت حاصل از سوخت پرتو دیده به محیط اطراف جلوگیری می‌کند. همچنین این غلاف می‌تواند پشتیبان ساختاری سوخت بوده و در انتقال حرارت به آن کمک کند. ماده غلاف همانند خود سوخت باید دارای خواص خوب حرارتی و مکانیکی بوده و از نظر شیمیایی نسبت به برهمکنش با سوخت و مواد محیط پایدار باشد. همچنین لازم است غلاف دارای سطح مقطع پایینی نسبت به بر همکنشهای هسته‌ای حاصل از نوترون بوده و در مقابل تشعشع مقاوم باشد.

مواد کند کننده نوترون

یک کند کننده ماده‌ای است که برای کند یا حرارتی کردن نوترونهای سریع بکار می‌رود. هسته‌هایی که دارای جرمی نزدیک به جرم نوترون هستند بهترین کند کننده می‌باشند. کند کننده برای آنکه بتواند در راکتور مورد استفاده قرار گیرد بایستی سطح مقطع جذبی پایینی نسبت به نوترون باشد. با توجه به خواص اشاره شده برای کند کننده ، چند ماده هستند که می‌توان از آنها استفاده کرد. هیدروژن ، دوتریم ، بریلیوم و کربن چند نمونه از کند کننده‌ها می‌باشند. از آنجا که بریلیوم سمی است، این ماده خیلی کم به عنوان کند کننده در راکتور مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین ایزوتوپهای هیدروژن ، به شکل آب و آب سنگین و کربن ، به شکل گرافیت به عنوان مواد کند کننده استفاده می‌شوند.

خنک کننده‌ها

گرمای حاصله از شکافت در محیط راکتور یا باید از سوخت زدوده شود و یا در نهایت این گرما بقدری زیاد شود که میله‌های سوخت را ذوب کند. حرارتی که از سوخت گرفته می‌شود ممکن است در راکتور قدرت برای تولید برق بکار رود. از ویژگیهایی که ماده خنک کننده باید داشته باشد، هدایت حرارتی آن است تا اینکه بتواند در انتقال حرارت مؤثر باشد. همچنین پایداری شیمیایی و سطح مقطع جذب پایین‌تر از نوترون دو خاصیت عمده ماده خنک کننده است. نکته دیگری که باید به آن اشاره شود این است که این ماده نباید در اثر واکنشهای گاما دهنده رادیواکتیو شوند.


از مایعات و گازها به عنوان خنک کننده استفاده شده‌ است، مانند گازهای دی اکسید کربن و هلیوم. هلیوم ایده‌آل است ولی پر هزینه بوده و تهیه مقادیر زیاد آن مشکل است. خنک کننده‌های مایع شامل آب ، آب سنگین و فلزات مایع هستند. از آنجا که برای جلوگیری از جوشیدن آب فشار زیادی لازم است خنک کننده ایده‌آلی نیست.

.مواد کنترل کننده شکافت

برای دستیابی به فرآیند شکافت کنترل شده و یا متوقف کردن یک سیستم شکافت پس از شروع ، لازم است که موادی قابل دسترس باشند که بتوانند نوترونهای اضافی را جذب کنند. مواد جاذب نوترون بر خلاف مواد دیگر مورد استفاده در محیط راکتور باید سطح مقطع جذب بالایی نسبت به نوترون داشته باشند. مواد زیادی وجود دارند که سطح مقطع جذب آنها نسبت به نوترون بالاست، ولی ماده مورد استفاده باید دارای چند خاصیت مکانیکی و شیمیایی باشد که برای این کار مفید واقع شود.

انواع راکتورها

راکتورها بر حسب نوع فرآیند شکافت به راکتورهای حرارتی ، ریع و میانی (واسطه) ، بر حسب مصرف سوخت به راکتورهای سوزاننده ، مبدل و زاینده ، بر حسب نوع سوخت به راکتورهای اورانیوم طبیعی ، راکتورهای اورانیوم غنی شده با 235U (راکتور مخلوطی Be) ، بر حسب خنک کننده به راکتورهای گاز (CO2مایع (آب ، فلز) ، بر حسب فاز سوخت کند کننده‌ها به راکتورهای همگن ، ناهمگن و بالاخره بر حسب کاربرد به راکتورهای قدرت ، تولید نوکلید و تحقیقاتی تقسیم می‌شوند.

کاربردهای راکتورهای هسته‌ای

راکتورها انواع مختلف دارند برخی از آنها در تحقیقات ، بعضی از آنها برای تولید رادیو ایزتوپهای پر انرژی برخی برای راندن کشتیها و برخی برای تولید برق بکار می‌روند.

دوگروه اصلی راکتورهای هسته‌ای بر اساس تقسیم بندی کاربرد آنها. راکتورهای قدرت و راکتورهای تحقیقاتی هستند. راکتورهای قدرت مولد برق بوده و راکتورهای تحقیقاتی برای تحقیقات هسته‌ای پایه ، مطالعات کاربردی تجزیه‌ای و تولید ایزوتوپها مورد استفاده قرار می گیرند

منبع: وبلاگ http://armanmarivan.blogfa.com

+ نوشته شده توسط امیر در جمعه ۱۳۸۹/۰۵/۲۹ و ساعت ۱۹:۲۹ بعد از ظهر |

آیا تا به حال این نکته توجه شما را به خود جلب کرده است که چرا بعضی وسایل مکانیکی مانند چرخ‌های اسکیت یا موتور الکترونیکی به راحتی و به نرمی حرکت می‌کنند؟ پاسخ این سوال را باید در ماشینی به نام بلبرینگ یافت.

بلبرینگ در بسیاری از وسایل اطراف ما دیده می‌شود. اگر بلبرینگ در وسایل مکانیکی ما موجود نباشد، آنگاه مجبور به تعویض مداوم قطعاتی هستیم که در معرض پدیده اصطکاک قرار دارند. با خواندن این مقاله، با بلبرینگ و انواع آن آشنا خواهید شد.

1- اصول حاکم بر بلبرینگ:

ایده موجود در بلبرینگ بسیار ساده است. به گردش در آوردن اجسام ساده‌تر از ساییدن آنها بر یکدیگر می‌باشد. به عنوان مثال چرخ‌های اتومبیل شما مثل بلبرینگ‌های بزرگی هستند. اگر به جای چرخ اتومبیل شما چیزی مانند چوب اسکی داشت آنگاه به حرکت درآوردن آن بسیار دشوارتر بود. دلیل آن این است که وقتی از اجسامی مانند چوب اسکی به جای چرخ برای اتومبیل استفاده کنید آنگاه نیروی اصطکاک قویی در جهت عکس حرکت اتومبیل برآن وارد می‌شود، لذا حرکت اتومبیل به کندی صورت خواهد گرفت. ولیکن اگر دو سطحی که با یکدیگر در تماس هستند بر روی هم گردش نمایند آنگاه اصطکاک به حداقل خود می‌رسد.

بلبرینگ با دارا بودن ساچمه‌هایی گرد و سطوح صیقلی اصطکاک را به حداقل خود می‌رساند. این ساچمه‌ها بار کاری را تحمل کرده و سبب می‌شوند تا وسیله به راحتی حرکت کند.

2- بار وارد شده بر بلبرینگ:

به طور کلی بار وارد شده بر بلبرینگ‌ها را به دو دسته Radial و Thrust دسته‌بندی می‌کنند. بسته به موقعیت و شرایطی که بلبرینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد یکی از این دو بار و یا هر دو بار بر آن وارد می‌شوند. بار وارد شده بر بیشتر بلبرینگ‌های مورد استفاده در موتورهای الکترونیکی از این نوع می‌باشد. نوع دیگر بار که Thrust نام دارد، فشار خود را بر ناحیه اتصال دو قرقره اعمال می‌نماید. بر بلبرینگ چرخ خودروی شما هر دو نوع فشار وارد می‌شود.

انواع بلبرینگ

بلبرینگ، بالبرینگ، یاتاقان ساچمه‌ای: (Ball Bearing)

این نوع از بلبرینگ مرسوم‌ترین نوع بلبرینگ می‌باشد که نمونه‌هایی از آن را در وسایل مختلف مشاهده کرده‌اید. این نوع از بلبرینگ‌ها هر دو نوع فشار را به خوبی تحمل می‌کنند و بیشتر در وسایلی استفاده می‌شوند که بار وارده بر بلبرینگ زیاد نیست.

در این نوع از بلبرینگ، فشار بر روی سطح خارجی بلبرینگ وارد می‌شود و این فشار از طریق ساچمه‌ها به بخش داخلی منتقل می‌گردد. به دلیل آنکه ساچمه‌ها کروی هستند، تنها بخش اندکی از سطح آنها با سطوح در تماس است لذا اصطکاک به شدت کاهش یافته و این نوع بلبرینگ‌ها به نرمی حرکت می‌کنند. از آنجایی که تنها سطح اندکی از ساچمه‌ها در تماس می‌باشد لذا نمی‌توان فشار زیادی را بر آنها وارد نمود زیرا موجب تغییر شکل پیدا کردن بلبرینگ می‌شود و پس از مدتی بلبرینگ به خوبی کار نخواهد کرد.

بلبرینگ های غلتکی، رولرینگ: (Roller Bearings)

این نوع بلبرینگ‌ها شبیه شکل زیر می‌باشند. این نوع بلبرینگ‌ها قادر خواهند بود فشار بسیار زیادی از نوع Radial را که پیشتر شرح آن داده شد، تحمل کنند. در این نوع بلبرینگ‌ها سطح تماس ساچمه با سطوح یک خط می‌باشد ولیکن در بلبرینگ‌های چرخی یک نقطه بود لذا این نوع بلبرینگ‌ها (بلبرینگ‌های غلتکی) فشار بسیار بیشتری را قادر به تحمل کردن هستند. ولیکن این نوع بلبرینگ‌ها قادر به تحمل کردن فشار زیاد از نوع Thrust نمی‌باشند. نوعی از این بلبرینگ که آن را یاتاقان سوزنی می‌نامند دارای استوانه‌هایی با قطر بسیار اندک می‌باشد.

بلبرینگ کف گرد Ball Thrust Bearing

این نوع بلبرینگ‌ها در جاهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که سرعت پایین باشد و همچنین فشار از نوع Radial کم باشد.

بلبرینگ کف گرد بشکه‌ای Roller trust bearing

این نوع بلبرینگ قادر به تحمل فشار زیادی از نوع Thrust می‌باشند.

Tapered roller bearings

این نوع از بلبرینگ‌ها نيز قادر به تحمل نمودن فشار زیادی هستند.

بلبرینگ‌های مغناطیسی

در بعضی از کاربردها که در آن سرعت حرکت وسایل مکانیکی بسیار زیاد می‌باشد از این نوع از بلبرینگ‌ها استفاده می‌شود. در این نوع از بلبرینگ تماس فیزیکی بین قطعات وجود نداشته بلکه نیروی مغناطیسی قویی سبب غوطه‌ورشدن اجزای داخلی بلبرینگ می‌شود. بعض از انواع آن قادر هستند در عرض یک دقیقه به تعداد 50000 گردش کنند.

Earthquake-proof Builings

همان‌طور که از نام این نوع بلبرینگ مشخص است، این نوع از بلبرینگ در زیربنای ساختمان‌ها برای مقابله نمودن با پدیده زلزله و مقاوم‌سازی ساختمان استفاده می‌شود. این نوع بلرینگ‌های غول‌آسا بسیار مقاوم بوده و وزن بسیار سنگین ساختمان را تحمل می‌کنند.

امیدواریم در ایران نیز از این تکنیک در ساخت برج‌های مسکونی استفاده شود. نحوه کار بلبرینگ در شکل زیر نمایش داده شده است.

منبع: هفته نامه دنیای خودرو

+ نوشته شده توسط امیر در چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۳۰ و ساعت ۱۶:۴۷ بعد از ظهر |

مهندس متبحر ...

مهندسی بود که در تعمیر دستگاه های مکانیکی استعداد و تبحر داشت. او پس از۳۰ سال خدمت صادقانه با یاد و خاطری خوش باز نشسته شد. دو سال بعد، از طرف شرکت درباره رفع اشکال به ظاهر لاینحل یکی از دستگاه های چندین میلیون دلاری با اوتماس گرفتند. آنها هر کاری که از دستشان بر می آمد انجام داده بودند و هیچ کسی نتوانسته بود
اشکال را رفع کند بنابراین، نومیدانه به او متوسل شده بودند که در رفع بسیاری از این مشکلات موفق بوده است. مهندس، این ا مر را به رغبت می پذیرد. او یک روز تمام به وارسی دستگاه می پردازد و در پایان کار، با یک تکه گچ علامت ضربدر روی یک قطعه مخصوص دستگاه می کشد و با سربلندی می گوید: اشکال اینجاست
آن قطعه تعمیر می شود و دستگاه بار دیگر به کار می افتد. مهندس دستمزد خود را
۵۰۰۰۰
دلار معرفی می کند.

حسابداری تقاضای ارائه گزارش و صورتحساب مواد مصرفی می کند و او بطور مختصر این گزارش را می دهد:
بابت یک قطعه گچ:
۱
دلار و بابت
دانستن اینکه ضربدر را کجا بزنم:
۴۹۹۹۹ دلار

کیفیت و استانداردهای ژاپنی ها

چند سال پیش، آی بی ام تصمیم گرفت که تولید یکی از قطعات کامپیوترهایش را به ژاپنیها بسپارد.
در مشخصات تولید محصول نوشته بود سه قطعه معیوب در هر ۱۰۰۰۰قطعه ای که تولید می شود قابل قبول است. هنگامیکه قطعات تولید شدند و برای آی بی ام فرستاده شدند، نامه ای همراه آنها بود با این مضمون
مفتخریم که سفارش شما را سر وقت آماده کرده و تحویل می دهیم.
برای آن سه قطعه معیوبی هم که خواسته بودید خط تولید جداگانه ای درست کردیم و آنها را فراهم ساختیم
امیدواریم این کار رضایت شما را فراهم سازد.
 
 

جراح قلب و تعمیر کار

روزی جراحی برای تعمیر اتومبیلش آن را به تعمیرگاهی برد.

تعمیرکار بعد از تعمیر به جراح گفت:

من تمام اجزا ماشین را به خوبی می شناسم و موتور و قلب آن را کامل باز می کنم و تعمیر میکنم. در حقیقت من آن را زنده می کنم. حال چطور درامد سالانه ی من یک صدم شماست.

جراح نگاهی به تعمیرکار انداخت و گفت : اگر می خواهی درامدت ۱۰۰برابر شود اینبار سعی کن زمانی که موتور در حال کار است آن را تعمیر کنی!!!!

+ نوشته شده توسط امیر در چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۱۶ و ساعت ۱۴:۱۹ بعد از ظهر |

دكتر غلامحسين شاهكار در بهمن ماه سال 1319 خورشيدي در شيراز چشم به جهان گشود. غلامحسين شاهكار پس از اتمام تحصيلات ابتدايي و متوسطه خود در شيراز، عازم تهران شد و در سال 1343 مدرك كارشناسي رياضي را از دانشگاه تهران دريافت كرد. پس از گذراندن يك دوره يكساله در دانشسراي عالي، به دانشگاه مشهد رفت و به عنوان معلم حل تمرين مرحوم پروفسور تقي فاطمي مشغول خدمت شد. يك سال بعد، براي گذراندن دوره كارشناسي ارشد رياضي به شهر محل تولد خود بازگشت و همزمان با تحصيل، خدمت خود را در قالب مربي نيمه وقت ادامه داد. وي در سال 1352 با استفاده از بورس وزارت علوم براي ادامه تحصيلات عازم انگلستان شد و به دليل علاقه اش به رياضيات كاربردي و آمار، رشته تحصيلي خود را تغيير داد. وي در سال 1354 مدرك كارشناسي ارشد آمار را از دانشگاه شفيلد انگلستان دريافت كرد و بلافاصله به دانشگاه ولز منتقل شد. تحصيلات خود را در رشته نظريه صف (Queueing Theory) ادامه داد و در سال 1357، موفق به كسب مدرك دكتراي تخصصي در رشته خود از دانشگاه ولز انگلستان شد مشاغل و سمتهاي مورد تصدي : غلامحسين شاهكار در سال 1350 پس از دريافت مدرك كارشناسي ارشد در رشته رياضي، با دعوت رئيس وقت دانشكده علوم رياضي دانشگاه مشهد، به طور رسمي به استخدام اين دانشگاه درآمد.ايشان پس از اخذ مدرك دكتري تخصصي در رشته خود از دانشگاه ولز انگلستان در سال 1357، به ايران بازگشت و از آن زمان تاكنون، به تدريس و پژوهش در دانشگاه فردوسي مشهد مشغول است. نامبرده در سال 1379 به مرتبه استادي ارتقاي يافت.  

فعاليتهاي آموزشي : 1346 - 1347تدريس در دانشگاه مشهد به عنوان معلم حل تمرين 1347 - 1350 تدريس به عنوان مربي نيمه وقت دانشگاه شيراز 1350 - 1352تدريس در دانشگاه فردوسي مشهد 1376ارتقاي مرتبه به دانشيار - دانشگاه فردوسي مشهد 1379ارتقاي مرتبه به استاد - دانشگاه فردوسي مشهد جوائز و نشانها : كتاب "طرح و تحليل آزمايشها" به عنوان كتاب برگزيده كتاب سال دانشگاه تهران كتاب "تحليل رگرسيوني كاربردي " به عنوان كتاب برگزيده سال دانشگاه تهران استاد نمونه دانشگاه فردوسي مشهد دريافت لوح تقدير از پنجمين جشنواره فردوسي دريافت لوح تقدير از چهارمين جشنواره فردوسي چگونگي عرضه آثار : تعداد مقالات منتشر شده : بيش از 9 مورد _

 آثار : 1 آشنايي با فرآيندهاي تصادفي ويژگي اثر : تاليف: Erhan Cinlar ترجمه: غلامحسين شاهكار، ابوالقاسم بزرگنيا انتشارات دانشگاه صنعتي شريف چاپ اول: 1380 2 آشنايي با نظريه صف بندي ويژگي اثر : تاليف: غلامحسين شاهكار انتشارات دانشگاه پيام نور چاپ اول: 1375 3 تحليل رگرسيوني كاربردي ويژگي اثر : تاليف: Norman R. Drapper, Harry Smith ترجمه: غلامحسين شاهكار، ابوالقاسم بزرگنيا انتشارات مركز نشر دانشگاهي چاپ اول: 1378 ،اين كتاب برگزيده كتاب سال است. 4 طرح آزمايشها (1) ويژگي اثر : تاليف: غلامحسين شاهكار، ابوالقاسم بزرگنيا انتشارات دانشگاه پيام نور چاپ اول: 1375 5 طرح آزمايشها (2) ويژگي اثر : تاليف: غلامحسين شاهكار، ابوالقاسم بزرگنيا انتشارات دانشگاه پيام نور چاپ اول: 1376 6 طرح و تحليل آزمايشها ويژگي اثر : تاليف: Douglas C. Montgomery ترجمه: غلامحسين شاهكار انتشارات مركز نشر دانشگاهي چاپ اول: 1380 -اين كتاب برگزيده كتاب سال دانشگاه تهران است. 7 مباني احتمال ويژگي اثر : تاليف: Saeid Ghahramani ترجمه: غلامحسين شاهكار، ابوالقاسم بزرگنيا انتشارات دانشگاه صنعتي شريف چاپ چهارم: 1384 8 مباني نظريه صف ويژگي اثر : تاليف: Donald Gross, Carl M. Harris ترجمه: غلامحسين شاهكار انتشارات مركز نشر دانشگاهي چاپ اول: 1372 

+ نوشته شده توسط امیر در شنبه ۱۳۸۹/۰۱/۱۴ و ساعت ۱۱:۳ قبل از ظهر |

يکی از معماهای بسيار جالبی که زمانی است ذهن دانشمندان را به خود مشغول گردانیده همانا پديده افزايش نرخ تولد نوزاد پسر در دوران جنگ و نا آرامی می باشد.

به گفته پروفسور والتر ويلکاکس محقق دانشگاه کرنل در ايالات متحده نرخ تولد نوزاد پسر در طول جنگ های طولانی و مخرب به طور قابل توجهی نسبت به سطح پايه که همانا تولد 105 پسر در ازای هر 100 دختر می باشد افزايش می يابد.

دانشمندان مدتهاست به اين نکته پی برده اند که در طول دوران جنگ های سخت و همچنین برای مدت زمانی پس از اتمام اينگونه جنگ ها نرخ تولد نوزادان پسر در مقایسه با ميزان طبيعی آن که 105 پسر در ازای هر 100 دختر می باشد افزايش نشان می دهد.

اين پديده برای نخستین بار در سال 1954 ميلادی و با تحقيق بر روی کودکان سفيد پوستی که در طول دوران جنگ جهانی دوم در ايالات متحد متولد شده بودند مورد مطالعه قرار گرفت. اين پديده همچنين در ساير کشور های شرکت کننده در جنگ جهانی دوم نيز مشاهده شده بود و بدین واسطه برای نخستين بار پديده "تأثير بازگشت سربازان" نام گرفت (Returning Soldiers Effect).

با وجود افزايش قابل توجه نرخ تولد نوزادان پسر در طول دوران جنگ هيچ يک از دانشمندان آن زمان قادر به توجيح و نیز اثبات علمی چگونگی به وقوع پيوستن اين پديده نبودند.

مشاهدات صورت گرفته نشان دهنده این امر بودند که سربازانی که پس از خدمت در جبهه جان سالم به در برده و  به خانه های خود باز می گشتند اکثراً صاحب فرزند پسر می شدند.

به نقل از ژورنال معتبر آکسفورد، مطالعه ای که بر روی سربازان بريتانيايی شرکت کننده در جنگ جهانی دوم انجام گرفت نشان داد که سربازان بريتانيايی که از ميدان نبرد جان سالم به در برده و به وطن باز می گشتند بلند قد تر از سربازانی بوده اند که در جريان جنگ جان خود را از دست داده اند. مقايسه ای که بين سربازان بريتانيايی نجات يافته و نيز سربازان بريتانيايی که در جريان جنگ جان باخته بودند انجام گرفت نشان داد که به طور ميانگين این سربازان يک اينچ بلند قد تر از گروه ديگر بوده اند. همچنين ميانگين قد سربازان بريتانيايی نجات يافته 66.4 اينچ و ميانگين قد سربازان جان باخته 65.5 اينچ گزارش شده است که اين يک اينچ تفاوتی قابل توجه از نظر آماری می باشد.

بر اساس ژورنال تکامل روانی خانواده احتمال تولد نوزاد پسر از والدين بلند قد تر بسيار بيشتر از احتمال تولد نوزاد پسر از والدين کوتاه قد تر می باشد. به عقيده دانشمندان يکی از علل افزايش نرخ تولد نوزاد پسر در دوران جنگ و پس از آن می تواند همین امر باشد.

به نقل از مجله معتبر تايمز، در زمان صلح نرخ تولد برابر با 105 پسر به 100 دختر می باشد حال آنکه در دوران جنگ اين ميزان به طرز اعجاب گونه ای به رقم 109 پسر به 100 دختر افزايش می يابد. سازمان بيمه متروپوليتان ايالات متحده اين پديده را تاييد و بيان داشت که اين پديده تنها در طول دوران جنگ های طولانی مدت که بيش از يک سال به طول می انجامندبه وقوع می پيوندد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط امیر در دوشنبه ۱۳۸۸/۱۲/۲۴ و ساعت ۱۳:۵۰ بعد از ظهر |